Prezydent Gdańska zaprasza do debaty o przyszłości Muzeum II Wojny Światowej

MAZaktualizowano 
Marek Adamkowicz
Minister kultury Piotr Gliński odkłada podjęcie decyzji w sprawie połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, tymczasem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprasza do dyskusji.

Samorządowiec zaproponował, aby 10 września odbyła się debata na temat przyszłości Muzeum II Wojny. Udziału w niej mieliby wziąć Piotr Semka, Jan Żaryn i Piotr Niwiński. To właśnie oni – na zlecenie MKiDN – sporządzili recenzje wystawy stałej w muzeum. Ich głos był w wielu miejscach krytyczny. Kierownictwo gdańskiej placówki wskazuje jednak, że scenariusz ekspozycji był kontrolowany i konsultowany z resortem kultury, choć działo się to w innych warunkach politycznych.

Kontrola w Muzeum II Wojny Światowej w wykonaniu wysokich szarż

Propozycja prezydenta Adamowicza pojawiła się zaledwie kilka dni po Oświadczeniu Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej na temat recenzji zamówionych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dokumencie z 5 sierpnia 2016 r., czytamy:

Członkowie Kolegium Programowego zapoznali się z trzema recenzjami wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, zamówionymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Błędem byłoby podejmowanie na ich podstawie przez Ministerstwo jakichkolwiek kroków wobec Muzeum II Wojny Światowej.

Zadaniem historyka jest analizowanie źródeł i wyciąganie na ich podstawie adekwatnych interpretacji. W przypadku recenzji taka praca nie została wykonana. Główna ich część składa się z zarzutów, że taki lub inny aspekt polskiej historii nie jest reprezentowany na wystawie głównej Muzeum. Są one nieuzasadnione, a niekiedy wręcz groteskowe. Recenzje zawierają także różne opinie na temat struktury wystawy. Jeden z recenzentów uważa, że jej układ powinien być w większym stopniu chronologiczny, inny, że tematyczny. Te zalecenia są wzajemnie sprzeczne i nie są wyrazem żadnej głębszej refleksji. W rzeczywistości wystawa składa się z trzech bloków chronologicznych, w obrębie których występują sekcje tematyczne. Jej wyjątkowość polega między innymi na tym, że poświęca wiele miejsca zarówno okresowi przedwojennemu, jak i powojennemu, tak ważnym dla zrozumienia przyczyn i konsekwencji wojny, a w szczególności losu Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które znalazły się w bloku komunistycznym. Interpretacja wojny, jakiej dokonuje Muzeum, jest nowatorska, wiarygodna historycznie i zrozumiała dla Polaków i innych narodów. Stwarza wyjątkową możliwość zaprezentowania polskiej historii światu.

Przyszłość Muzeum II Wojny Światowej nadal niejasna

Autorzy recenzji przedstawiają swoje metafizyczne opinie na temat istoty wojny. Spory w takich kwestiach są naturalne. Najważniejszy jest głos tych, którzy sami wojny doświadczyli, a wystawa daje im możliwość wypowiedzenia się. Jako historycy jesteśmy zaszczyceni, że tak wielu Polaków przekazało Muzeum swoje rodzinne pamiątki, co sprawia, że historia wojny staje się obszarem zbiorowego doświadczenia, dyskusji i pamięci. Jesteśmy wdzięczni za możliwość wspólnej pracy z Pawłem Machcewiczem i jego współpracownikami, znakomitymi historykami dziejów Polski i wojny - twórcami muzeum wyjątkowego na skalę światową.

Elie Barnavi (Tel Awiw), Jerzy W. Borejsza (Warszawa), Włodzimierz Borodziej (Warszawa), Norman Davies (Oxford), Ulrich Herbert (Fryburg Bryzgowijski), Pavel Polian (Moskwa), Krzysztof Pomian (Warszawa/Bruksela), Henry Rousso (Paryż), Timothy Snyder (Yale), Tomasz Szarota (Warszawa) i Anna Wolff-Powęska (Poznań).

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
bamber

Nie dyskutować ze złodziejami z PO. Zamknąć tę bandę prewencyjnie.

P
Polihistor

Zaś co do sprawy zasadniczej, dziękuję za opinię, którą wygłasza - w sposób, nawiasem mówiąc tak apodyktyczny i tak mało uprzejmy - Kolegium Programowe w takim składzie.
To tyle, ile można napisać w krótkim komentarzu.
Cóż, mam nadzieję, że się minister nie ugnie.
I że nie zostanie nam zafundowane - za NASZE WŁASNE ciężkie pieniądze - przedsięwzięcie, które - miast uporządkować ludziom w głowach wyobrażenia na temat II WŚ i zupełnie niezwykłego doświadczenia Polaków w tym okresie - wywoła w nich jeszcze większy, niż dzisiaj, zamęt.

p
patriota

!

A
Antek Policmajster

Wójtowicz będzie?

/ oksza

Test

/ oksza

Nie słyszałem, żeby kolejny szwagier Budynia bez wykształcenia chciał objąć urząd prezesa. Może jakaś dalsza rodzina?

M
Marek

Szykuj pasiaki !!!

G
Gość

Niemiecki Dziennik Bałtycki gloryfikuje przestępcę Adamowicza i jego szkodliwą dla Gdańska politykę .

P
Paplament

Prof. Niwiński (na marginesie świetny człowiek) długo nie chciał się przyznać, że w ogóle napisał recenzję. Semka jest mocny w gębie, jak nie ma adwersarza. Może Żaryn, odważny człowiek i wie co mówi.

K
Koniec Polski.

To Pan Sellin stwierdził, że Muzeum jest własnością Ministra Glińskiego. A ja naiwny myślałem, że Polski i Polaków... Tych głosujących na PiS, tych głosujących na PO, a nawet na SLD. Przede wszystkim tych, którzy oddali swoje pamiątki i relacje - bohaterów II wojny.

k
koniec dyskusji

Nie bedzie prywatnego Muzeum II Wojny Swiatowej Burgremeistra Budynia .......

Dodaj ogłoszenie