Prezydent Gdańska i wojewoda pomorski o obchodach 1 września na Westerplatte: zgoda, ponad podziałami

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Prezydent Gdańska i wojewoda pomorski o obchodach 1 września na Westerplatte: zgoda, ponad podziałami Piotr Hukało
Bez apelu smoleńskiego, za to z asystą wojska i harcerzami, którzy odczytają swoją odezwę. To efekt kompromisu władz Gdańska i administracji rządowej ws. obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

- Z dużą satysfakcją przyjmuję fakt, że udało nam się dojść do porozumienia – powiedział dziś wojewoda pomorski Dariusz Drelich, występujący w imieniu rządu i Ministerstwa Obrony Narodowej, na wspólnej konferencji prasowej z Pawłem Adamowiczem. Wojewoda i prezydent Gdańska, siedząc ramię w ramię - co jest rzadkim widokiem - wspólnie zapewniali, że tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się już 1 września na Westerplatte, zostaną zorganizowane w zgodzie i ponad politycznymi podziałami.

Prezydent Gdańska i wojewoda pomorski o obchodach 1 września...

Jeszcze na początku sierpnia nie było to takie pewne. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zarzucił prezydentowi Gdańska, że ten nie zaprosił na uroczystości 1 września przedstawicieli wojska. Adamowicz tłumaczył, że to nieprawda. Wypominał też ministrowi niesmak, jaki pozostał po ubiegłorocznych obchodach. Rok temu uniemożliwiono przejście do mównicy harcmistrzowi, który miał odczytać apel pamięci. Zamiast niego wysłano żołnierza z żandarmerii wojskowej.

Minister Błaszczak: „to skandal” o niezaproszeniu na Westerplatte Wojska Polskiego na uroczystości związane z rocznicą wybuchu II WŚ

Dziś zarówno Adamowicz, jak i wojewoda Drelich zapewniali, że w tym roku kontrowersji przy organizacji obchodów nie będzie, bo drogą kompromisu, obu stronom udało się dogadać.

- Na obchodach spodziewamy się wysokich przedstawicieli rządu. Oprócz tego wojska, harcerzy, szkół noszących imię Bohaterów Westerplatte. Będą również Kadeci 318 Dywizjonu Powietrznych Sił Szkoleniowych z Wielkiej Brytanii, uczestnicy Zlotu Polskich i Polonijnych Żeglarzy z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, mieszkańcy i turyści - powiedział Paweł Adamowicz - Oczywiście będzie wojskowa asysta honorowa, będzie odczytany Apel Pamięci, bez wątku smoleńskiego - podkreślił. Nowością będzie też modlitwa międzywyznaniowa. Do jej odczytania zaproszono duchownych wyznania rzymsko- i greckokatolickiego, prawosławnego, a także przedstawicieli kościoła ewangelicko-augsburskiego i gminy wyznaniowej żydowskiej.-Jak wiemy II RP była barwna narodowościowo i religijnie. Chcemy poprzez tych przedstawicieli oddać ten obraz- argumentował prezydent Gdańska.

Oczywiście będzie wojskowa asysta honorowa, będzie odczytany Apel Pamięci, bez wątku smoleńskiego.

Jak poinformował prezydent Gdańska, obchody będą się składały z czterech części.
- Główne uroczystości rozpoczniemy tradycyjnie o godz. 4.45 pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. O godz. 10 złożymy kwiaty przy Victoriaschule. O godz. 12 odbędzie się msza w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej. Czwarta część to „spotkanie z historią”, czyli cykl wydarzeń i rekonstrukcji, które odbędą się 1 i 2 września - zapowiedział Paweł Adamowicz.

W tym roku po raz pierwszy w trakcie uroczystości zostanie odczytane przesłanie od harcerzy: – Ta odezwa będzie przede wszystkim podkreślać w swojej treści ważność w odzyskiwaniu niepodległości przed Polskę wkładu harcerzy. W ramach niej będziemy odczytywać również nazwiska poległych harcerzy i instruktorów. Stulecie odzyskania niepodległości łączy się ze stuleciem ponownego powołania ZHP. Dla nas obchody na Westerplatte są też uhonorowaniem naszego wkładu w odzyskanie suwerenności. Już od kilku dni drużyna harcerzy trenuje z Marynarką Wojenną, żeby godnie uczcić tę uroczystość – mówił komendant Chorągwi Gdańskiej Artur Glebko - Zeszły rok był trochę dziwny, cala sytuacja dla harcerzy była dziwna, staliśmy się ofiarą tej sytuacji, dobrze ze w tym roku takiej sytuacji nie ma. Jesteśmy apolityczni, dla nas nie ma znaczenia jak dogadują się politycy,my chcemy pełnić służbę Bogu i Polsce - dodał.

A prezydent zaznaczył: - Obchody, które już po raz 20 odbędą się na Westerplatte rozpoczynałem z harcerzami i kontynuowałem z harcerzami. Ich obecność jest czymś naturalnym i oczywistym.

W czasie uroczystości oficer odczyta Apel Pamięci. - Co ważne, i to jest nowość, z tego bardzo się cieszę, bo to wynik naszego porozumienia ze stroną rządową, odpowiadać będą razem żołnierze i harcerze - zaznaczył Adamowicz.

Szczegółowy program obchodów znaleźć można na stronie

www.gdansk.pl/westerplatte/

. Miasto uruchomi dodatkowe autobusy (m.in. z Oliwy, Wrzeszcza, Gdańska Głównego, Dolnego Miasta) na Westerplatte, by każdy, kto chce wziąć udział w uroczystościach, mógł tam dojechać komunikacją miejską.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podkreślał, że czuje satysfakcję, że udało się dogadać z władzami Gdańska. - Cieszę się, że spór, który wybuch został zażegnany, że scenariusz, który przedstawił Paweł Adamowicz jest uzgodniony. To dla nas wszystkich ważne, by te uroczystości przebiegły w pełnym porozumieniu i pełnej zgodzie, a najważniejsze jest to, że będzie tam wojsko, tak jak w 1939 r. kiedy walczyli tam żołnierze, którym oddajemy hołd na Westerplatte, którzy stali się symbolem polskiego żołnierza, bohaterstwa, walki o wolną i niepodległą Polskę- powiedział Drelich.

Cieszę się, że spór, który wybuch został zażegnany, że scenariusz, który przedstawił Paweł Adamowicz jest uzgodniony. To dla nas wszystkich ważne, by te uroczystości przebiegły w pełnym porozumieniu i pełnej zgodzie.

I zapowiedział, że ze strony władz państwowych na Westerplatte 1 września można się spodziewać m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu, ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji.
- Jeśli chodzi o tekst Apelu Poległych, to tekst jest uzgodniony. Od długiego już czasu jest tak, że każdy Apel Poległych jest dostosowywany do uroczystości. Więc w tym przypadku wszyscy jesteśmy zgodni, nie ma nieporozumień w tym zakresie - zaznaczył Drelich.

Wojewoda i prezydent Gdańska pytani o to, czy mają pewność, że w tym roku nie powtórzy się zgrzyt z roku ubiegłego odpowiadali, że są przekonani, iż ustalony wspólnie scenariusz obchodów będzie w pełni zrealizowany.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Konflikt podczas uroczystości na Westerplatte [WIDEO]

- Mam w pamięci przykre wydarzenie sprzed roku, ale mam też nadzieję, że to się nie powtórzy. Że przy wszystkich różnicach, które nas dzielą w spojrzeniu na Polskę, godnie i wspólnotowo spędzimy ten czas zadumy- podkreślił Adamowicz - Sprawą, która bulwersowała nie tylko mnie było wprowadzenie do Apelu Pamięci wątku smoleńskiego. To była ta część, która przez 2 lata wywoływała nieporozumienie. Raz korzystaliśmy z asysty wojskowej, raz nie, bo wtedy było to w pakiecie: chcecie asystę wojskowa, to musi być apel smoleński, nie chcecie to nie. To był przedmiot sporny w tamtym roku, podobnie jak udział harcerzy. Przedstawiciele wojska, a potem MON przekonywali, że rytuał wojskowy nie pozwala, by niewojskowy odczytywał apel. Kompromisy mają to do siebie, że strony z czegoś rezygnują, więc stanęło na tym, że obecność harcerzy jest zagwarantowana w osobnym bloku. Dobrze, że Westerplatte jest miejscem gdzie nowe trendy patriotyzmu mogą się rodzić - dodał prezydent.

Wojewoda Drelich ripostował, że nigdy ze strony przedstawicieli rządu nie było sprzeciwu wobec udziału w uroczystościach harcerzy, czy młodzieży.

- Chciałbym to zdementować. Nigdy nie było sprzeciwu. Stronie rządowej zależy na tym, żeby młodzież brała w tym udział. Nam też zależy, żeby podkreślić udział harcerzy. Co do tego nie było sporu i nie będzie. 1 września będzie pełna zgoda, choć różnimy się politycznie, to w przypadku Westerplatte tej różnicy nie ma i nie będzie, wspólnie będziemy oddawać hołd - podkreślił Drelich.

Zobacz też: Wojsko będzie na Westerplatte 1 września. "Udało się pogodzić różne tradycje"

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mat !
Ta rozgrywka jest obrzydliwa ! Sprawa nie dotyczy Gdańska, p. Adamowicza, p. Tuska, p. Wałęsy, i ... innych osób (w tym masonów !). Sprawa dotyczy agresji III-ciej Rzeszy Niemieckiej wobec Rzeczpospolitej Polski z dnia 01.09.1939 roku, o godzinie 0445 (czasu lokalnego) na Westerplatte, która rozwinęła się w ciąg zdarzeń historycznych nazywanych 2-gą Wojną Światową. Podmiotem jest tutaj 2-ga Rzeczpospolita Polska, nie zaś osoby które z tym podmiotem nie identyfikują się ! Fakt braku związków rzeczowych między tymi osobami a Podmiotem jest oczywisty ! Stąd wynikają wszystkie nieporozumienia !!!
G
Gość
"Ty" i Młynarczyk, założycie "swoje harcerstwo", w tym celu, aby skończyć tak jak skończył Miller !. Szerokiej drogi !!!
x
x
Zapewne istniało wtedy wielkie prawdopodobieństwo, że ten "harcmistrz", to Mazguła !!! ZHP musi rozliczyć się z historycznych "zaszłości" okresu PRL-u !!!
Gdyby "te" zaszłości nie były znaczące dla ocen moralnych, nie powstałyby Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (1978/9), a później (1989) Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Aktualnie ZHP rozwiązuje "wszystkie" swoje problemy przy kuflu piwa "zakropionego" spirytusem, w ramach tzw. "towarzyskich konsultacji".
T
Tak to widać !
Idealnym rozwiązaniem dla "wszystkich kwestii" byłby KOMPROMIS ! W "kwestiach" medycznych (n.p.:) byłoby leczenie chorób nowotworowych "metodą" KOMPROMISU. Lecz "to nie wychodzi !". Nawet masoni (specjaliści od "kompromisów") z tym zgadzają się. Inni są większymi realistami, i skłaniają się ku "permanentnej ingerencji Opatrzności", co (jak się okazuje) jest "metodą" wiele skuteczniejszą od KOMPROMISU.
k
krzyhoo1
Bogu niech służą księża, a ojczyźnie laikat
P
Polihistor
Jaki niby KOMPROMIS zawrzeć może PAŃSTWO z gminnym urzędnikiem?
Może by się tak podszkolić w podstawowych zagadnieniach wiedzy o państwie i prawie?
Albo, po prostu, przestać pisać nonsensy.
S
Samowola na Westerplatte !
Budyn liczy dni do wyborow czy do procesu za malwersacje podatkowe,jeszcze w dobrym humorze !
G
Gość
wykonanego przez P.. Adamowicza, który przez
20 lat obrósł w takie pióra, że chciał nawet
obchodzić tę rocznicę tylko z harcerzami.
A teraz plecie o jakichś "nowych trendach
patriotyzmu". Nie wiadomo też co to, komu
i po co, w tym spektaklu jest "modlitwa
międzywyznaniowa". Czy przedmiotowa
lista wyznań jest aby pełna?
Dodaj ogłoszenie