Prezydent Dulkiewicz nie wnosi uwag do uchwały o konwentach makrodzielnicowych. Radni PiS apelują o rezygnację z projektu

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Konferencja prasowa radnych Prawa i Sprawiedliwości na temat reformy rad dzielnic w Gdańsku Rafał Mrowicki
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie wniosła uwag do projektu uchwały o konwentach makrodzielnicowych, który będzie głosowany w czwartek, 26.11.2020 r. przez miejskich radnych. Opozycja domaga się od autorów projektu uchwały z Koalicji Obywatelskiej o zdjęcie go z porządku obrad. – Jeżeli ten druk nie zostanie zdjęty z porządku obrad, to znaczy, że koalicja która rządzi Gdańskiem, chce siłowego rozwiązania – mówi radny PiS i wiceprzewodniczący komisji ds. reformy rad dzielnic Romuald Plewa.

Konwenty makrodzielnicowe w Gdańsku. Jak mają działać?

Rada Miasta Gdańska w czwartek, 26.11.2020 r. zajmie się projektem uchwały ws. powołania konwentów makrodzielnicowych.

Mają to być gremia łączące przewodniczących zarządów dzielnic wchodzących w skład okręgu, radnych miejskich z okręgu wyborczego oraz przedstawiciela prezydenta miasta. Powołane zostaną jako kolegia konsultujące plany dzielnicowe oraz inwestycje.

Niespełna 2 tygodnie temu projekt reformy rad dzielnic przedstawili radni miejscy Koalicji Obywatelskiej. Powołanie do życia konwentów ma być początkiem szerszej reformy jednostek pomocniczych, która ma być konsultowana do połowy lutego przyszłego roku.

Projekt od początku budzi sprzeciw radnych dzielnic, z których wielu zajęło już w tej sprawie oficjalnie negatywne stanowisko. W poniedziałek, 23.11.2020 r. przewodniczący zarządów dzielnic takich jak m.in. Oliwa, Wrzeszcz Dolny czy Śródmieście zaapelowali do władz miasta o zrezygnowanie z tego pomysłu. Ich zdaniem, projekt ma na celu upolitycznienie społecznych działań radnych dzielnic oraz zwiększenie wpływów radnych miejskich.

Czytaj także

Reforma rad dzielnic w Gdańsku. Konferencja PiS

Głos w sprawie reformy rad dzielnic w środę, 25.11.2020 r. zabrali miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwołali konferencję prasową przy siedzibie Rady Miasta. Odnieśli się oni do opinii prezydent Aleksandry Dulkiewicz, która została przekazana przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszce Owczarczak. Nie wniosła ona uwag do projektu konwentów makrodzielnicowych.

„[...] nie wnoszę uwag formalnych do przedłożonego projektu. Rozumiejąc intencje powołania ciała opiniodawczo-doradczego, które ma stanowić forum dla przedstawicieli sąsiadujących ze sobą dzielnic oraz Radnych Miasta Gdańska z okręgu wyborczego [...], zwracam uwagę na niepewność rodzącą się wśród interesariuszy ze względu na nowość takiego rozwiązania. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by działania Konwentów były transparentne i służyły interesowi lokalnej społeczności. Dodatkowo trudny do oszacowania jest obecnie [...] zakres obsługi administracyjnej posiedzeń konwentów” – czytamy w opinii podpisanej przez Aleksandrę Dulkiewicz.

Opinia prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz ws. projektów uchwał
Opinia prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz ws. projektów uchwał FB/Przemysław Majewski

– To już jest przesądzone – komentował przewodniczący klubu radnych PiS Kazimierz Koralewski. – Wyrazimy swoją dezaprobatę. Koalicja Obywatelska i Wszystko dla Gdańska wydają się zdeterminowane, by ten projekt, wbrew woli radnych dzielnic, przepchnąć siłą i przegłosować. Będziemy czekać na decyzję organu nadzoru, czy wojewoda odniesie się do tej uchwały – dodał.

Czytaj także

Romuald Plewa, wiceprzewodniczący komisji ds. reformy jednostek pomocniczych wyraził ubolewanie, że projekt reformy przygotowali radni klubu rządzącego w Radzie Miasta, a nie komisja, która miała go wypracować i w której są przedstawiciele wszystkich klubów radnych. Wskazywał na zagrożenie płynące z założeń szerszej reformy, jak np. zmniejszenie budżetów dużych dzielnic na rzecz mniejszych, słabiej zaludnionych. Jego zdaniem, zwiększanie budżetów dzielnic nie powinno odbywać się kosztem sąsiadów.

– Cały ten projekt był przygotowany przez część członków komisji, radni PiS z komisji w ogóle nie byli zapraszani do dyskusji – mówił Romuald Plewa.

– Rady dzielnic zostały powołane w latach 90., gdy byłem przewodniczącym komisji ds. samorządu. Pracownik urzędu miasta był wówczas delegowany na obrady sesji rad dzielnic. W latach 1998-2002 nastąpiły zmiany.

– W kolejnych latach wprowadzono symboliczne środki dla przewodniczącego zarządu, jego zastępcy oraz przewodniczącego rady. Zmieniono też uprawnienia rad, a na koniec minionej kadencji zapewniono większe budżety dla rad dzielnic w zależności od frekwencji wyborczej.

– W tym projekcie zaproponowano połączenie dzielnic. Wrzeszcz Dolny i Górny został podzielony na 2 konwenty. Takich przykładów jest więcej. Niestety Koalicja Obywatelska nie chce dyskutować na ten temat. Jeżeli ten druk nie zostanie zdjęty z porządku obrad, to znaczy, że koalicja, która rządzi Gdańskiem, chce siłowego rozwiązania. Uprawnienia rad dzielnic, które nie są duże, zostaną zminimalizowane – mówił były przewodniczący Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Czytaj także

Radna Barbara Imianowska skrytykowała natomiast nałożenie na radnych dzielnic nowych obowiązków, które mogą utrudnić im prace.

– Narzuca się w tym projekcie radnym dzielnic spisywanie protokołów z każdej sesji i obowiązkowe przekazywanie tego do biura Rady Miasta, ale też do radnych miejskich z danej dzielnicy – mówiła Barbara Imianowska.

– Nakłada się na nich nowe zadania. Dodatkowa biurokracja nie wpłynie dobrze na relacje między radnymi miejskimi a dzielnicowymi, którzy mają już bardzo dużo pracy. To są społecznicy, bardzo aktywni, którzy muszą sami załatwiać dużo spraw, często biorąc urlopy w pracy, by móc załatwić sprawy w urzędzie – dodała.

Czytaj także

Reforma rad dzielnic w Gdańsku. Jak przebiegały konsultacje radnych miejskich z radnymi dzielnic?

W ostatnich dniach odbyły się zdalne spotkania radnych miejskich z radnymi dzielnic. Autopoprawki zaproponowane przez radnych Koalicji Obywatelskiej o tym, by konwenty nie były organami zajmującymi stanowiska, a jedynie służącymi konsultacjom i wymianie informacji, nie przekonały radnych dzielnic, którzy domagają się rezygnacji z tego projektu. Jak mówili radni PiS, jedynie rady Matarnii i Jasienia nie wyraziły negatywnej opinii wobec powołania do życia konwentów. Radny Przemysław Majewski przytoczył pomysł radnej Elżbiety Strzelczyk, by dla tych dwóch rad wprowadzić konwent pilotażowo.

– Niestety, forsowanie tych pomysłów przez radnych Koalicji Obywatelskiej wydaje się irracjonalne, ale wygląda na to, że nie będą chcieli ustąpić – mówił radny Przemysław Majewski. – Mimo sprzeciwu, forsują ten projekt i zniechęcają radnych dzielnic do działania.

– Już teraz są problemy z łączeniem różnych terminów ze spacerami z prezydent Dulkiewicz czy konsultacjami w Biurze Rozwoju Gdańska. Radni dzielnicowi wielokrotnie mówili, że nie otrzymują odpowiedzi ze strony jednostek miasta czy prezydent Dulkiewicz, ale to powinno poprawić się na obecnym poziomie, bez powoływania tych konwentów.

– Prezydent Dulkiewicz w swojej opinii stwierdziła, że nie ma możliwości zobowiązania urzędnika, by brał udział w każdym zebraniu konwentu, a tu chodzi o to, by urzędnicy miejscy wyjaśniali, na jakim etapie jest inwestycja, kiedy będzie remont, czy kiedy środki rad dzielnic będą wydatkowane – dodał radny.

– Autopoprawki zostały negatywnie ocenione przez większość rad dzielnic. Ich opinie nie pozostawiają wątpliwości – mówił wiceszef klubu PiS, radny Karol Rabenda z Porozumienia. – Problem jest po stronie miasta, to nie jest tak, że rady dzielnic nie działają – dodał.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Rząd obiecuje wspomóc psychiatrię dziecięcą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie