Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie awansuje współtwórcę polskiej Marynarki Wojennej Adama Mohuczego na stopień wiceadmirała

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
ze zbiorów sali pamięci Uniwersytetu Morskiego
Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, kontradmirał Adam Mohuczy zostanie pośmiertnie awansowany do stopnia wiceadmirała. Był oficerem o ogromnych zasługach dla Polski morskiej oraz ofiarą stalinowskich represji.

Adam Mohuczy był uczestnikiem oby wojen światowych i wojny polsko-bolszewickiej. Został oznaczony Orderem Virtuti Militari. Wychował pokolenia roczników oficerów polskiej Marynarki Wojennej i Handlowej. Jego zasługi dla historii polskiego szkolnictwa morskiego są nie do przeceniania. Był dowódcą, działaczem społecznym oraz gorącym patriotą. Urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi w Witebsku, a marynarskie szlify zbierał w Petersburgu, tam też rozpoczął służbę w rosyjskiej Marynarce Wojennej. Służył m.in. na okręcie szkolnym „Giercog Edinburgskij”, krążowniku „Rossija” czy pan­cerniku „Cesariewicz”. W swoim dorobku ma również okręty podwodne. Od 1917 zajął się działalnością szkoleniową. Wykładał na oficerskim kur­sie podwodnego pływania, został też kierownikiem wyszkolenia w Nikołajewskiej Akademii Morskiej. Po I wojnie światowej zaciągnął się do polskiej Marynarki Wojennej i w stopniu kapitana pracował w Departamencie dla Spraw Morskich jako referent w Sekcji Organizacyjnej. W 1920 roku uczestniczył w walkach wojny polsko-bolszewickiej, dowodził II Batalionem Morskim pod Grodnem. Za bohaterską postawę odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Miał ogromny wpływ na rozwój kadetów marynarskiej sztuki. Pracował jako instruktor, dowodził ORP „Generał Haller”, był również pierwszym komendantem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu. Był autorem planu obrony Helu i Gdyni, który zakładał instalację artylerii nadbrzeżnej i przeciwlotniczej. W latach 1929-1936 pracował jako dyrektor Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Okres jego rządów był przełomowym w szkoleniu nowych kadetów. Zmodernizował program nauczania, rozbudował bazę naukowo-dydaktyczną oraz infrastrukturę szkoły. Za jego kadencji podniesiono też banderę na „Darze Pomorza”, który parę lat później odbył podróż dookoła świata. Dyrektor Mohuczy wyróżnił się tym, że naciskał na organizowanie kursów rybaków oraz maszynistów.

Mohuczy był również powszechnie ceniony za swoją pracę naukową. Jego dzieła o tematyce morskiej i nawigacyjnej oraz plany strategiczne, które publikował w czasopiśmie „Młody Zawodowiec”, znalazły liczne grono czytelników. W 1939 roku brał udział w walkach na Helu oraz był prokuratorem w Morskim Sądzie Wojennym. Po kapitulacji próbował przerwać blokadę miasta na kutrze rybackim i trafił do niewoli. Do 1945 roku przebywał w niemieckich obozach jenieckich. Po powrocie do kraju pracował jako naczelnik Wydziału Żeglugi i Portów Gdyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Zajmował też stanowisko p.o. dowódcy Marynarki Wojennej, przygotował m.in. sześcioletni program rozbudowy floty wojennej. Z Marynarki Wojennej odszedł ze względu na zły stan zdrowia, w 1947 roku przeniesiony do dyspozycji ministra obrony narodowej. Został prezesem Ligi Morskiej, a w 1948 r. przeszedł w stan spoczynku. W okresie stalinizmu, podobnie jak wielu innych bohaterów walki o polską wolność, był represjonowany. Służby PRL aresztowały go pod fałszywymi zarzutami dokonania sabotażu podczas remontu okrę­tów. Torturowany podczas śledztwa, został skazany na długoletni wyrok. Zmarł po kilku latach w więzieniu. Pochowano go w Warszawie na bródnowskim cmentarzu. W 1957 r. został całkowicie zrehabilitowany. W 2018 r. jego ciało zostało ekshumowane i pochowane w Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu.

To kolejny raz, kiedy wolna Polska doceni Adama Mohuczego. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda awansował go do stopnia kontradmirała. Uroczystość pośmiertnego awansowania Adama Mohuczego na stopień wiceadmirała oraz seminarium poświęcone jego osobie odbędą się 7 marca o godz. 12.00 na ul. Zawiszy Czarnego 1B w budynku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wstęp wolny. „Dziennik Bałtycki” jest patronem medialnym wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki