Prezydent Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej [WYSTĄPIENIE]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Prezydent Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej [WYSTĄPIENIE]
Prezydent Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej [WYSTĄPIENIE] Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda przemawiał do uczestników szczytu klimatycznego. Co powiedział?

Podczas debaty zebranych zabrał głos prezydent Andrzej Duda. - Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Wspomnę, że z ogromną nadwyżką redukcyjną CO2 zrealizowaliśmy postanowienie protokołu z Kioto z1997 r. - zapewnił prezydent w swoim wystąpieniu.

Andrzej Duda przypomniał, że trzykrotnie na polskiej ziemi byliśmy organizatorem Światowej Konferencji Klimatycznej.

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na szczycie klimatycznym:

- Unia Europejska jako pierwsza światowa gospodarka przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r. oraz zwiększyła cel redukcji emisji do 2030r. do co najmniej 55 proc. - oświadczył w przemówieniu prezydent.

Zwracając się do prezydenta USA Joe Bidena, prezydent przypomniał, że Polska podpisała porozumienie z USA w sprawie wspólnych inwestycji w sektor jądrowy.

Andrzej Duda zapowiedział, że w Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad zamierzamy zbudować nowy zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70% do nawet 11% w roku 2040.

Jako orędownik współpracy krajów Trójmorza prezydent wspomniał o polityce tych krajów. - W regionie Trójmorza musimy realizować ambitną politykę klimatyczną, opartą na zasadach sprawiedliwej transformacji i uwzględniającą realia naszych państw oraz dobro naszych społeczeństw - zapewnił.

Andrzej Duda wspomniał o porozumieniu zawartym na lokalnych podwórku. - Wczoraj doszło w Polsce do zawarcia porozumienia pomiędzy społecznością górników, a przedstawicielami polskiego rządu, dot. wyłączenia węgla z produkcji energii elektrycznej do 2049 r.

Szczytu klimatyczny online został zwołany przez prezydenta USA Joe Bidena. Piątkowa debata dotyczyła zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną. W szczycie, który odbywa się w formule zdalnej, brali udział przywódcy 40 krajów, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy.

Przed wystąpieniem na Leaders Climate Summit nasz prezydent wziął udział w panelu eksperckim „Klimat - gospodarka - społeczeństwo. Wyzwania przyszłości”, jaki zorganizowano w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Jak zaznaczył prezydent, przed wszystkimi odpowiedzialnymi państwami stoi dziś zasadnicze wyzwanie: nie dopuścić do wzrostu temperatury na ziemi i wdrożyć w całości Porozumienie Paryskie.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest realizowanie zasady Just Transition czyli sprawiedliwej i solidarnej transformacji, która uwzględnia potrzeby człowieka i realia, w jakiej znajduje się dane państwo. W Polsce podstawowym źródłem energii elektrycznej jest dziś węgiel. – Nie ma wątpliwości, że musimy tu dokonać zmiany. Jednak ta zmiana jest nie tylko obciążeniem, ale stanowi też wielką szansę rozwojową. Wymusza na nas szukanie innowacji, wspieranie prac badawczo-rozwojowych – mówił Prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że transformacja energetyczna to długotrwały proces. – Naszym podstawowym obowiązkiem jest stworzyć takie rozwiązania, aby w jak największym stopniu zapewnić ludziom przebranżowienie się i uzyskanie nowych kompetencji – dodał Andrzej Duda.

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,
Ekscelencje, Szanowni Panowie Prezydenci,
Panie i Panowie Premierzy,
Sekretarze Stanu, Doradcy,

przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi Joe Bidenowi za zaproszenie do udziału w tym Szczycie. Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej. Wspomnę tylko, że z ogromną nadwyżką redukcyjną CO2 zrealizowaliśmy postanowienia Protokołu z Kioto z 1997 roku. Ta nadwyżka przy założeniu 6% redukcji w naszym przypadku wynosiła aż 27%, albowiem redukcja wyniosła 33.

Trzykrotnie na naszej, polskiej ziemi, byliśmy organizatorem światowej konferencji klimatycznej. Ostatnio, w trakcie COP24 w Katowicach, w 2018 roku, uzgodniliśmy pod przewodnictwem Polski Katowice Rulebook, jak również „Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji”. Umożliwiło to wdrożenie Porozumienia paryskiego oraz podniesienie znaczenia wymiaru ludzkiego w duchu zasady, że „nikt nie może być pozostawiony samotnie”.

Dynamika nadana przez Polskę podczas COP24 przyczyniła się do tego, że Unia Europejska, jako pierwsza światowa gospodarka, przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zwiększyła cel redukcji emisji do roku 2030 do co najmniej 55%. Polska partycypuje w tych ambitnych dążeniach. Cieszy nas także, że wiele państw poszło tym samym śladem.

Chciałbym nadmienić, że klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski państw Inicjatywy Trójmorza, do której należy także mój kraj, Polska, i inne państwa Europy Środkowej pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym a Adriatykiem. W ostatnich dniach rozmawiałem z prezydentami Słowenii, Borutem Pahorem, Litwy, Gitanasem Nausedą oraz Bułgarii Rumenem Radewem, sprawującym obecnie pezydencję Inicjatywy. W regionie Trójmorza, jest dla nas jasne, że musimy realizować ambitną politykę klimatyczną opartą na zasadach sprawiedliwej transformacji, just transition, i uwzględniającą realia naszych państw oraz dobro naszych społeczeństw.

Jest to wyzwanie, w szczególności tam, gdzie istnieje konieczność głębokich przemian gospodarczych, w tym ewentualnych likwidacji gałęzi przemysłu, na przykład węglowego. Są to bardzo poważne wyzwania dla takich państw jak Polska czy Bułgaria.

Polityka klimatyczna będzie z pewnością również przedmiotem naszej dyskusji w lipcu podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w stolicy Bułgarii, w Sofii. Chcę jednak podkreślić, że wszyscy uznajemy cele klimatyczne wyznaczone w ramach Unii Europejskiej i wszyscy mamy ambicję, aby je zrealizować.

Szanowni Państwo,

samymi deklaracjami politycznymi rzeczywistości nie zmienimy. Dlatego w Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad, zbudujemy nowy, zeroemisyjny system energetyczny dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent w 2040 roku.

To nie tylko odpowiedź na uzgodnienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia Polaków. W tym tygodniu spotkałem się z Młodzieżową Radą Klimatyczną, która zrzesza młodych przedstawicieli organizacji pozarządowych w Polsce, walczących o środowisko naturalne i ochronę klimatu. Oczekują oni realizacji ambitnych celów klimatycznych, a jednocześnie mają pełną świadomość, jak bardzo trudna jest ta droga.

Może właśnie z tym większą satysfakcją chciałbym Państwu zakomunikować, że wczoraj doszło w Polsce do zawarcia porozumienia, po długim dialogu społecznym, pomiędzy społecznością górników, a przedstawicielami polskiego rządu, dotyczącego wyłączenia węgla z produkcji energii elektrycznej do 2049 roku. Uważam to za wielki sukces dialogu społecznego w naszym kraju, jak i również wielkie i ambitne zamierzenie na przyszłość, biorąc pod uwagę, że dzisiaj procent wykorzystania węgla do produkcji energetycznej w Polsce wynosi około 70 proc.

Dlatego Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny miks energetyczny w oparciu o energetykę jądrową oraz odnawialną, a także gaz. Bez wykorzystania wszystkich technologii transformacja naszego systemu energetycznego po prostu nie będzie możliwa.

Polsko‑amerykańska umowa o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 r. potwierdza nasze ambicje. Uwidacznia wagę międzynarodowej współpracy w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej.

Powinniśmy skoordynować na poziomie międzynarodowym nasze działania w zakresie badań i rozwoju, żeby stworzyć masę krytyczną technologii innowacyjnych, a zarazem przystępnych cenowo.

Powinniśmy też się zastanowić jak Banki centralne mogą wesprzeć transformację energetyczną zgodnie z zasadą neutralności technologicznej. Transformacja przyjazna klimatowi to także ogromna szansa dla obywateli i wszystkich sektorów naszej gospodarki. Dlatego w Polsce postawiliśmy na elektromobilność zarówno w transporcie publicznym, jak i indywidualnym. To ogromna szansa na rozwój przemysłowy i nowe miejsca pracy.

Już teraz jesteśmy największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej, z udziałem w wysokości 46% w rynku europejskim w ubiegłym roku. Polska stała się także europejskim liderem w produkcji baterii litowo-jonowych.

Nasze ambicje dotyczą również transportu indywidualnego i odchodzenia od silników spalinowych, gdzie widzę ogromny potencjał do współpracy obu stron Atlantyku.

Poświęcamy również bardzo dużo uwagi kwestiom mitygacji. W Polsce Lasy Państwowe wdrożyły pilotażowy program Leśnych Gospodarstw Węglowych. To system wykorzystania zasobów leśnych do wzmożonego pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery oraz jego kumulowania w ramach ekosystemu leśnego oraz produktach z drewna. Koncepcja Leśnych Gospodarstw Węglowych zasługuje na usankcjonowanie w ramach międzynarodowego porządku prawnego.

Szanowni Państwo,

z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju, nie pozwólmy, aby były to stare tory. Budujmy synergię pomiędzy konwencjami: klimatyczną, różnorodności biologicznej oraz w sprawie zwalczania pustynnienia. Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym.

Dziękuję.

Mniej wina w Europie

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej [WYSTĄPIENIE] - Polska Times

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emilka

Czy on czsem patrzy za okno jak jeździ na narty ??? Takiego bełkotu już dawno nie słyszałam.

S
Szyszko

Ale mu jarek referat przygotował, że duda sam nie wiedział o czym mówi

P
Pz

No widać już wpływ nowego właściciela

:)

a ten pan to tylko długopisem może pomachać do emerytów.

R
RT

Cynicznie kłamie

Dodaj ogłoszenie