Prezydenci, premierzy i nobliści w imieniny Mikołaja

  Prezydenci, premierzy i nobliści w imieniny Mikołaja

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pod dniu noblistów sobota będzie w Gdańsku dniem prezydentów i premierów. A także monarchów. Całodniowa konferencja "Solidarność dla przyszłości" rozpocznie się od uroczystego wręczenia Nagrody Lecha Wałęsy.
  Została ona przyznana w tym roku po raz pierwszy, przez kapitułę, w której zasiadali między innymi Vaclav Havel, Bernard Kouchen, francuski minister spraw zagranicznych, oraz były szef polskiego MSZ prof. Władysław Bartoszewski.
  14 byłych i obecnych przywódców państw wystąpi na konferencji
  Za zasługi na rzecz dialogu międzyreligijnego, promocję tolerancji i wzajemnego zrozumienia kultur i cywilizacji nagrodę otrzymał władca Arabii Saudyjskiej król Abdullah bin Abdulaziz Al Saud. W jego imieniu medal, dyplom, a także... czek na 100 tys. euro odbierze w Gdańsku syn władcy, książę Abduaziz bin Abdullah.

  Lista gości, uczestniczących w konferencji, jest imponująca. Obecni będą były i obecny premier Polski, Jerzy Buzek i Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz Terry Davis, sekretarz generalny Rady Europy. Głos zabierze czworo zaproszonych do Gdańska laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, a wystąpienie piątego, Michaiła Gorbaczowa, zostanie odtworzone dzięki zapisowi wideo. Zaplanowano także wystąpienia m.in. prezydenta Serbii Borisa Tadicia oraz premiera Bośni i Hercegowiny Nikola Spiricia.

  Nicolas Sarkozy pojawi się w Gdańsku w podwójnej roli, jako prezydent Francji oraz jako przewodniczący Rady Europejskiej, czyli głowa państwa, które sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

  Prezydent Francji chce skorzystać z przyjazdu do Gdańska na jubileusz Lecha Wałęsy, by rozmawiać o możliwościach kompromisu między nowo przyjętymi i rozwijającymi się krajami Europy Środkowo-Wschodniej a "starą" Europą w sprawach pakietu klimatyczno-energetycznego. Po półgodzinnym spotkaniu w cztery oczy do Sarkozy'ego i Tuska dołączą premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej (poza Polską, Czechy, Słowacja i Węgry), krajów bałtyckich oraz Bułgarii i Rumunii. Sarkozy bardzo liczy na efekty tych spotkań. Już przed przylotem do Polski przypominał, że rozmowy w Gdańsku będą prowadzone w jego imieniny...

  Pracowity drugi dzień obchodów 25 rocznicy Nobla Lecha Wałęsy zakończy się koncertem, w którym wystąpi świetne międzynarodowe trio, zdobywca kilku platynowych płyt - Leszek Możdżer (Polska), Lars Danielsson (Szwecja) i Zohar Fresco (Izrael).


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo