Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Ujeścisko" nie chce podać się do dymisji. A apelują o to gdańscy politycy PiS

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Opóźnienia miała m.in. inwestycja Płocka Park Karolina Misztal
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Ujeścisko" Grzegorz Harasymiuk, pomimo prawomocnego wyroku sądu za obrazę policjanta na służbie, który ukarał go mandatem za zbyt szybką jazdę samochodem, nie poda się do dymisji.

Od kilku miesięcy mieszkańcy Ujeściska skarżą się na władze spółdzielni mieszkaniowej. Wielu z nich już kilka lat czeka na odbiór mieszkań. Konto spółdzielni zajął komornik. Jej prezes Grzegorz Harasymiuk wielokrotnie przekonywał, że nie ma ona zadłużenia, a kary są wyimaginowane przez wykonawcę inwestycji. Żąda on od spółdzielni 2,7 mln zł.

W grudniu gdańska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi śledztwo ws. nieprawidłowości przy siedmiu inwestycjach.

Poseł PiS Kacper Płażyński oraz radny Przemysław Majewski, domagają się by Grzegorz Harasymiuk podał się do dymisji. Ich zdaniem nie może on pełnić funkcji prezesa spółdzielni. Przyczyną jest prawomocny wyrok sądu.

Grzegorz Harasymiuk został skazany na karę grzywny za znieważenie policjanta na służbie. Powodem był zbyt wysoki jego zdaniem mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości o 37 km/h jadąc samochodem w terenie zabudowanym.

Politycy wskazują, że na mocy statutu spółdzielni, osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu, nie może być członkiem zarządu.

Czytaj także

Mieszkańcy, którzy zainwestowali tu oszczędności życia, zostali na bez mieszkań i bez pieniędzy, bo rozpoczęte inwestycje nie zostały dokończone. Teraz pojawiają się kolejne nieprawidłowości - prezes spółdzielni, który w maju został skazany prawomocnym wyrokiem, dalej pełni swoją funkcję - mówił niedawno radny Przemysław Majewski podczas konferencji prasowej.

Dwa lata opóźnienia w budowie osiedla Płocka Park. Spółdziel...

- Co jest w tym ważnego w kontekście funkcjonowania spółdzielni? Z jej statutu wynika, że w przypadku skazania za umyślne przestępstwo karne, członek zarządu niezwłocznie powinien zostać odwołany ze swojej funkcji - dodawał poseł Kacper Płażyński.

Odwołać prezesa może rada nadzorcza. Politycy PiS zapowiedzieli wniosek do rady nadzorczej o odwołanie prezesa. Problem w tym, że w różnych dokumentach podane są trzy jej składy.

Sam prezes Grzegorz Harasymiuk nie zamierza podawać się do dymisji. Jak wskazuje rzecznik spółdzielni, Michał Lange, Krajowy Rejestr Sądowy nie dopatrzył się podstaw prawnych do tego, aby pozbawić Grzegorza Harasymiuka funkcji prezesa.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ujeścisko" sukcesywnie wychodzi z kłopotów, które sprowadził na nią jeden z przedsiębiorców
budowlanych, który jest z nami w sporze sądowym. Co ważne, odwołanie prezesa w tej sytuacji, w znacznym stopniu utrudniłoby i wydłużyłoby w czasie proces wychodzenia z problemów. Nie możemy do tego dopuścić. Dodatkowo rozmaite próby odwołania prezesa, w których - co stwierdzamy ze smutkiem – aktywny udział biorą także młodzi lokalni politycy - traktujemy jako działanie na szkodę spółdzielni, a co za tym idzie także na szkodę mieszkańców - komentuje Michał Lange.

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

FLESZ: Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

e
esh

rozwiązać tą spółdzielnię, i zrobić wspólnoty, jeśli trzeba to nawet specustawą

G
Gość
17 stycznia, 17:52, kasta:

następny święty!

ot taki klimat mamy w Gdańsku,

nie ma siły co by oderwała od koryta! żadne prawo nie obowiązuje, żadne przepisy...

Po masz na myśli idiotę dlugonosego kacperka [wulgaryzm]właza wazeliniarza pisiego? On musi lizać [wulgaryzm], jak kulawy deweloper się zesra!

G
Gość

Krętaczu pisi płażyński! Prezes bierze przykład z ,,zaradności,, twego papci i twojej! [wulgaryzm]u pisi! Złodziejska kasta! Okradliście ,,Ruch,, , należały wam się stołki w spółkach skarbu państwa i miejsce na uczelni, chociaż nie zdaliscie egzaminu! Kanalie [wulgaryzm]!

L
Lubin

Ze spółdzielniami zrobić porządek, to ostoja socjalizmu.

G
Gość

""Politycy PiS zapowiedzieli wniosek do rady nadzorczej o odwołanie prezesa.""

----------------------

Wniosek wnioskiem, ale Mariankowi nie dali jakoś rady.

Dodaj ogłoszenie