Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prestiżowa unijna konferencja odbędzie się w Gdańsku

Kazimierz Netka
Od lewej prezes Krzysztof Głomb i prezydent Paweł Adamowicz
Od lewej prezes Krzysztof Głomb i prezydent Paweł Adamowicz Fot. Karolina Misztal
W październiku, w dniach 5-7 w Gdańsku odbędzie się jedna z najważniejszych europejskich konferencji podczas polskiego przewodniczenia w Radzie Unii Europejskiej. Do stolicy województwa pomorskiego zjadą specjaliści zajmujący się wykluczeniem cyfrowym społeczeństw.

W czwartek Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", podpisali list intencyjny, regulujący m.in. podział zadań w przygotowaniach spotkania.

Międzynarodowa konferencja pt. "Innovation for digital inclusion" odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Stanie się przeglądem kluczowych inicjatyw z zakresu integracji cyfrowej społeczeństwa europejskiego, umożliwienia mu korzystania za pośrednictwem internetu z usług administracji, zdrowia, banków.

- W Gdańsku nie ma trudności w dostępie do internetu - mówił wczoraj Jarosław Kubacki, dyrektor Biura Informatyki Urzędu Miejskiego, przedstawiciel prezydenta Gdańska ds. społeczeństwa informacyjnego. - Istnieje zaś problem umiejętności korzystania z niego.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w województwie pomorskim - wynika z informacji przekazanych przez Marcina Stefańskiego, dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Kilkaset miejscowości nie posiada dostępu do internetu.

Oczywiście, telefonia komórkowa umożliwia kontakty przez internet, ale ten system jest za mało wydajny, by użytkownicy mogli zeń w pełni korzystać, na przykład w poszukiwaniu pracy. Konieczne jest budowanie szerokopasmowego dostępu.

W rozwiniętej Angli, jednej z najbogatszych gospodarek Unii Europejskiej, dziesięć milionów ludzi nie ma dostępu do internetu. Dużo gorzej sytuacja wygląda w Polsce. Trudności z dostępem do niego ma co trzeci rodak. Zdaniem fachowców w XXI wieku to ciągle duży problem. Borykają się z nim niemal wszystkie państwa członkowskie UE.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej zacznie się 1 lipca i potrwa pół roku. Funkcje gospodarzy powierzono z początku kilku miastom, w tym Sopotowi. Teraz przyłącza się do nich Gdańsk. Oprócz konferencji dotyczącej wykluczenia społecznego, odbędą się w stolicy województwa pomorskiego również inne ważne spotkania. Gości przyjmą także inne pomorskie miasta, na przykład Malbork.

Najwięcej wydarzeń planowanych jest jednak w Sopocie. Perła Bałtyku ma stać się na jakiś czas kulturalną
"stolicą" Unii Europejskiej.

Więcej czytaj w czwartkowym papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki