Premierowa wycieczka po Nowym Porcie z nowymi lokalnymi przewodnikami. "Szczęśliwego Nowego Portu"

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
W sierpniu Gdańsk dorobi się czterech nowych Lokalnych Przewodników. Zanim to jednak nastąpi zaprezentują co potrafią na premierowym spacerze po Nowym Porcie, który poprowadzą kolektywnie 28 lipca o godz. 17.30

"Nowoporckie wariacje - architektura, literatura, dźwięk i technika" to wspólna trasa, którą poprowadzi czwórka nowych Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Nowym Porcie. Swój pierwszy spacer po dzielnicy Natalia Gaweł, Katarzyna Małuj, Wojciech Kowalski i Łukasz Wojach poprowadzą 28 lipca o godz. 17.30.

By zostać Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką należy uczęszczać na wykłady organizowane przez IKM wiosną (w tym roku jesienią), zdać pomyślnie egzamin z wiedzy oraz poprowadzić spacer inaugurujący.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej.

Budynek łaźni miejskiej czeka na remont w ramach rewitalizacji dzielnicy - rok 2009

Jak zmieniał się Gdańsk? Jak wyglądał Nowy Port kilka lat te...

- W każdej dzielnicy, czy to "nowej" (jak w zeszłym roku na Wyspie Sobieszewskiej), czy takiej, w której zgłosiły się nowe osoby do oprowadzania, jak właśnie teraz w Nowym Porcie, prowadzony jest pierwszy spacer z nowymi przewodnikami i przewodniczkami - tłumaczy Marta Bańska, specjalistka public relations Instytutu Kultury Miejskiej. - W ramach takiej "premiery", dzielą się trasą, punktami i pomysłami na opowieści. Odpowiedzialność za całość spaceru nie jest wówczas na barkach jednej osoby, która debiutuje w nowej roli Lokalnego Przewodnika/Przewodniczki, lecz rozkłada się. Osoby mogą wzajemnie sobie pomóc, a na końcu wspólnie omawiają to, co się na spacerze sprawdziło, a co należy ewentualnie zmienić, czy poprawić. To także okazja do podpatrzenia technik przewodnickich dotyczących pracy z grupą osób u kolegów i koleżanek.

Nowy Port jakiego nie znamy

Trasa będzie wiodła ulicami: Wolności, Wilków Morskich, Rybołowców, Oliwską, Władysława IV, Strajku Dokerów. Przejście jej potrwa ok. 1,5 do 2 godzin.

- Opowiem o duchu miejsca Nowego Portu - zdradza jedna z przyszłych przewodniczek Natalia Gaweł. - Moja część spaceru skupia się na architekturze: ulicach, kamienicach, detalach, które można spotkać m.in. na ul. Rybołowców. Opowieść będę przeplatała ciekawostkami o dzielnicy, które były skrzętnie przekazywane w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Rąbka tajemnicy uchyla również kolejny pretendent do tytułu lokalnego przewodnika Wojciech Kowalski:
- Zatrzymamy się koło łaźni miejskiej i opowiem o historii ulicy Strajku Dokerów, która była tłem wydarzeń sierpnia 1946 roku – mówi.

Każdy kto chciałby wziąć udział w wydarzeniu musi dokonać zapisu za pośrednictwem systemu Instytutu Kultury Miejskiej: www.ikm.gda.pl/zapisy. Będzie to możliwe od 24 lipca. W wycieczce może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Organizatorzy przypominają, że konieczne będzie przestrzeganie dystansu społecznego 2m oraz posiadanie maseczki. Pełen regulamin spacerowicze akceptują przy zapisach i dostępny jest na w/w stronie.

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza również na spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet oraz Gdańskich Miniatur. Zapisy również na stronie: www.ikm.gda.pl/zapisy.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie