"Nowoporckie wariacje - architektura, literatura, dźwięk i technika" to wspólna trasa, którą poprowadzi czwórka nowych Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Nowym Porcie. Swój pierwszy spacer po dzielnicy Natalia Gaweł, Katarzyna Małuj, Wojciech Kowalski i Łukasz Wojach poprowadzą 28 lipca o godz. 17.30.
By zostać Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką należy uczęszczać na wykłady organizowane przez IKM wiosną (w tym roku jesienią), zdać pomyślnie egzamin z wiedzy oraz poprowadzić spacer inaugurujący.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej.
Jak zmieniał się Gdańsk? Jak wyglądał Nowy Port kilka lat te...
- W każdej dzielnicy, czy to "nowej" (jak w zeszłym roku na Wyspie Sobieszewskiej), czy takiej, w której zgłosiły się nowe osoby do oprowadzania, jak właśnie teraz w Nowym Porcie, prowadzony jest pierwszy spacer z nowymi przewodnikami i przewodniczkami - tłumaczy Marta Bańska, specjalistka public relations Instytutu Kultury Miejskiej. - W ramach takiej "premiery", dzielą się trasą, punktami i pomysłami na opowieści. Odpowiedzialność za całość spaceru nie jest wówczas na barkach jednej osoby, która debiutuje w nowej roli Lokalnego Przewodnika/Przewodniczki, lecz rozkłada się. Osoby mogą wzajemnie sobie pomóc, a na końcu wspólnie omawiają to, co się na spacerze sprawdziło, a co należy ewentualnie zmienić, czy poprawić. To także okazja do podpatrzenia technik przewodnickich dotyczących pracy z grupą osób u kolegów i koleżanek.
Nowy Port jakiego nie znamy
Trasa będzie wiodła ulicami: Wolności, Wilków Morskich, Rybołowców, Oliwską, Władysława IV, Strajku Dokerów. Przejście jej potrwa ok. 1,5 do 2 godzin.
- Opowiem o duchu miejsca Nowego Portu - zdradza jedna z przyszłych przewodniczek Natalia Gaweł. - Moja część spaceru skupia się na architekturze: ulicach, kamienicach, detalach, które można spotkać m.in. na ul. Rybołowców. Opowieść będę przeplatała ciekawostkami o dzielnicy, które były skrzętnie przekazywane w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie.
Rąbka tajemnicy uchyla również kolejny pretendent do tytułu lokalnego przewodnika Wojciech Kowalski:
- Zatrzymamy się koło łaźni miejskiej i opowiem o historii ulicy Strajku Dokerów, która była tłem wydarzeń sierpnia 1946 roku – mówi.
Każdy kto chciałby wziąć udział w wydarzeniu musi dokonać zapisu za pośrednictwem systemu Instytutu Kultury Miejskiej: www.ikm.gda.pl/zapisy. Będzie to możliwe od 24 lipca. W wycieczce może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Organizatorzy przypominają, że konieczne będzie przestrzeganie dystansu społecznego 2m oraz posiadanie maseczki. Pełen regulamin spacerowicze akceptują przy zapisach i dostępny jest na w/w stronie.
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza również na spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet oraz Gdańskich Miniatur. Zapisy również na stronie: www.ikm.gda.pl/zapisy.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?