Premiera "Kamerdynera" Filipia Bajona w Teatrze Polskim w...

  Premiera "Kamerdynera" Filipia Bajona w Teatrze Polskim w Warszawie 11.09.2018 [zdjecia]

  Ryszarda Wojciechowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Premiera filmu "Kamerdyner" w Warszawie.
  1/117

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Wiśniewski/Polska Press

  Po trzech latach, od pierwszego klapsa, "Kamerdyner" jest gotowy do... premiery filmowej. Na jej miejsce wybrano Teatr Polski w Warszawie. To jedyna produkcja filmowa na stulecie niepodległości Polski. "Kamerdyner" będzie też otwierać tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni.
  Był czerwony dywan i byli przy drzwiach kamerdynerzy jak na premierę filmu "Kamerdyner" przystało.

  Pierwszy pokaz tej zrobionej z epickim rozmachem produkcji miał prawdziwie gwiazdorską oprawę. Gości w Teatrze Polskim powitał gospodarz- dyrektor tego teatru Andrzej Seweryn. A potem na scenę zaproszono już ekipę filmową.

  Owacyjnie przywitano reżysera "Kamerdynera"- Filipa Bajona oraz odtwórców głównych ról, m.in. Janusza Gajosa, który fantastycznie zagrał patriotę kaszubskiego, Adama Woronowicza, Sebastiana Fabijańskiego- tytułowego kamerdynera oraz Mariannę Zydek.

  Filip Bajon robiąc aluzje do tego jak długo trwały prace nad "Kamerdynerem" żartował: film kręciliśmy 3 lata temu, ale mnie się wydaje jakbyśmy kręcili go na papirusie.

  Producent kamerdynera i współscenarzysta Mirosław Piepka mówił przed premierową projekcją, iż ma nadzieje, że film będzie jednym z elementów przywracających godność Kaszubom.

  Autorem piosenki do filmu jest Kortez, który również pojawił się na premierze.  Na widowni zasiedli głównie ludzie z branży filmowej, m.in. aktorki: Magdalena Zawadzka i Anna Nehrebecka oraz reżyser Janusz Majewski.

  "Kamerdyner" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec przygarnięty po śmierci matki przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan), dorasta w pałacu. Jego rówieśniczką jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym Mateusza jest kaszubski patriota Bazyli Miotke. W tej roli widzimy Janusza Gajosa, który nauczył się dialogów w języku kaszubskim.

  Czytaj też: "Kamerdyner" Filipa Bajona filmem otwarcia na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zobacz zwiastun filmu "Kamerdyner"

  Miotke podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski. Traktat wersalski daje Polsce niepodległość ale sprawie, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy na tych ziemiach. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. II wojna światowa jest tego apogeum. Jednym z najbardziej wstrząsających kadrów w "Kamerdynerze" są sceny mordu w Piaśnicy, "Kaszubskiej Golgoty", pierwszego ludobójstwa tamtej wojny.  Reżyserem "Kamerdynera" jest Filip Bajon. W filmie występują także m.in: Adam Woronowicz, Borys Szyc, Łukasz Simlat i Daniel Olbrychski.

  Film pojawi się w kinach 21 września.  Zobacz: Filip Bajon o obsadzie filmu „Kamerdyner”: Nie korzystałem z żadnego casting dyrektora, z nikim nie rozmawiałem. Któregoś popołudnia przyszedłem i powiedziałem kto ma grać  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powinna się odbyć w Filharmonii Kaszubskiej

  nordowy Kaszub (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Piaśnica jest pod Wejherowem, nie pod Warszawą!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo