Premier Tusk odkryje tajemnice tarczy

  Premier Tusk odkryje tajemnice tarczy

  Hubert Bierndgarski

  Aktualizacja:

  - Może w końcu dowiemy się bezpośrednio od osób odpowiedzialnych za tarczę o szczegółach jej instalacji w naszym regionie - tak mieszkańcy Słupska i Redzikowa reagują na zapowiedź piątkowej wizyty na słupskiej ziemi premiera RP Donalda Tuska.
  Premier zamierza zwiedzić lotnisko w Redzikowie, na terenie którego stanie tarcza. Chce również spotkać się z mieszkańcami tej miejscowości. Później przyjedzie do Słupska, gdzie będzie odpowiadał na pytania mieszkańców.

  To może być trudna debata, gdyż według najnowszych badań aż 66 procent obywateli Słupska jest przeciwko tarczy. Nastroje może złagodzić lista inwestycji, które w naszym regionie w ramach rekompensaty ma dofinansować rząd.

  Przez ostatnich osiemnaście miesięcy samorządowcy ziemi słupskiej domagali się od rządu informacji na temat instalacji w podsłupskim Redzikowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Odpowiedzi nie było. Nikt z państwowych urzędników nawet nie potwierdził, że tarcza stanie właśnie w Redzikowie. Zdaniem samorządowców, to właśnie brak informacji nastawił lokalną społeczność przeciwko tarczy.

  - Nikt nie odpowiadał na nasze wątpliwości, mimo że wysyłaliśmy oficjalne zapytania do rządu - mówi Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk, na terenie której znajduje się Redzikowo. - Sami odpowiadaliśmy sobie na trudne kwestie. To właśnie niewiedza była naszym największym wrogiem.

  Być może sytuacja byłaby inna, gdyby przedstawiciele naszego rządu wzięli przykład z Amerykanów. Rząd amerykański przed instalacją tarczy na swoim terenie szczegółowo informował o planowanych inwestycjach. Potwierdził to Rikki Ellison, prezydent Sojuszu Wspierania Obrony Rakietowej i jeden z głównych lobbystów umieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce.

  - Rząd amerykański prowadził szeroko zakrojoną kampanię informacyjną przed instalacją tarczy. Dzięki temu mieszkańcy byli odpowiednio wcześniej przygotowywani do inwestycji. Dla nas duże znaczenie ma także bezpieczeństwo narodowe i to był główny argument poruszany przez urzędników - wyjaśnia Ellison.

  Po naszych rozmowach z mieszkańcami ziemi słupskiej i samorządowcami powstała lista dziesięciu pytań dotyczących najważniejszych kwestii związanych z tarczą. Jeżeli premier odpowie na nie, to rozwieje wątpliwości i obawy.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo