Premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku spotkał się ze...

  Premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku spotkał się ze związkowcami

  Ewa Andruszkiewicz, Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku
  1/5
  przejdź do galerii

  Premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku ©Karolina Misztal

  Za zamkniętymi drzwiami odbyło się w Gdańsku spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego ze związkowcami z „Solidarności”. Rozmowy dotyczyły m.in. podwyżek płac w państwowej sferze budżetowej.
  Aktualizacja, godz. 20.20

  Grubo pod godz. 19 zakończyło się spotkanie Komisji Krajowej Solidarności z premierem Mateuszem Morawieckim.

  Z ogólnikowych oświadczeń wygłoszonych przez premiera i przewodniczącego Solidarności Piotra Dudę po spotkaniu, wynika raczej, że do porozumienia jest daleka droga.

  - Mieliśmy możliwość przedyskutowanie wielu spraw społecznych i gospodarczych - powiedział po spotkaniu premier Morawiecki. - Dążymy do modelu państwa opartego na konsensusie i dialogu w wielu kwestiach gospodarczych i społecznych. Staramy się wypracować najlepszy model dla Polski. Także w zakresie płacy minimalnej i wynagrodzeń w sferze budżetowej. Zależy nam aby pracodawcy byli konkurencyjni, ale pracownicy szanowani.

  Jak dodał w ciągu kilku tygodni zapadną uzgodnienia dotyczące płacy minimalnej.

  - Nasze trzy postulaty, czyli odmrożenie płacy w budżetówce, wzrost płacy minimalnej i kwota naliczania funduszu socjalnego przekazaliśmy panu premierowi i czekamy aż premier spotka się ze swoimi współpracownikami, usiądzie z nimi, a potem przedstawi nam wnioski i propozycje - powiedział Piotr Duda. - Rozmawialiśmy o wielu sprawach, wiele ten rząd przeprowadził dobry zmian, ale problem pracowników budżetówki jest teraz najważniejszy.

  Przewodniczący dodał, że po przerwie, w drugiej części posiedzenie Komisja Krajowa oceni spotkanie z premierem. Nie wiadomo, ile czasu związkowcy dają rządowi na porozumienie.  Wcześniej pisaliśmy

  Spotkanie poświęcone problemom, niepokojących związkowców, szef „Solidarności”, Piotr Duda, zaproponował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu już kilka tygodni temu. Do rozmów doszło 7 sierpnia 2018, podczas nadzwyczajnych obrad Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

  - Mamy trzy postulaty, a właściwie żądania - mówił przed rozpoczęciem spotkania rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski. - Pierwsze dotyczy 12 proc. wzrostu nakładów na podwyżki w państwowej sferze budżetowej, drugie - wzrostu płacy minimalnej o 8,5 proc., a więc do kwoty 2278 zł i ostatnie - odmrożenia, odblokowania kwoty bazowej naliczania funduszu socjalnego. Jest to kwota, od której nalicza się odpis, który jest w zakładach pracy, gdzie istnieje fundusz socjalny, z którego potem pracownicy mają wypłacane świadczenia i różnego rodzaju zapomogi. Gdyby postulat ten został zrealizowany, oznaczałoby to wzrost rocznie po 300 zł na jednego pracownika. Są to duże, ważne oczekiwania, obecność prawie połowy rządu pokazuje, że jest to również poważny problem dla rządu - dodał.

  Rzeczywiście, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim do Gdańska przyjechały także Elżbieta Rafalska - minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Anna Zalewska - minister edukacji narodowej oraz Joana Kopcińska, rzecznik rządu.

  - To nie jest tak, że „Solidarność” organizuje swoje działania przeciwko komuś. Do każdej sprawy podchodzimy merytorycznie. Przede wszystkim chcemy rozmawiać, negocjować, ponieważ w naszej ocenie nie ma żadnego uzasadnienia, aby trzeci rok z rzędu zjednoczona prawica blokowała podwyżki w sferze budżetowej - mówi dalej Lewandowski. - Mamy świadomość ogromnych zaległości i długiej kolejki oczekiwań, ale przy tak dobrej kondycji gospodarki, nie ma dziś uzasadnienia, aby dalej mrozić podwyżki w sferze budżetowej - dodaje.

  Minister Zalewska pojawiła się na spotkaniu ze związkowcami nie bez przyczyny. Jej przyjazd do Gdańska to najprawdopodobniej pokłosie zapowiedzi oświatowej „Solidarności”, że będzie domagała się odwołania jej ze stanowiska ministra.

  - Podczas posiedzenia Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania jej członkowie przyjęli stanowisko, mówiące o wielkim niezadowoleniu z postępów rozmów z panią minister Zalewską. Liczymy na to, że jeszcze uda nam się przekonać panią minister do tego, że nasze postulaty są słuszne - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Olga Zielińska, rzecznik oświatowej „Solidarności”.

  Najważniejszy postulat to wyższe podwyżki dla nauczycieli.

  - W kontekście wydłużenia ścieżki awansu zawodowego nauczycieli z 7 do 15 lat, dotychczasowe podwyżki odbyły się tak naprawdę kosztem nauczycieli. Można powiedzieć, że sami nauczyciele za te podwyżki zapłacili. Żeby w tej chwili dojść do poziomu zarobków nauczyciela dyplomowanego potrzeba 15 lat. Zważywszy na to, że kariera nauczyciela trwa średnio 30 lat, to tak naprawdę dopiero w połowie swojej ścieżki zawodowej nauczyciel może otrzymać najwyższe wynagrodzenie - wyjaśnia dalej Zielińska.


  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A kto tej cooorwie rudej

  Alik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Rozdającej nasze podatki menelom nierobom i flejom rozkładających nogi pobiegł po kebaba ?????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cham zapomniał

  Antypis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Jak go przyjęto poprzednio? Spierd. Lał że o mało butów nie zgubił Krzywousty bankster! Czego nam smrodzi w Gdańsku!!!!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chyba szukał guza? Czy przyszedł pobawić się z kacperkiem zomowca dudy

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jeden nierób spotkał się się z drugim debilem !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ostatni dzwonek.

  gdanszczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Rząd rozdaje pieniądze nierobom i mamuśką a o ludziach pracy zapomina ! Czas by odblokowali i podwyżki dla budżetu ci pracownicy po trzydziestu latach spadają do minimalnej krajowej . Zanim...rozwiń całość

  Rząd rozdaje pieniądze nierobom i mamuśką a o ludziach pracy zapomina ! Czas by odblokowali i podwyżki dla budżetu ci pracownicy po trzydziestu latach spadają do minimalnej krajowej . Zanim zaczniecie pluć pytam co wy zrobiliście dla drugiego człowieka ?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!