Premier Mateusz Morawiecki: Przed nami 100 dni solidarności. 18 stycznia mogą się pojawić pierwsze dostawy szczepionek

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Wideo

- Przed nami okres, który nazywamy "100 dni solidarności". Po tym okresie pojawi się szczepionka - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przedstawił plan działania. Otwarte zostaną galerie handlowe ale w rygorze sanitarnym. Szkoły nadal pozostaną zamknięte, a przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. - W tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak odnosimy jakieś dokonania, dlatego musimy uzbroić się w pokorę - tłumaczył premier.

- Obecna dzienna średnia zakażeń to powyżej 20 tys. dziennie, a więc sytuacja jest nadal poważna. Z zatrwożeniem obserwuję też dzienną liczbę zgonów, za którą w sposób pośredni i bezpośredni jest odpowiedzialny koronawirus - mówił premier Morawiecki. - Obecna wysoka liczba zgonów to efekt dużej liczby zakażeń sprzed 2-3 tygodni- dodał.

Jak tłumaczył szef rządu, we wszystkich krajach europejskich nastrój jest podobny. - Jest oczekiwanie i pokora. Dziś musimy wszyscy wymagać od siebie więcej. Koronawirus jest siłą natury, której nikt z nas nie jest w stanie przewidywać- mówił.

- Dziś wiemy, że wiele naszych przewidywań, rad, które wprowadzili nasi eksperci, było błędnych - dodał. - W tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak odnosimy jakieś dokonania, dlatego musimy uzbroić się w pokorę - tłumaczył premier.

- Przed nami pewien okres, który nazywamy "100 dni solidarności"; to dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka - powiedział Morawiecki.

Premier Morawiecki odniósł się także do nadchodzących świat Bożego Narodzenia, zalecił, żeby święta odbyły się w ramach małych rodzinnych spotkań. - Apeluję już dziś, żeby to były spotkania w małym gronie, z rodziną, z którą mieszkamy. Bez przemieszczania się miedzy miastami - mówił.

- Redukcja kontaktów społecznych w trakcie świąt jest bardzo ważna dla dalszego przebiegu epidemii. Pracujemy nad dalszymi rozwiązaniami prawnymi, które pozwolą ograniczyć przemieszczanie się- zapowiedział.

Otwarcie galerii handlowych

- Zdecydowaliśmy, że od najbliższej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - powiedział premier. - Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się zostawić zamknięte placówki gastronomiczne w okresie przedświątecznym. To ważne żeby utrzymać w ryzach przyrost zakażeń- dodał.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. W przestrzeni publicznej nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

Jak tłumaczył Morawiecki, ważna jest dyscyplina każdego sklepu, bo jeżeli nie będą przestrzegały restrykcji, będą zamykane te sklepy. - Decyzja o powrocie handlu w galeriach dyktowana jest chęcią uratowania miejsc pracy- dodał.

Jednocześnie przyznał, że obecnie znajdujemy się nadal na etapie "hamulca bezpieczeństwa". - To czy Polska będzie mogła naleźć się w strefie czerwonej, gdzie restrykcje są mniejsze, zależy od tego, czy będziemy przestrzegać te restrykcje- tłumaczył.

Szkoły nadal zamknięte. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

- Byliśmy nakłaniani do otwarcia szkół. Zdecydowaliśmy jednak, że pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia- mówił szef rządu.

Szczepionki pojawią się w połowie stycznia

- Około 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki. Już teraz bardzo intensywnie pracujemy nad procesem dystrybucji. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i utraconych miejsc pracy- tłumaczył Morawiecki. - Dzisiaj ścieramy z się z koronawirusem wciąż bardzo intensywnie. Ta poprawa jest kwestią przyszłości i zależy od naszej dyscypliny w przestrzeganiu restrykcji- dodał.

- Polska pod dopuszczeniu szczepionki do obrotu kupi maksymalną przysługującą naszemu krajowi liczbę dawek- mówił pytany przez dziennikarzy.

- Chcę też na koniec mocno podkreślić, że te zasady, o których tutaj mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina, nie są i nie mogą być zapisane w kamieniu. W zależności od tego, jaki będzie przebieg pandemii, będziemy je modyfikować, ale na dzisiaj taki zarys zmian, takie propozycje zmian przedstawiamy od dnia 28 listopada do 18 stycznia- zapowiedział i dodał, że "później będziemy mieli etap, w którym być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej". - Jeżeli się uda zdusić epidemię i dotrwać do czasów szczepionki. Ale oczywiście pewności takiej nie mamy - powiedział szef rządu.

Gowin: To jest precyzyjny, realistyczny plan

- To jest precyzyjny, realistyczny plan - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. - To plan trudny, a jego powodzenie zależy od dyscypliny wszystkich Polaków- dodał.

- Chodzi o nasze zdrowie, ale też o setki tysięcy miejsc pracy. Walczymy o każde z nich, tak jak o uratowanie firm - tłumaczył Gowin. - Do ostatniej chwili toczyła się dyskusja z przedstawicielami różnych branż- mówił.

Gowin przyznał, że zdaniem rządu i jego doradców, obecnie otworzyć można jedynie handel.

- Przygotowujemy kolejne bardzo daleko idące rozwiązania gospodarcze, negocjujemy je obecnie z KE. To będą takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne, możliwość pokrywania do 70 procent kosztów stałych w działalności firm dotkniętych obostrzeniami, i szereg innych rozwiązań adresowanych do branż najdotkliwiej dotkniętych epidemią- zapowiedział.

Jarosław Gowin zapowiedział także konsultowanie rozporządzeń dotyczących gospodarki i wydawania kolejnych decyzji z wyprzedzeniem.

Wicepremier odniósł się także do świąt Bożego Narodzenia. Jak tłumaczył, święta w tym roku powinny mieć "szczególnie kameralny charakter". - Te święta to jest czas nadziei, ale także test. I od tego jak zdamy ten test zależeć będzie to, ilu z nas przeżyje ten trudny czas i uniknie uszczerbku na zdrowiu, a także ile firm przetrwa- tłumaczył.

Niedzielski: Prezentujemy kompleksowy zestaw rozwiązań

- Przewidywalność i przejrzystość. To dwa kryteria, które nam przyświecały przy opracowaniu planu. Chodzi o to, żeby nie zaskakiwać. Żeby plany były przejrzyste - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jeszcze dziś mają zostać opublikowane projekty rozporządzeń- dodał.

Szef resortu zdrowia tłumaczył, że plany zostały skonstruowane warunkowo, co znaczy, że są uzależnione od dziennej liczby zachorowań lub średniej liczby dziennych zachorowań z siedmiu dni.

- Jeżeli będziemy zbliżali się w okolice poniżej 19 tysięcy zachorowań średnio to przewidujemy powrót potencjalnie do strefy czerwonej, jeżeli liczba zakażeń spadnie poniżej 10 tysięcy będzie to przestrzeń do wprowadzenia strefy żółtej, a jeżeli spadnie poniżej czterech tysięcy, pojawią się regulacje, które wprowadzaliśmy dla strefy zielonej- tłumaczył.

Jednak Niedzielski nie wyklucza, że "możemy mieć do czynienia z przyspieszeniem pandemii". - W takiej sytuacji przewidujemy wprowadzenie narodowej kwarantanny- dodał. Stanie się tak przy 27 tysiącach zakażeń.

100 dni solidarności w walce z COVID-19

W ramach prac przygotowane zostały trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dany wariant będzie wprowadzany w zależności od rozwoju sytuacji.

 • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
 • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
 • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Pozostałe zasady i ograniczenia – etap odpowiedzialności

Przemieszczanie się

 • dystans 1,5 m od innych osób;
 • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina

 • Działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa. Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

 • 50% liczby miejsc siedzących, albo
 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny

 • Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2
 • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania

 • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
 • Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje

 • Zakaz organizacji

Targi i wydarzenia

 • Wyłącznie w formie online

Parki rozrywki

 • Działalność zawieszona

Edukacja

 • Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe

 • Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Hotele

 • Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia

 • Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 • Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

 • Działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe

 • Bez udziału publiczności

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki: Przed nami 100 dni solidarności. 18 stycznia mogą się pojawić pierwsze dostawy szczepionek - Polska Times

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
"Uwaga na portfele! Rząd będzie BEZLITOSNY... Sławomir Mentzen"

https://www.youtube.com/watch?v=roOMiBO1L1g
G
Gość

"Dr Piotr Rubas - Polski lekarz pracujący w Niemczech mówi jak jest ..."

https://www.cda.pl/video/60156325d

G
Gość
20 listopada, 21:09, Gość:

Krótka ściąga dla najbardziej ociężałych umysłowo: 1. Wirus jest i był zawsze, to niegroźna infekcja dróg oddechowych, typu grypa. 2. Pandemii nie ma. 3. Ludobójstwo jest, wywołane histerią "pandemiczną" i paraliżem służby zdrowia. Który idiota nie rozumie, to już nie zrozumie.

21 listopada, 22:20, Gość:

Idiotą to jesteś ty i to wyjątkowym jak widać. Po ojcu pewnie to odziedziczyłeś bo tylko idiota może spłodzić idiotę. Idź na wolontariat na zakaźny jak taki gieroj jesteś [wulgaryzm].A tymczasem na pewnym oddziale "kowidowym":

https://www.facebook.com/jozef.pawel/videos/3477179818995823/

G
Gość
20 listopada, 21:09, Gość:

Krótka ściąga dla najbardziej ociężałych umysłowo: 1. Wirus jest i był zawsze, to niegroźna infekcja dróg oddechowych, typu grypa. 2. Pandemii nie ma. 3. Ludobójstwo jest, wywołane histerią "pandemiczną" i paraliżem służby zdrowia. Który idiota nie rozumie, to już nie zrozumie.

21 listopada, 22:20, Gość:

Idiotą to jesteś ty i to wyjątkowym jak widać. Po ojcu pewnie to odziedziczyłeś bo tylko idiota może spłodzić idiotę. Idź na wolontariat na zakaźny jak taki gieroj jesteś [wulgaryzm].

22 listopada, 10:18, gość:

1 wiesz zapewne, że nie wpuszczają na zakaźny

2 jakąś merytorykę może? Nie same wulgaryzmy

3 tu masz wykres pokazujący, że polacy zaczęli masowo umierać dopiero po zamknięciu wprowadzonym przez istoty, bo ludźmi brzydziłbym bym się ich nazwać, niedzielski i morawiecki

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jeszcze-wiecej-zgonow-w-listopadzie-Wykres-dnia-8004502.html

4 te poczwary wprost powiedziały na tejże konferencji, że mają zamknąć kraj

5 co musiałoby się stać byś przejżał na oczy?

Kolejny doktor (oddział zakaźny) potwierdza gwałtowny wzrost zgonów, już po odliczeniu "kowidowych":

Dr n. med. Zbigniew Martyka

Kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w: Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej:

"Niestety, zaczyna się sprawdzać czarny scenariusz, o którym mówiłem Państwu już w maju... Bezsensowne restrykcje oraz zrujnowanie funkcjonowania służby zdrowia na wiosnę tego roku, owocuje dzisiaj wzrostem zgonów o 40%! To jest przytłaczająca liczba. Dzisiaj umierają najsłabsze osoby, które wcześniej były pozbawione leczenia w szpitalach. W październiku odchylenie liczby zgonów wyniosło ponad 13 tysięcy! W tym samym okresie liczba zgonów ze stwierdzonym zakażeniem SARS-COV2 (proszę nie mylić ze zgonami z powodu choroby COVID19) wyniosła 3,1 tysiąca osób. Te liczby pokazują dobitnie, że mamy do czynienia ze znacznym wzrostem śmiertelności z powodu przerwanych lub zaniechanych terapii onkologicznych, zawałów, udarów i powikłań innych, dotychczas normalnie leczonych chorób. Jak już wielokrotnie mówiłem, terapia okazała się gorsza, niż choroba. To niestety jeszcze nie koniec.

Aby uniknąć dalszego narastania ilości ofiar z powodu restrykcji i sparaliżowania ochrony zdrowia należy domagać się - wręcz żądać - zniesienia dławiących normalne funkcjonowanie państwa i służb medycznych - restrykcji i obostrzeń. Obostrzeń nie służących niczemu dobremu. Jak pokazują fakty - ilość zachorowań wzrasta pomimo ich wprowadzenia (nic nie dały poza ewidentnymi szkodami zdrowotnymi i gospodarczymi)."

https://www.facebook.com/martyka.zbigniew

G
Gość
22 listopada, 11:11, Gość:

Polska policja powinna śmielej pałować uliczną hołotę wzorem Niemiec i Francji !

W Niemczech i Francji panuje "praworządność".

G
Gość

Polska policja powinna śmielej pałować uliczną hołotę wzorem Niemiec i Francji !

g
gość

Dobre rady i słowa, mogą się przydać jeśli ludzie nie obalą tych poczwar

https://m.facebook.com/mateuszgrzesiak/posts/4742907392446036

g
gość
20 listopada, 21:09, Gość:

Krótka ściąga dla najbardziej ociężałych umysłowo: 1. Wirus jest i był zawsze, to niegroźna infekcja dróg oddechowych, typu grypa. 2. Pandemii nie ma. 3. Ludobójstwo jest, wywołane histerią "pandemiczną" i paraliżem służby zdrowia. Który idiota nie rozumie, to już nie zrozumie.

21 listopada, 22:20, Gość:

Idiotą to jesteś ty i to wyjątkowym jak widać. Po ojcu pewnie to odziedziczyłeś bo tylko idiota może spłodzić idiotę. Idź na wolontariat na zakaźny jak taki gieroj jesteś [wulgaryzm].

1 wiesz zapewne, że nie wpuszczają na zakaźny

2 jakąś merytorykę może? Nie same wulgaryzmy

3 tu masz wykres pokazujący, że polacy zaczęli masowo umierać dopiero po zamknięciu wprowadzonym przez istoty, bo ludźmi brzydziłbym bym się ich nazwać, niedzielski i morawiecki

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jeszcze-wiecej-zgonow-w-listopadzie-Wykres-dnia-8004502.html

4 te poczwary wprost powiedziały na tejże konferencji, że mają zamknąć kraj

5 co musiałoby się stać byś przejżał na oczy?

g
gość
21 listopada, 18:04, Waldek:

Było do przewidzenia ze te pajace z rzadu nas zamkną!!!

to jest LUDOBUJSTWO!!!!

czy do was to nie dociera ciemna maso!!!!

21 listopada, 22:18, Gość:

Zamknij pysk zje.bie

Dlaczego nazywasz tak brzydko mądrzejszych od siebie? Bo widzą korelacje wzrostu zgonów z wprowadzeniem zamknięcia kraju?

Obłęd kowidiańskich fanatyków.

l
lipiec

Oczekuję wydłużenia roku szkolnego o lipiec. Dzieciom z klas 1-3 została wyrządzona krzywda. Najpierw 3 miesiące wiosny, a teraz 3 miesiące okresu jesienno-zimowego bez szkoły. To niepowetowane szkody na psychice w rozwoju takich dzieci. Proszę pomyśleć o tym juz teraz, a nie na ostatnia chwilę. Tłumaczeń, że branża turystyczna ucierpi nie przyjmuje do wiadomości. Zimowa branza turystyczna cierpi przede wszystkim. A to nauczanie zdalne to fikcja w przypadku młodszych dzieci.

G
Gość
20 listopada, 21:09, Gość:

Krótka ściąga dla najbardziej ociężałych umysłowo: 1. Wirus jest i był zawsze, to niegroźna infekcja dróg oddechowych, typu grypa. 2. Pandemii nie ma. 3. Ludobójstwo jest, wywołane histerią "pandemiczną" i paraliżem służby zdrowia. Który idiota nie rozumie, to już nie zrozumie.

Idiotą to jesteś ty i to wyjątkowym jak widać. Po ojcu pewnie to odziedziczyłeś bo tylko idiota może spłodzić idiotę. Idź na wolontariat na zakaźny jak taki gieroj jesteś [wulgaryzm].

G
Gość
21 listopada, 18:04, Waldek:

Było do przewidzenia ze te pajace z rzadu nas zamkną!!!

to jest LUDOBUJSTWO!!!!

czy do was to nie dociera ciemna maso!!!!

Zamknij pysk zje.bie

G
Gość

"Pinkas odchodzi. Jego następca będzie jeszcze gorszy? Kolejny protest ws. pandemii – Justyna Socha wRealu24"

https://stowarzyszenierkw.org/polityka/pinkas-odchodzi-jego-nastepca-bedzie-jeszcze-gorszy-kolejny-protest-ws-pandemii-justyna-socha-wrealu24/

G
Gość

"Czym bardziej mierne przygotowanie merytoryczne,

Tym wyższe stanowisko w administracji państwowej czy samorządowej".

"A do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć, nie dając w zamian nic.” Ziuk

https://www.zdrowapolska.org.pl/index.php?option=com_content

G
Gość

"Jeśli zrezygnujesz z wolności na rzecz bezpieczeństwa,

nie będziesz miał żadnej z tych rzeczy"

https://www.zdrowapolska.org.pl/

Dodaj ogłoszenie