Filip Bares
Filip Bares
25.08.2022 warszawa ulica lazienkowska 6 hala torwar kwalifikacje do eurobasket  mecz reprezentacji polska chorwacja w koszykowce koszykowka polska reprezentacja nzfot. szymon starnawski / polska press
25.08.2022 warszawa ulica lazienkowska 6 hala torwar kwalifikacje do eurobasket mecz reprezentacji polska chorwacja w koszykowce koszykowka polska reprezentacja nzfot. szymon starnawski / polska press brak
Reprezentacja Polski w koszykówkę przegrała w czwartek na stołecznym Torwarze z Chorwacją 69:72 w pierwszym meczu prekwalifikacji do EuroBasketu 2025.

Biało-Czerwoni wyszli "napompowani" od pierwszych minut. Trójka Aleksandra Balcerowskiego dała im prowadzenie 5:0, a center nie krył emocji po wcześnie trafionym rzucie. Świetnie w pierwszej partii wyglądał Mateusz Ponitka. Kapitan reprezentacji Polski bardzo szybko, bo po zaledwie czterech minutach, złapał drugie przewinienie, ale trener Igor Milicic postanowił zostawić swojego lidera na parkiecie i się opłaciło. Ponitka zdobył sześć punktów, trzy zbiórki i dołożył świetną asystę do Dominika Olejniczaka, który wsadem zakończył akcję. Po pierwszych 10 minutach Polacy prowadzili 15:11.

W drugiej połowie Chorwaci szybko odrobili straty przeciwko drugiemu garniturowi zespołu, ale gdy na ławce siedział Ponitka, sprawy w swoje ręce wziął A.J. Slaughter. Wracający po kontuzji stawu skokowego Amerykanin miał słabą pierwszą kwartę, ale w drugiej rzucił sześć punktów i dołożył asystę. Po słabym początku Polacy wrócili na właściwy tor, wygrali drugą odsłonę 16:10 i schodzili na przerwę prowadząc 31:21. Mimo średniej skuteczności Biało-Czerwonych byliśmy lepsi dzięki twardej i zorganizowanej defensywie.

W trzeciej kwarcie pierwszy szwadron Chorwatów w końcu zaczął funkcjonować prawidłowo. Przewaga Polaków zaczęła drastycznie topnieć i po serii 10:3 było już tylko 34:31. Ponitka i Slaughter starali się utrzymać Biało-Czerowonych w grze - Amerykanin w samej trzeciej partii miał 10 punktów i m.in. ośmieszył zawodnika Phoenix Suns Dario Saricia podczas jednego z wjazdów pod kosz. Polacy mieli jednak spore problemy z zatrzymanie Bojana Bogdanovicia oraz Ivicy Zubaca i po trzech kwartach przegrywali 47:49.

W czwartej kwarcie oba zespoły wymieniały się na przemian ciosami. Biało-Czerwonym udało się w końcu wyjść na prowadzenie i odskoczyć na trzy punkty po świetnej sekwencji: trafiony "floater" Ponitki, przechwyt i "alley-oop" Michała Sokołowskiego. Chorwacja ma w swoim składzie świetnych shooterów i dwie trójki Mario Hezonji dały gościom prowadzenie 68:64 na minutę i 28 sekund przed końcem. Mimo starań Ponitki, podopieczni Igora Milicicia nie odrobili już strat. Polacy ostatecznie przegrali 69:72.

Najlepiej wśród Biało-Czerwonych spisał się właśnie kapitan zespołu. Ponitka zdobył 26 punktów (9/15 z gry) i dołożył 6 zbiórek i 6 asyst. Slaughter dołożył 16 "oczek", a Balcerowski 11. Wśród Chorwatów najlepszy był Ivica Zubac, który uzyskał double-double dzięki 19 punktom i 10 zbiórkom. Po słabym początku meczu rozkręcił się Bogdan Bogdanovic. Zawodnik Utah Jazz rzucił 16 punktów, zebrał 8 piłek i dołożył 4 asysty.

W niedzielę, trzy dni po meczu w Warszawie, Polacy w drugim meczu prekwalifikacji ME zmierzą się na wyjeździe z Austrią w Schwechat pod Wiedniem. Potem zespół Milicica czeka już występ w EuroBaskecie, przeniesionym z ubiegłego roku ze względu na pandemię. W grupie D w Pradze (2-9 września) rywalizować będą z gospodarzem turnieju Czechami oraz Finlandią, Izraelem, Holandią i Serbią.

Polska - Chorwacja 69:72 (15:11, 16:10, 16:28, 22:23)
Polska: Ponitka 26, Slaughter 16, Balcerowski 11, Zyskowski 7, Cel 3, Dziewa 2, Sokołowski 2, OIejniczak 2, Garbacz 0, Schenk 0.
Chorwacja: Zubac 19, Bogdanović 16, Hezonja 10, Sarić 9, Simon 9, Smith 6, Gnjidić 3, Ramljak 0.