Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Preferencyjna stawka cen gazu dla przedsiębiorców. Kto z niej skorzysta?

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Preferencyjna stawka cen gazu dla przedsiębiorców. Kto z niej skorzysta?
Preferencyjna stawka cen gazu dla przedsiębiorców. Kto z niej skorzysta? Jakub Steinborn/ zdj. ilustracyjne
Producenci pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek - te grupy mają już niedługo skorzystać z preferencyjnej stawki za gaz. Pomoc będzie dostępna dla przedsiębiorców, wykorzystujących do prowadzenia działalności piec ogrzewany paliwem gazowym. Na jakim poziomie ustalono "preferencyjną" stawkę za gaz?

Rusza wsparcie dla piekarni i cukierni. Kto skorzysta z preferencyjnej ceny za gaz?

Przedsiębiorcy z branży piekarniczej, którzy używają pieców na gaz będą mogli korzystać z ceny maksymalnej tego paliwa na poziomie 200,17 zł/MWh. Pomoc będzie dotyczyła rachunków, które obejmują okres nie wcześniejszy niż kwiecień br.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia muszą spełnić odpowiednie warunki.

  • Powinni wykazać m.in., że na 31 grudnia 2022 r.: rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z;

lub

  • prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek, albo też prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni.

Obniżona stawka za gaz będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

- Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) będzie można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, co usprawni obsługę całego procesu. Każdy wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć tylko jednej faktury, a trzeba go złożyć w terminie 30 dni od dnia jej wystawienia - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS.

ZOBACZ TEŻ: Pół wieku wyjątkowego chleba. Ryszard Majchrowski - czarodziej z Dolnej Bramy

Jak dodaje, aby ZUS mógł przyznać pomoc, na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć zaległości z tytułu podatków oraz składek. Musi też dysponować limitem pomocy de minimis.

Preferencyjne stawki na gaz. Co należy wiedzieć?

  • Do wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe za pomocą gazociągu lub sieci gazociągów oraz dokumenty z zakresu pomocy publicznej.
  • Jeśli pracownik ZUS będzie mieć wątpliwości skontaktuje się z przedsiębiorcą telefonicznie lub poprzez PUE ZUS. Szczegóły korespondencji będzie można znaleźć na koncie PUE ZUS.
  • Gdy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek to wyśle informację o prawie i okresie stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych. Wyśle także – na konto PUE ZUS – zaświadczenie o pomocy de minimis. W przypadku odmowy ZUS wyda decyzję, którą również zamieści na PUE.
  • Przepisy dotyczące stosowania ceny maksymalnej gazu wejdą w życie 08.04.2023 r.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki