Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo, zdrowie i ochrona środowiska na lekcjach wychowawczych. Takie zmiany szykują się od września 2020 w szkołach

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zagadnienia dotyczące zdrowego trybu życia oraz ochrony środowiska maja być włączone do programu lekcji wychowawczych
Zagadnienia dotyczące zdrowego trybu życia oraz ochrony środowiska maja być włączone do programu lekcji wychowawczych
Wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku podczas lekcji wychowawczych nauczyciele poruszą z uczniami tematy zdrowotne oraz te dotyczące prawa, finansów, klimatu i ochrony środowiska. Tego dotyczy nowy projekt rozporządzenia zaproponowany przez ministra edukacji, który trafił właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Nowe treści na lekcjach wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021

Od nowego roku szkolnego 2020/2021 podczas lekcji wychowawczych w szkołach podstawowych i średnich mają być realizowane treści i zagadnienia poruszające istotne problemy społeczne: zdrowotne, prawne, finansowe, klimatyczne i ochrony środowiska.

To pomysł ministra edukacji, a projekt stosownego rozporządzenia trafił właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Partnerzy społeczni mają miesiąc na to by zgłosić uwagi do projektu. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Projekt ostał opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. W jego uzasadnieniu napisano, że stanowi odpowiedź na liczne postulaty i wnioski wielu środowisk i podmiotów, w tym ministra zdrowia.

- Ze względu na wyzwania cywilizacyjne dzisiejszego świata i zagrożenia z tym związane, zasadne jest zwrócenie szczególnej uwagi m.in. na zagadnienia, które kształtują postawy prozdrowotne uczniów oraz ugruntowują wiedzę na temat ochrony klimatu, podkreślają korzyści ze znajomości prawa w codziennym życiu czy gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi, w tym oszczędzania - zaznaczono w projekcie.

Realizacja wspomnianych treści może odbywać się z udziałem ekspertów danej dziedziny, jak również wolontariuszy oraz przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji, których celem uwzględnionym w statucie jest rozszerzenie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, opiekuńczej, wychowawczej i innowacyjnej szkoły.

Oddziały przygotowania wojskowego

Ponadto projekt rozporządzenia ma dostosować przepisy do zeszłorocznej nowelizacji prawa oświatowego, która od przyszłego roku szkolnego wprowadzi nowy rodzaj oddziałów szkolnych - oddziały przygotowania wojskowego. Będą one funkcjonować w szkołach ponadpodstawowych, tj liceach ogólnokształcących i technikach. Ramowy plan nauczania ma objąć także te zajęcia, które będą realizowane w ramach programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki