Prawie milion złotych kary dla wykonawcy systemu rowerowego Mevo za opóźnienie jego startu

red.
Facebook Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot
Inauguracja I etapu pomorskiego systemu roweru metropolitalnego ma już 3-miesięczny poślizg. Zamawiający system Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zdecydował wreszcie o nałożeniu kar umownych na wykonawcę - należącą do Nextbike spółkę NB Tricity.

O możliwości nałożenia kar na wykonawcę systemu roweru metropolitalnego Mevo informowaliśmy już w grudniu, gdy pojawiły się pierwsze opóźnienia.

Teraz zapadła już oficjalna decyzja w tej sprawie.

- Głównym powodem jest to, że rower finansowany jest ze środków publicznych i obowiązuje nas dyscyplina finansowa. W związku z tym musimy takie kary nałożyć - podkreśla Dominik Makurat z OMG-G-S.

Stawka za jeden miesiąc poślizgu to 300 tys. zł, czyli w sumie kara nałożona na NB Tricity to 900 tys. zł. Być może będzie ona jeszcze wyższa, gdy wykonawca nie dotrzyma terminu startu II etapu systemu, czyli 1 marca 2019 r.

Przypominamy, że w połowie stycznia NB Tricity zgłosiło gotowość uruchomienia systemu, ale jego testy wypadły negatywnie. Niezgodna z przedmiotem zamówienia okazała się aplikacja, system naliczania opłat, sposób działania GPS-u czy system nadzoru.

Czytaj więcej na ten temat: Start Roweru Metropolitalnego Mevo na Pomorzu opóźniony. Testy wypadły negatywnie

Jak poinformował nas Marek Pogorzelski, rzecznik Nextbike, firma na razie nie komentuje kwestii kar umownych.

- W tej chwili koncentrujemy się na tym, aby jak najszybciej zgłosić gotowość do uruchomienia systemu i przeprowadzić rozruch testowy oraz odbiory. Prowadzimy intensywne prace m.in. w zakresie wewnętrznych testów systemu - mówi reprezentant Nextbike.

Na wspomniane testy do Gdańska dotarło już ponad 1300 rowerów, czyli tyle ile potrzebnych jest do uruchomienia I etapu systemu. Docelowo będzie ich w 14 gminach OMG-G-S ponad 4 tysiące.

Rowerzyści wymieniają opony na zimowe. Takie rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie