Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie milion złotych dla gdańskiego zespołu badawczego. Dofinansowanie ma zwiększyć szanse na powstanie szczepionki na koronawirusa

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
pixabay.com
Naukowiec z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMED otrzyma dofinansowanie w kwocie miliona zł na badania związane z przygotowaniem skutecznej szczepionki na koronawirusa. Mowa o dr hab. Ewelinie Król, której zespół pracuje nad wyciszeniem mechanizmu wzmacniającego infekcję.

Poznaliśmy laureatów nadzwyczajnego konkursu Narodowego Centrum Nauki dedykowanego walce z koronawirusem. Wśród naukowców, którzy uzyskają dofinansowanie na badania, jest dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Grant w wysokości prawie miliona złotych zostanie przeznaczony na prace mające przyczynić się do powstania skutecznej szczepionki na SARS-CoV. Głównym zadaniem badaczy będzie zmodyfikowanie białka wirusa, które wyeliminuje wzmacnianie przebiegu kolejnych infekcji.

– Glikoproteina S jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szczepionkę przeciwko COVID-19, gdyż odpowiedzialna jest za tworzenie przeciwciał - tłumaczy dr hab. Ewelina Król. Dane literaturowe pokazują jednak, że powstające przeciwciała mogą powodować tzw. reakcję ADE, czyli wzmocnienie infekcji zależnej od przeciwciał. Reakcja ta powoduje, że przeciwciała powstające podczas zakażenia lub szczepienia mogą wzmacniać przebieg kolejnej infekcji, co jest niekorzystne z punktu widzenia tworzenia szczepionki.

Celem naszego projektu jest przeprowadzenie modyfikacji białka strukturalnego S wirusa SARS-CoV-2 w celu uzyskania skutecznego i bezpiecznego antygenu szczepionkowego. Mamy nadzieję uzyskać taki wariant glikoproteiny S, który nie będzie wywoływać efektu ADE.

Z problemem wzmacniania infekcji, którego mechanizm jest charakterystyczny między innymi dla koronawirusów, borykają się naukowcy na całym świecie. Wyciszenie tej reakcji może okazać się kluczowe dla stworzenia skutecznej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.

Narodowe Centrum Nauki otrzymało łącznie 262 projektów, które walczyły o dofinansowanie. Ostatecznie granty z puli 12 mln zł, zostały przyznane dla 16 ośrodków naukowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki