Prawie 1,1 mln turystów odwiedziło Gdańsk w trakcie tegorocznych wakacji. Ponad dwa razy więcej gości zwiedzało tereny Westerplatte

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Gdańsk, 18.08.2018 r.1 098 431 osób odwiedziło Gdańsk w okresie od czerwca do sierpnia 2019 roku. Właśnie wtedy, po raz pierwszy w historii do Gdańska przyjechało więcej turystów z Wielkiej Brytanii niż z Niemiec. Ogromnym zainteresowaniem (ponad dwukrotnie większym w porównaniu z zeszłym rokiem, cieszyły się tereny Westerplatte, ale nie tylko! Zwiedzających można było spotkać również w Dworze Artusa i wielu innych obiektach historycznych! Fot. Karolina Misztal / Polska Press
1 098 431 osób odwiedziło Gdańsk w okresie od czerwca do sierpnia 2019 roku. Właśnie wtedy, po raz pierwszy w historii, do Gdańska przyjechało więcej turystów z Wielkiej Brytanii niż z Niemiec. Ogromnym zainteresowaniem (ponad dwukrotnie większym w porównaniu z zeszłym rokiem) cieszyły się tereny Westerplatte, ale nie tylko! Zwiedzających można było spotkać również w Dworze Artusa i wielu innych obiektach historycznych.

Ponad 1 mln 98 tys. gości w trzy miesiące

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gdańską Organizację Turystyczną i Pomorski Instytut Naukowy im. prof. Brunona Synka, przez trzy letnie miesiące (czerwiec, lipiec oraz sierpień) Gdańsk odwiedziło ponad 1 mln 98 tys. gości, co jest równoznaczne z 3 proc. wzrostem w porównaniu do 2018 roku.

Zaskoczeniem jest informacja mówiąca, że w tym okresie do Gdańska przyjechało więcej mieszkańców wysp brytyjskich (aż 36 proc.) niż Niemiec (30 proc.). Zaledwie 8 proc. turystów zwiedzających Gdańsk stanowili Rosjanie.

W wysokim sezonie, to jest w trakcie ww. trzech miesięcy, do Gdańska przyjechało dokładnie 1 098 431 osób.

ZOBACZ TAKŻE: Ponad 3 miliony turystów odwiedziło Gdańsk w 2018 roku. Wzrost w porównaniu z rokiem 2017

Prawie 1,1 mln turystów latem w Gdańsku. Duże zainteresowanie Westerplatte

Tak jak w latach poprzednich, turyści najchętniej odwiedzali historyczne centrum miasta (aż 83 proc.) i spedząli czas na plaży (47 proc.). Warto zaznaczyć, że zmniejszyła się liczba odwiedzin Starego i Głównego Miasta Gdańsk. W poprzednim roku blisko 96 proc. odwiedzających deklarowało wizytę w tym miejscu. Wynika z tego, że turyści zaczynają szukać w Gdańsku także innych atrakcji.

Znaczny wzrost zainteresowania wśród turystów odnotowano w tegorocznym sezonie letnim na Westerplatte. W 2018 roku zajrzało tam niespełna 15 proc. W tym roku liczba ta uległa zwiększeniu aż o 20 proc. Prawdopodobnie stało się to za sprawą nagłośnienia medialnego dotyczącego konfliktu na linii władze miasta Gdańsk, a rząd RP.

Kolejną pozycję za Westerplatte zajmuje Dwór Artusa, który odwiedziło 18 proc. zwiedzających. Sporym zainteresowaniem cieszyło się także Muzeum II Wojny Światowej (16 proc.) i molo w Brzeźnie (15 proc.).

Spacer po mieście, zwiedzanie zabytków czy odpoczynek na plaży zajmował średnio turystom 4 doby. Poza wypoczynkiem niektórzy odwiedzali Gdańsk ze względu na rodzinę, sprawy służbowe czy... rozrywkowe.

W badaniach ankietowych zwiedzający mogli ocenić swoje wrażenia po pobycie w Gdańsku. Najwyżej punktowana (4,3) okazała się atmosfera miasta, a najniżej (4,1) - oferta rozrywkowa.

Prawie 1,1 mln turystów latem w Gdańsku. Zdecydowana większość turystów pochodzących z Polski

Jeśli mowa o turystach krajowych, najwięcej osób, bo aż 26 proc., przyjeżdżało z województwa pomorskiego. Na kolejnych miejscach znajduje się województwo mazowieckie (15 proc.) i kujawsko-pomorskie (8 proc.).

1 098 431 osób odwiedziło Gdańsk w okresie od czerwca do sierpnia 2019 roku. Właśnie wtedy, po raz pierwszy w historii do Gdańska przyjechało więcej
1 098 431 osób odwiedziło Gdańsk w okresie od czerwca do sierpnia 2019 roku. Właśnie wtedy, po raz pierwszy w historii do Gdańska przyjechało więcej turystów z Wielkiej Brytanii niż z Niemiec. Ogromnym zainteresowaniem (ponad dwukrotnie większym w porównaniu z zeszłym rokiem, cieszyły się tereny Westerplatte, ale nie tylko! Zwiedzających można było spotkać również w Dworze Artusa i wielu innych obiektach historycznych! Źródło: Miasto Gdańsk

Spośród wszystkich przyjezdnych większość stanowią turyści. Szacuje się, że w tym roku było ich ponad 803 tys., z czego ponad połowę (461 tys.) stanowią osoby z kraju, a pozostałe 342 tys. to obcokrajowcy. Pozostałych, czyli 294 tys. osób, Gdańska Organizacja Turystyczna klasyfikuje jako "odwiedzających", z czego zdecydowaną większość stanowią osoby pochodzące z Polski.

Warto wspomnieć, że przy okazji wizyty w Gdańsku, zwiedzający odwiedzali także inne miasta. Z dostępnych informacji wynika, że znalazły się osoby, które udały się na wycieczkę do Sopotu, Gdyni, Redy czy na Kaszuby.

ZOBACZ TAKŻE: Już od 1 maja br. rusza nowa oferta gdańskiej karty turysty

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie