Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa konsumenta na rynku budowlanym

Sławomir Bobbe
Materiały budowlane powinny być odpowiednio oznaczone. Brak oznaczenia CE czy znaku budowlanego powinien obudzić czujność konsumentów.
Materiały budowlane powinny być odpowiednio oznaczone. Brak oznaczenia CE czy znaku budowlanego powinien obudzić czujność konsumentów. Dariusz Gdesz
Niewielu konsumentów wie, że ich prawa przy zakupie materiałów budowlanych są tak samo dobrze chronione, jak na przykład przy nabywaniu chociażby wyrobów spożywczych. Także wtedy, gdy są nabywane przez Internet.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował dla kupujących materiały budowlane specjalny poradnik, w którym informuje o ich prawach. Na co więc zwrócić uwagę, robiąc zakupy?

Zakupy materiałów budowlanych przez Internet

Materiały budowlane coraz częściej kupuje się przez Internet. Można nie tylko porównać oferty i wybrać najlepszą i najtańszą, ale również zażyczyć sobie zorganizowanie dostawy do domu czy na plac budowy. Mniej formalności i mnie zachodu przy takich zakupach nie oznacza jednak mniejszej ochrony w stosunku do zakupów robionych osobiście. I tak najważniejszy dla konsumentów jest fakt, że mają oni prawo – przez 14 dni od daty odebrania towaru – do odstąpienia od umowy. Nie ma potrzeby tłumaczenia dlaczego chce się to zrobić, nie trzeba też mieć zastrzeżeń do jakości towaru, po prostu można zrezygnować z zakupu, a dostawca czy sklep internetowy musi zwrócić całą kwotę za zakupiony towar. Ten musi jednak wrócić do sprzedawcy w stanie nienaruszonym. Jedynym minusem dla kupującego jest konieczność zorganizowania i opłacenia transportu zwrotnego, co w przypadku materiałów budowlanych może być dość kosztowne.

Co sprawdzić, zanim kupimy materiały budowlane

Przed zakupem warto nie tylko dokładnie zastanowić się, czego potrzebujemy ale i sprawdzić czy to, co kupujemy spełnia wszystkie normy i wymagania. Przed zakupem nie zaszkodzi chociażby zajrzeć na szerzej nieznany Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych. Prowadzi do Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jakie produkty trafiają na listę?
- W Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych są gromadzone dane i informacje dotyczące wyrobów budowlanych podlegających oznakowaniu znakiem budowlanym, niezgodnych z wymaganiami określonymi w ustawie o wyrobach budowlanych, a w szczególności dane umożliwiające identyfikację zakwestionowanego wyrobu budowlanego. Znajdziemy tam również informacje o rodzaju i zakresie niezgodności zakwestionowanego wyrobu budowlanego, środkach, jakie zastosowano w odniesieniu do zakwestionowanego wyrobu budowlanego i zagrożeniach, jakie może spowodować zakwestionowany wyrób budowlany, wraz z określeniem tych zagrożeń – czytamy na stronie GUNB.
Wcześniej prowadzenie wykazu nie miało wielkiego znaczenia dla konsumentów, GUNB nie mógł bowiem publikować informacji o producentach wadliwych towarów. Po zmianie przepisów z wykazu dowiemy się jednak dokładnie, kto jest producentem czy importerem zakwestionowanych materiałów budowlanych, co pozwoli uczyć się na cudzych, a nie własnych doświadczeniach.

Reklamacje materiałów budowlanych

Przy tej okazji warto pamiętać, co podkreśla UOKiK, że jeśli dany wyrób budowlany posiada wadę można go reklamować nawet w ciągu dwóch lat od momentu zakupu. Po wyjściu na jaw wady można zażądać naprawy, obniżenia ceny lub wymiany, a gdy wada uznana jest za istotną - nawet odstąpienia od umowy ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Reklamację składa się zawsze u sprzedawcy, konsument nie musi wiedzieć, kto wyprodukował wadliwy towar, czy też sprowadził go do kraju. Żeby reklamacja została rozpatrzona pozytywnie materiały budowlane muszą być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

Zwróć uwagę na oznakowanie materiałów budowlanych

Najlepiej jednak unikać kłopotów jeszcze przed zakupem materiałów budowlanych. Pomoże w tym sprawdzenie, czy produkty posiadają obowiązkowe oznakowanie. Chodzi tu głównie o znak CE, który oznacza, że dany wyrób spełnia wymagania unijnych dyrektyw. Na wyrobach budowlanych może znaleźć się również znak budowlany B, który oznacza, że dany produkt spełnia wymagania Polskiej Normy.
Każdemu wyrobowi powinny również towarzyszyć informacje o właściwościach użytkowych (takich jak odporność na ogień czy współczynnik przenikania ciepła), zastosowaniu, a także dane producenta. W razie wątpliwości powinien wyjaśnić je sprzedawca bądź producent. Można też posiłkować się informacjami z punktu kontaktowego w sprawie wyrobów budowlanych, który prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (gunb.gov.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawa konsumenta na rynku budowlanym - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki