Prawa jazdy Rosjan z Niemiec pod lupą bytowskiej policji

  Prawa jazdy Rosjan z Niemiec pod lupą bytowskiej policji

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wymiana zagranicznego prawa jazdy nie będzie już tak łatwa jak dotychczas, przynajmniej w Bytowie. Tamtejsza policja ostrzega, że będzie się bardziej przyglądać osobom, które zdobyły taki dokument poza granicami naszego kraju.
  Chcą ściślej współpracować z wydziałem komunikacji i lustrować każdy zagraniczny dokument.

  Wszystko z powodu podrobionego chińskiego prawa jazdy, który mieszkance podbytowskiej wsi udało się wymienić na polskie w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Bytowie. Wcześniej przeszła "kurs" u Chińczyka w Trójmieście i u niego też zdała "egzamin".

  Ta sprawa odbiła się dużym echem w całej Polsce. Podobnych przypadków jest jednak więcej. Policja prowadzi już duże dochodzenie dotyczące Niemców o wschodniobrzmiących nazwiskach, którzy wymieniali prawa jazdy w Bytowie. Aby taki dokument wymienić, musieli w naszym kraju przebywać przynajmniej 185 dni.

  Po tym czasie udawali się do wydziału komunikacji, gdzie przedstawiali niemieckie prawo jazdy, jego dokładne tłumaczenie oraz zdawali egzamin teoretyczny. - Dotyczy to głównie byłych obywateli Rosji, a obecnie Niemiec - mówi Andrzej Borzyszkowski, zastępca komendanta bytowskiej policji.

  - Jest podejrzenie, że weszli w posiadanie tych dokumentów niezgodnie z prawem. Badamy, dlaczego, mając obywatelstwo niemieckie, starali się o prawo jazdy w Polsce. Sprawdzamy też, czy rzeczywiście w tym czasie przebywali w naszym kraju.

  W ciągu dwóch lat w Bytowie stwierdzono 127 takich przypadków. Krąg podejrzanych może się powiększyć. - Kilkudziesięciu osobom, które mieszkają na stałe w Niemczech, cofnęliśmy lub nie wydaliśmy prawa jazdy - mówi Marian Miazga, naczelnik Wydziału Komunikacji. Teraz doszła jeszcze chińska nauczka. Kontrole obcych praw jazdy będą więc drobiazgowe.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo