Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktyka marynarska w drodze do Anglii. ORP Iskra w Plymouth oddała cześć bohaterom. Zobacz, jak polska barkentyna prezentuje się na morzu!

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 16 lipca do 12 września 2022 roku trwały praktyki marynarskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej na ORP "Iskrze". "Dziennik Bałtycki" uczestniczył w powrocie polskiej barkentyny do macierzystego portu na Zatoce Gdańskiej. Jak żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej prezentuje się na morzu? Dlaczego rejs odbył się właśnie do angielskiego Plymouth? Zobacz wyjątkowe ujęcia polskiego okrętu, który jako pierwszy okręt Marynarki Wojennej RP opłynął kulę ziemską.

W połowie lipca 2022 roku z Portu Wojennego Gdynia w kierunku angielskiego Plymouth wyszedł okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej ORP "Iskra", który, zanim jednak zacumował w brytyjskim porcie, wziął udział w prestiżowych regatach "The Tall Ships' Races", nazywanymi potocznie żeglarskimi mistrzostwami świata.

Następnie flagowy żaglowiec Marynarki Wojennej RP wystartował w niemieckich regatach „House Sail Rostock”, po czym udał się na zlot do Szczecina, skąd wyruszył w kierunku Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

kadm. prof. Tomasz Szubrycht: Chciałbym, aby marynarka wojenna była na tym samym poziomie, co Akademia Marynarki Wojennej.

Rejs odbywał się w ramach praktyki marynarskiej podchorążych z Akademii Marynarki Wojennej, a jego elementami były nie tylko regaty, ale również uczczenie 100-lecia gdyńskiej uczelni, m.in. poprzez spotkanie właśnie w angielskim Plymouth, gdzie AMW działała podczas II wojny światowej.

- W ramach przejścia do Plymouth realizowana była praktyka marynarska podchorążych AMW - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" kmdr ppor. Michał Rębiś, dowódca ORP „Iskra”. - Trasa tej części rejsu przebiegała przez Kanał Kiloński. W drodze do Plymouth sprzyjała nam pogoda. Od wysokości Helgolandu do połowy Kanału Kilońskiego, wraz z Cieśniną Dover, szliśmy na żaglach z średnią prędkością 7 węzłów. W Plymouth braliśmy udział w uroczystości złożenia wieńców w celu upamiętnienia działalności AMW w tym mieście w czasie II wojny światowej. Następnie braliśmy udział w oficjalnym spotkaniu na pokładzie ORP "Wodnik" w którym uczestniczyli m.in. włodarze miasta, Polonia i Dowódca Bazy Morskiej, w której stały nasze okręty szkolne. Nie przeszkodziła nam stereotypowa pogoda brytyjska z intensywnymi opadami deszczu i bardzo silnym wiatrem.

Na podchorążych obecnych na pokładzie ORP "Iskra" w drodze powrotnej czekały trudne warunki pogodowe.

- Po wyjściu z Plymouth Kanał Angielski przywitał nas stanem morza 5 i sztormowym wiatrem - dodaje kmdr ppor. Michał Rębiś. - Taki rozkołys spowodowany był m.in., iż w przeciągu 4 dni przez Zatokę Biskajską przeszły trzy silne sztormy. Im dalej na wschód tym stan pogody się widocznie poprawiał. Niestety niesprzyjające kierunek wiatru nie pozwolił na żeglugę na żaglach, lecz nie przeszkodził w szybkim powrocie do Gdyni. Po niespełna pięciu dniach i kolejnym przejściu przez Kanał Kiloński na Redzie Portu Gdynia rzuciliśmy kotwicę dzień przed wejściem do portu. Dla podchorążych został zorganizowany egzamin podsumowujący praktykę marynarską na Iskrze. Rejs zakończył się wejściem do Portu Wojennego Gdynia w dniu 12 września 2022 roku.

Dlaczego jednak ORP "Iskra" musiał udać się właśnie do Plymouth?

- To właśnie w Plymouth podczas II wojny światowej funkcjonowała Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej, której kontynuatorką jest nasza uczelnia – tłumaczy dr Radosław Maślak, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. - We wrześniu 1939 roku podchorążowie studiujący wówczas w Bydgoszczy zostali skierowani na front. Walczyli w szeregach 2 Batalionu Morskiego, a potem Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Jak dodaje rzecznik AMW, wojna nie przeszkodziła na wznowienie działalności przez uczelnię. Nauka oraz praktyka marynarska i szkolenia wojskowe odbywały się na okręcie ORP "Gdynia", który zakotwiczony był właśnie w porcie w Plymouth.

- W czasie działalności w Wielkiej Brytanii, Szkoła Podchorążych Marynarki Wojennej do grudnia 1946 roku promowała na stopień oficerski łącznie 192 marynarzy, którzy później walczyli przeciwko Niemcom na pokładach polskich okrętów wojennych - dodał dr Radosław Maślak z Akademii Marynarki Wojennej.

ORP "Iskra", to okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej, trzymasztowa barkentyna projektu B79/II, druga w historii jednostka pływająca nosząca imię ORP "Iskra". W służbie od 1982 roku i oznaczona numerem burtowym 253. Jest pierwszym polskim okrętem, który opłynął kulę ziemską. W trakcie rejsu barkentyna odwiedziła Hiszpanię, Republikę Zielonego Przylądka, Brazylię, Południową Afrykę, Mauritius, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Argentynę, Falklandy, Portugalię i Wielką Brytanię. Dowódcą okrętu był wówczas kmdr por. Czesław Dyrcz.

Kontradmirał Czesław Dyrcz w latach 2007 - 2015 pełnił funkcję rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej. W trakcie służby dwukrotnie opłynął kulę ziemską pod żaglami. W latach 1987-1988 jako II oficer na „Darze Młodzieży” opłynął kulę ziemską i Przylądek Horn. Ponownie dokonał tego w latach 1995-1996 dowodząc „Iskrą”.

"Dziennik Bałtycki" jest patronem medialnym 100-lecia Akademii Marynarki Wojennej. Materiał powstał we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Praktyka marynarska w drodze do Anglii. ORP "Iskra" w Plymouth oddała cześć bohaterom. Zobacz, jak polska barkentyna prezentuje się na morzu!

Praktyka marynarska w drodze do Anglii. ORP Iskra w Plymouth...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki