Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktyczne i proste porady jak skutecznie zabezpieczyć rośliny ozdobne na zimę, żeby cieszyć nimi oczy wiosną, latem i jesienią

Jacek Pająk
Temperatury są coraz niższe, a w nocy i nad ranem coraz częściej są przymrozki. To zatem ostatni moment na zabezpieczenie przed mrozem kwiatów i innych roślin ozdobnych, które cieszyły oczy w naszych przydomowych ogródkach, na działkach oraz na polach.

Temperatury są coraz niższe, a w nocy i nad ranem coraz częściej są przymrozki. To zatem ostatni moment na zabezpieczenie przed mrozem kwiatów i innych roślin ozdobnych, które cieszyły oczy w naszych przydomowych ogródkach, na działkach oraz na polach.

I chodzi tu zarówno o rośliny w doniczkach, skrzynkach i innych pojemnikach, ale też te posadzone wprost do gruntu.

Jednym z najpewniejszych sposobów, żeby przetrwały zimę jest przeniesienie ich do pomieszczeń, w których panuje odpowiednia temperatura, wilgotność i jest w nich odpowiednio jasno. To o tyle istotne, że są gatunki, które jeszcze kwitną.

Inną metodą jest otulenie donic, czy skrzynek i pozostawienie takich roślin na zewnątrz. Chodzi głównie o ochronę systemu korzeniowego przed przemarznięciem. Dotyczy to jednak oczywiście tylko gatunków odpornych na kilkustopniowe mrozy.

Jakie powinno być zatem pomieszczenie do przechowywania kwiatów i innych roślin ogrodowych?

Po pierwsze, aby stworzyć im bezpieczne warunki temperatura w takim pomieszczeniu powinna oscylować między 5 a 10 stopniami Celsjusza powyżej zera.

Oczywiście trudno utrzymać taki zakres temperatur w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych, ale już weranda, piwnica, garaż, czy nawet klatka schodowa mogą spełniać te warunki.

Są gatunki, które wytrzymują nawet 18 stopni Celsjusza (na plusie), więc po przeniesieniu z dworu może je ustawić w mieszkaniu. Do takich roślin należą fuksje (popularnie zwane ułankami), a także heliotropy i oleandry.

Minus takiego przechowywania jest jednak taki, że nie zapadają w sen zimowy, ale wciąż rosną, przez co na wiosnę mogą być osłabione.

KONIECZNIE ZOBACZ! TE ROŚLINY DZIAŁAJĄ JAK MASECZKI - NA PRZYKŁAD ANTYSMOGOWE

Po drugie, ważne jest, żeby w takim pomieszczeniu było widno.

Po trzecie nie zapominajmy o podlewaniu roślin.

Choć niektórym może się wydawać, że przy kilku stopniach temperatury nie jest to potrzebne, bo parowanie jest minimalne. Zazwyczaj wystarczy podlać rośliny kilka razy w ciągu całej zimy.

Do chłodnych pomieszczeń można także przenosić na zimę rośliny gruntowe, bulwiaste i cebulowe, takie jak dalie, pacioreczniki, mieczyki i inne letnie cebulowe.

TE ROŚLINY NAJSKUTECZNIEJ OCZYSZCZAJĄ Z GROŹNYCH TOKSYN POWIETRZE W NASZYCH DOMACH. KTÓRE? SPRAWDŹ KONIECZNIE

Na kolejnych slajdach poniżej konkretne rady, jak przygotować poszczególne gatunki do przezimowania.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praktyczne i proste porady jak skutecznie zabezpieczyć rośliny ozdobne na zimę, żeby cieszyć nimi oczy wiosną, latem i jesienią - Dziennik Łódzki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki