Pracownie Orange to szansa na lepszy start

Anna NagelZaktualizowano 
2.08.2016 warszawa <br>studio atm ramowka telewizja tvn jesien 2016<br>serial na wspolnej anna guzik <br>fot. sylwia dabrowa / polska press
2.08.2016 warszawa studio atm ramowka telewizja tvn jesien 2016serial na wspolnej anna guzik fot. sylwia dabrowa / polska press brak
Mieszkańcy dwudziestu pięciu miast i wsi z całej Polski mają szansę zdobyć multimedialną świetlicę otwartą dla społeczności. Ruszyła rekrutacja do 3. edycji programu Pracownie Orange. Do końca roku w miejscowościach do 40 tysięcy mieszkańców Fundacja Orange stworzy 25 innowacyjnych, bezpłatnych centrów edukacji i aktywności lokalnej. Rozmawiamy z ambasadorką programu, aktorką Anną Guzik.

Dlaczego zdecydowała się Pani zostać ambasadorką Pracowni Orange?
Idea Pracowni Orange spodobała mi się od samego początku. To jest akcja skierowana do wszystkich tych, którzy chcą, żeby w ich życiu coś się wydarzyło, którzy uważają, że nie mają miejsca na realizację swoich pasji, albo chcieliby je odkryć. Często okazuje się w dorosłym życiu, że za późno odkrywamy np. miłość do książek, filmów, muzyki. A Pracownie Orange są multimedialnymi świetlicami, w których mieszkańcy mogą realizować swoje pasje, poznawać wiedzę, jeśli chodzi o internet i współczesne technologie. To jest również miejsce spotkań towarzyskich lokalnej społeczności.
Co Pani zdaniem jest największym plusem Pracowni Orange?
Nie ma jednej takiej rzeczy. Bardzo podoba mi się to, że Pracownie łączą i integrują lokalne społeczności. Samo stworzenie takiej pracowni musi wyjść od mieszkańców. To oni muszą chcieć ją stworzyć, muszą wysłać zgłoszenie, porozmawiać z instytucją, która da lokal, w którym może znaleźć się Pracownia Orange. Czyli to musi być inicjatywa mieszkańców. Ideą jest, by te pracownie służyły pełnemu przekrojowi mieszkańców, by były i dla dzieci i dla dorosłych i dla seniorów.
Była Pani w Pracowni Orange w Goleszach Dużych. Jak takie miejsce wygląda od środka?
Mam naprawdę wspaniałe wspomnienia z tego pobytu. To, co najbardziej mnie dotknęło, to duma ludzi, którzy tworzyli tę Pracownię. W ich oczach widziałam dumę, że oni stworzyli to miejsce. To jest w tym wszystkim najważniejsze, bo jeśli sami włożymy w Pracownię swoją pracę, energię, żeby pomalować ściany, ustawić meble, po prostu stworzyć to miejsce, to później o nie dbamy i jesteśmy z niego dumni. To jest wspaniałe miejsce spotkań towarzyskich, rozwijania swoich pasji, poznawania nowych zainteresowań, nowych technologii. To jest miejsce, gdzie dzieci mogą po szkole odrabiać lekcje, ale mogą też grać na konsoli, jeśli ktoś nie ma w domu. Ale w pracowniach coś dla siebie znajdą też seniorzy. Mogą nauczyć się tam obsługi komputera, mogą poznać w jaki sposób funkcjonują portale społecznościowe i w ten sposób mogą wyjść do ludzi, rozwinąć swoje życie towarzyskie. Tak naprawdę generalnie pracownie odpowiadają na zapotrzebowania mieszkańców.
Pracownie Orange tworzą mieszkańcy, ale istnieje w tym gronie funkcja lidera.
Tak i ta funkcja jest bardzo ważna. Lider to osoba, która ciągnie wszystkich za sobą. Oczywiście to może być jeden człowiek, ale równie dobrze może to też być kilka osób, które mają grupę inicjatywną, która wymyśla różnego rodzaju propozycje. W Goleszach Dużych na przykład było koło gospodyń wiejskich, panie przygotowały wspaniały poczęstunek, były wspaniałe miody. Okazało się, że lokalna społeczność ma również swoją pisarkę, panią, która dokumentuje losy tego regionu. Czyli to miejsce żyje życiem mieszkańców.

Czytając artykuły na temat Pracowni Orange odniosłem wrażenie, że jest to pierwsza taka inicjatywa, mająca docierać nie tylko do większych miast, lecz także – a może przede wszystkim – do mniejszych miejscowości, gdzie do tej pory – mówiąc wprost – nie za bardzo było co robić.
Dokładnie. Są miejscowości, gdzie funkcjonują domy kultury, gdzie można uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych, warsztatach, ale są też tak małe miejscowości, gdzie nie ma takiej oferty. I myślę, że Pracownia Orange jest właśnie dedykowana do tych miejsc. Żeby stworzyć ten początkowy ferment, żeby zachęcić ludzi do działania, żeby ich włączyć w życie społeczności. Nie wszyscy mamy na początku dane te same szanse, a Pracownia Orange trochę te szanse wyrównuje. Na przykład jeśli chodzi o dzieci, to jest możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach: druku 3D, nauki obsługi komputera, różnych programów komputerowych. Często w tak małych miejscowościach nie ma co robić, a jeśli jest takie miejsce, gdzie wiemy, że jest jakaś oferta, gdzie może być wieczór filmowy, warsztaty kulinarne, lekcje haftu, garncarstwa, czegokolwiek, co nas zainteresuje, to nie siedzimy w domu, tylko wychodzimy do ludzi. A wtedy zawsze stwarza się coś fajnego.
Orange zapewnia nie tylko darmowy internet dla Pracowni, lecz także swoją wiedzę i doświadczenie w korzystaniu z komputerów i internetu. Takie wsparcie, szczególnie dla ludzi młodych jest bezcenne.
To jest nieocenione, bo w dzisiejszym świecie, który w dużej mierze opiera się na internecie, umiejętne korzystanie z sieci jest niezwykle ważne. W ten sposób się dzisiaj sprzedajemy. Muzyka sprzedaje się przez internet, swoją pracę, swój wizerunek możesz sprzedawać przez internet, czyli umiejętność opanowania internetu i poznania jego możliwości jest niezwykle ważna. W normalnych warunkach dzieci z mniejszych miejscowości miałyby problem z poznaniem mechanizmów, funkcjonujących w internecie. A dzięki Pracowniom Orange mają po prostu lepszy start.
Jak w prostych słowach zachęciłaby Pani ludzi do wzięcia udziału w akcji Pracownie Orange?
To jest akcja skierowana do wszystkich tych, którzy chcą, żeby w ich życiu coś się wydarzyło, którzy uważają, że nie mają miejsca na realizację swoich pasji, albo chcieliby odkryć pasje. Pracownia Orange to miejsce, które stworzycie sami i dzięki niemu będziecie mogli poszerzać horyzonty, zdobywać wiedzę i poznawać ludzi.

Wideo

Materiał oryginalny: Pracownie Orange to szansa na lepszy start - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie