Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy gdańskiego Meritum Banku obawiają się zwolnień. Tworzą związek zawodowy i piszą do KNF

Redakcja
mat. prasowe
Pracownicy Meritum Banku walczą o miejsca pracy. Powołali do życia Organizację Zakładową w ramach struktur NSZZ „Solidarność”. Niepokój wśród pracowników Banku wywołała informacja o planowanym przejęciu Meritum Banku przez Alior Bank. Umowa mówiąca o sprzedaży Meritum Aliorowi została podpisana w październiku ubiegłego roku. W poniedziałek pracownicy banku wysłali pismo do Komisji Nadzoru Finansowego o uwzględnienie sytuacji pracowników przy podejmowaniu decyzji.

 - Organizacja Zakładowa została powołana do życia 22 stycznia 2015 r. przez pracowników Meritum Banku zaniepokojonych informacjami o sprzedaży Banku i przyszłością pracowników - informuje w komunikacie Ewelina Mikulska, Przewodnicząca Tymczasowej Komisji Zakładowej Meritum Banku. - Umowa sprzedaży Meritum Banku Alior Bankowi została podpisana w październiku 2014 r. W grudniu zgodę na fuzję wydał UOKiK. Do formalnego przejęcia Meritum Banku przez Alior Bank brakuje tylko jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Najbliższe posiedzenie KNF jest zaplanowane na 10 lutego. W poniedziałek, 2 lutego, przedstawiciele Tymczasowej Komisji Zakładowej skierowali do KNF-u pismo z prośbą o uwzględnienie sytuacji pracowników Meritum Banku przy podejmowaniu decyzji w sprawie połączenia banków.

Alior Bank przejmuje gdański Meritum Bank ICB

Meritum Bank zatrudnia około 750 pracowników, w tym większość w centrali w Gdańsku. W  szeregach Meritum pracują w większości bankowcy i ekonomiści wykształceni w trójmiejskich uczelniach wyższych, wywodzący się z GE Money Banku, Banku BPH i Nordea Banku. Większość z tych osób znalazło zatrudnienie w Meritum Banku po redukcjach etatów, jakie nastąpiły po fuzji GE Money Banku z siedzibą w Gdańsku z warszawskim Bankiem BPH, a następnie po przejęciu Nordea Banku z siedzibą w Gdyni przez PKO BP.

- Na rynku trójmiejskim Meritum Bank jest już trzecim bankiem (po GE Money Banku oraz Nordea Banku), zagrożonym przejęciem przez inny bank. Meritum Bank był w Gdańsku ostatnim przyczółkiem, gdzie kadra bankowców mogła pracować i realizować się w zawodzie - informuje Ewelina Mikulska. - Co prawda, w Gdańsku funkcjonuje jeszcze część Banku BPH, ale z informacji prasowych wiadomo, że Bank BPH również został wystawiony na sprzedaż.

Przeczytaj więcej na temat gdańskiej siedziby Meritum Banku

Zdaniem pracowników, jeśli dojdzie do przejęcia Meritum Banku przez Alior Bank, część pracowników Meritum zostanie objęta zwolnieniami grupowymi, a co za tym idzie, będzie musiała się przebranżowić lub zdecydować na wyjazd z Trójmiasta. Takiego obrotu spraw obawia się kadra Meritum, która za pośrednictwem swojej Organizacji Zakładowej skierowała pismo do Komisji Nadzoru Finansowego, prosząc o uwzględnienie sytuacji pracowników przy podejmowaniu decyzji w sprawie fuzji banków. Gdyby fuzja miała dojść do skutku, o zachowanie miejsc pracy w Gdańsku, lub – przy braku możliwości zachowania miejsc pracy – o zapewnienie odpraw dla wszystkich zwalnianych pracowników Meritum, które pozwolą na godne życie do czasu znalezienia zatrudnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki