Pracodawcy z „Lewiatana” a bariery w biznesie

(wal)
Pracodawcy z „Lewiatana” a bariery w biznesieHenryka Bochniarz (z prawej) i Jeremi Mordasewicz prowadzili czwartkową konferencję prezentującą najnowszą wersję Czarnej Listy Barier
Pracodawcy z „Lewiatana” a bariery w biznesieHenryka Bochniarz (z prawej) i Jeremi Mordasewicz prowadzili czwartkową konferencję prezentującą najnowszą wersję Czarnej Listy Barier Materiały Konfederacji Lewiatan
Za wysokie emerytury, za wysokie podatki, zbyt sztywne umowy z pracownikami. Oto na co się żali związek przedsiębiorców

Po raz jedenasty Konfederacja Lewiatan ogłosiła w czwartek doroczną „Czarną Listę Barier”. Zgodnie z przewidywaniami poczesne miejsce zajmuje na tej liście „zbyt sztywne prawo pracy”. Mimo, że coraz częściej w społecznym dialogu pobrzmiewa potrzeba m.in. likwidacji obecnej praktyki nadużywania umów-zleceń, to prowadzący konferencję prasową „Lewiatana” Henryka Bochniarz (prezydent konfederacji) i Jeremi Mordasewicz (doradca zarządu), konsekwentnie podkreślają, że „jak na obecny poziom rozwoju gospodarczego” reguły prawa pracy są nadal zbyt sztywne. „Nasze przedsiębiorstwa mają skromne zasoby kapitału, niewiele nowoczesnych technologii, słabo rozwinięte powiązania międzynarodowe. Przewagę konkurencyjną możemy uzyskać dzięki większej elastyczności. Dlatego należy pozostawić więcej swobody w negocjacjach na poziomie przedsiębiorstw w zakresie czasu pracy, warunków zatrudniania i zwalniania czy kształtowania wynagrodzeń w dostosowaniu do kondycji finansowej firmy” - brzmi związany z prawem pracy fragment ogłoszonej „Czarnej Listy Barier 2014”. Jednocześnie pracodawcy zauważają korzystne z ich punktu widzenia regulacje, do których ostatnio doszło. W tym  wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy i stosowanie ruchomego czasu pracy a także poszerzenie katalogu prac dopuszczonych w niedziele i święta.

Podsumowanie roku 2013, dokonane przez „Lewiatana” zawiera też kilka innych spostrzeżeń o zmianach na plus. „W ubiegłym roku udało się także nieco ograniczyć wysokie koszty administracyjne realizacji obowiązków podatkowych, m.in. stworzono możliwości wystawiania uproszczonych faktur przy transakcjach do 450 zł czy wystawiania faktur zbiorczych dla kilku odrębnych dostaw towarów lub usług w trakcie miesiąca. Ponadto ułatwiono odzyskiwanie VAT od niezapłaconych faktur (przyspieszenie możliwości skorzystania z ulgi na złe długi ze 180 do 150 dni i zniesienie obowiązku powiadomienia dłużnika)” - przyznają twórcy „Czarnej Listy Barier”.

A oto pełen katalog barier, jakie utrudniają życie pracodawcom:

 •  Wysokie podatki i składki na ubezpieczenia społeczne
  („Zbyt wysokie, biorąc pod uwagę obecny poziom rozwoju gospodarczego”, „do tego niejasne przepisy podatkowe”; „W Polsce podatki są na poziomie zbliżonym do średniej europejskiej, a powinny być wyraźnie niższe biorąc pod uwagę większe potrzeby inwestycyjne przedsiębiorstw”. „Główną przyczyną wysokich podatków są duże wydatki na emerytury i renty, sięgające rocznie 180 mld zł”).
 •  Zbyt sztywne, jak na obecny poziom rozwoju gospodarczego, prawo pracy
   
 •  Niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb i trendów gospodarki
  („Potrzebne jest wprowadzenie dualnego systemu kształcenia opartego na łączeniu nauki w szkole z praktyką w przedsiębiorstwach. Zmagamy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników fizycznych i postulujemy rozwój szkolnictwa zawodowego i technicznego (...) Postulujemy upowszechnienie kredytu studenckiego i wprowadzenie odpłatności za studia”.)
   
 • Niestabilność regulacji w zakresie ochrony środowiska
  („Rząd nie dokonał implementacji do prawodawstwa krajowego unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych, która zaostrza standardy emisji (…); Opóźnienie implementacji tej dyrektywy wprowadza niepewność regulacyjną i skraca czas na dostosowanie się do przepisów”.)
   
 •  Niska efektywność zamówień publicznych
  („Dominuje kryterium najniższej ceny zakupu, co ogranicza możliwości wykorzystania postępu technicznego i konkurencji jakościowej między oferentami, niedoceniane są koszty eksploatacji”.)
   
 •  Przewlekłe i kosztowne dochodzenie należności
  („Niestety sprawdziły się przewidywania odnośnie wydłużenia postępowania egzekucyjnego poprzez zbędną ingerencję sądów, np. w rozstrzyganiu zbiegów egzekucji”.)
   
 •  Przewlekły i nieefektywny proces upadłości
  („Szczególnie szkodliwe jest uprzywilejowane traktowanie wybranych wierzycieli, dzięki czemu nie są oni skłonni partycypować w redukcji wierzytelności. Utrudnia to zawieranie
  porozumień w celu uniknięcia upadłości”.)
   
 •  Utrudniony dostęp przedsiębiorców prywatnych do rynku usług publicznych: komunalnych, zdrowotnych, pocztowych...
  („...partnerstwo publiczno-prywatne, czyli współpraca władz centralnych i samorządowych z przedsiębiorcami przy realizacji usług publicznych, rozwija się bardzo wolno”.)
   
 •  Niska efektywność wykorzystania finansowej pomocy z UE
  („...znaczna część inwestycji i szkoleń ma niską jakość i użyteczność, intensywność współpracy sfer nauki i biznesu rośnie powoli, bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorstw finansując przedsięwzięcia o normalnym ryzyku biznesowym naruszają zasady równej konkurencji”.)
   
 •  Bariery utrudniające realizację inwestycji budowlanych i racjonalne zagospodarowanie przestrzeni
  („Władze samorządowe często nie doceniają konsekwencji braku planów zagospodarowania przestrzennego a jednocześnie w obecnym stanie prawnym mają bardzo ograniczone możliwości finansowania skutków uchwalanych planów”.)
   
 •  Bariery w obszarze ochrony zdrowia
  („Największą barierą w zakresie ochrony zdrowia są warunki kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia - jedynym płatnikiem. (…) Do następnych barier zaliczyć należy
  brak wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz niejednolitość i niestabilność przepisów”.)
   
 •  Bariery rozwoju branży energetycznej
  („ … brak długookresowych i przewidywalnych regulacji rynków energii elektrycznej, cieplnej i gazu, w tym zasad dofinansowania odnawialnych źródeł energii (OZE) uniemożliwia ocenę rentowności inwestycji i pozyskanie dla nich finansowania”.)
   
 •  Bariery w branży telekomunikacyjnej i medialnej
  („...przepisy ustawy Prawo telekomunikacyjne, pomimo znaczącej poprawy, wciąż nie uwzględniają w dostatecznym stopniu zmian zachodzących w obszarze nowych
  technologii w zakresie komunikacji z użytkownikami usług telekomunikacyjnych oraz skutecznej procedury odwoławczej od decyzji regulacyjnych na tym rynku”.).
   
 •  Bariery w działalności instytucji finansowych (branża bankowa i ubezpieczeniowa)
  („Poważną barierą zarówno dla branży bankowej, jak i ubezpieczeniowej, okazała się kwestia abstrakcyjnej kontroli wzorców umów (…) problemy związane ze sposobem funkcjonowania rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa UOKIK”.).

Pełne omówienia i interpretacje poszczególnych barier opublikowano na stronie www.konfederacjalewiatan.pl

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: Pracodawcy z „Lewiatana” a bariery w biznesie - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie