Pracodawca i prawnicy nakłaniali kobietę do fałszywych...

  Pracodawca i prawnicy nakłaniali kobietę do fałszywych zeznań? Prokuratura skierowała akt oskarżenia w tej sprawie do sądu w Kartuzach

  szym

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zarzucone podejrzanym przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności

  Zarzucone podejrzanym przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności ©archiwum PP

  Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała właśnie do Sądu Rejonowego w Kartuzach akt oskarżenia w sprawie dotyczącej rzekomego nakłaniania kobiety do złożenia fałszywych zeznań. - Oskarżenie objęło trzy osoby: adwokata, radcę prawnego oraz przedsiębiorcę, podejrzewanego w innej sprawie prowadzonej przez jedną z prokuratur rejonowych okręgu gdańskiego o doprowadzenie pokrzywdzonej groźbami do obcowania płciowego oraz znęcania się nad nią - opowiada prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
  Zarzucone podejrzanym przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności

  Zarzucone podejrzanym przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności ©archiwum PP

  Dodaje, że - jak wynika z ustaleń śledztwa - „jako sprawcę opisanych wyżej zachowań kobieta wskazała swojego pracodawcę.”

  - W związku z charakterem czynów pokrzywdzona miała zostać przesłuchana przed sądem. Przed wyznaczonym terminem tej czynności z pokrzywdzoną skontaktował się prawnik reprezentujący jej pracodawcę - opowiada dalej prok. Załęski.

  Z informacji udzielonych przez prokuraturę wynika, że kobieta zeznała, iż „w zamian za złożenie zeznań o treści pozwalającej uniknąć pracodawcy odpowiedzialności karnej, zaproponowano jej kwotę 200 tysięcy złotych.”

  - W następstwie tego, pod koniec ubiegłego roku, doszło do spotkania z jej pracodawcą oraz dwoma prawnikami. Kobieta podała, że w trakcie rozmowy przekazano jej 20 tysięcy złotych. Zeznała też, że ponadto została wówczas pouczona o treści zeznań, jakie ma złożyć przed sądem oraz podyktowano jej pismo do prokuratury zawierające prośbę o umorzenie postępowania - słyszymy od prokuratora Załęskiego.

  W toku śledztwa służby ustaliły, że w spotkaniu, oprócz pracodawcy, uczestniczyć mieli dwaj trójmiejscy prawnicy - adwokat i radca prawny.

  - W lutym 2018 roku, na polecenie prokuratora osoby te zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku - informuje prokurator Załęski.

  I dodaje: - W ocenie prokuratora zgromadzone w sprawie dowody wskazały, że celem działań podejmowanych wobec kobiety było nakłonienie jej do złożenia fałszywych zeznań, tym samym udaremnienie prowadzonego postępowania karnego.

  Jak jednak zaznacza śledczy, zamierzonego celu nie osiągnięto. - Z uwagi na zawiadomienie przez pokrzywdzoną prokuratury - mówi rzecznik „regionalnej”.

  Jak usłyszeliśmy od prokuratora, pracodawcy przedstawiono zarzut „nakłaniania kobiety do złożenia określonej treści zeznań”.

  - Natomiast radcy prawnemu oraz adwokatowi zarzut nakłania kobiety do złożenia określonej treści zeznań oraz usiłowania udaremnienia postępowania karnego poprzez nakłanianie jej do złożenia w prokuraturze podyktowanego pisma - informuje prok. Maciej Załęski.

  Tymczasem - jak podaje prokuratura - podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów, kwestionując swoją winę w złożonych wyjaśnieniach.
  - Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze - informuje prokurator.

  Precyzuje, że w tym przypadku chodzi o dozór policji oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną.

  - Ponadto wobec radcy prawnego i adwokata zastosowano zakaz wykonywania zawodu, a wobec pracodawcy poręczenie majątkowe w kwocie 100 tysięcy złotych - informuje rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

  Zarzucone podejrzanym przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia do sądu skierowany został 30 lipca tego roku.




  Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na Pomorzu


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:




  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to jurny

  Alik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Buhaj !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kosztowne to dupczenie

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Trzeba było iść do burdelu, byłoby taniej dupki !!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo