Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna dla każdego do 12 dni w roku. Jest projekt zmian w Kodeksie pracy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Josh Duke/ Unsplash.com
Znamy nowe szczegóły dotyczące pracy zdalnej w Kodeksie pracy. O home office będzie mógł wnioskować każdy, nawet pracownik stacjonarny. Nastąpią także ważne zmiany dla pracujących rodziców.

W środę 19 maja Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że projekt dotyczący pracy zdalnej został skierowany do konsultacji międzyresortowych, opiniowania i konsultacji publicznych. Projekt przygotowany przez MRPiT stanowi jedno z założeń Polskiego Ładu.

- Chcemy, aby praca zdalna zaczęła funkcjonować na stałe po 3 miesiącach od ustania stanu zagrożenia epidemicznego. Projekt jest przygotowany, skonsultowany z Radą Dialogu Społecznego. Wykorzystuje także doświadczenia zdobyte przy stosowaniu rozwiązań prawnych dotyczących telepracy i pracy zdalnej, którą wprowadziła specustawa covidowa. Dzisiaj kierujemy go do konsultacji ustawowych - poinformowała Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Przeważająca część przepisów zaproponowanych przez resort rozwoju, pracy i technologii jest już znana opinii publicznej. Większość propozycji MRPiT została uzgodnionych ze stroną społeczną, a kilka kwestii zostało do ustalenia.

Praca zdalna wykonywana okazjonalnie

Nowość ma stanowić praca zdalna na żądanie. Każda osoba pracująca w zakładzie pracy będzie miała prawa do okazjonalnej pracy zdalnej. Autorzy projektu chcą, aby pracownicy stacjonarni mogli wnioskować o okazjonalną pracę zdalną. Ma im przysługiwać 12 dni home office w skali roku kalendarzowego.

- Uważam, że okazjonalna praca zdalna w rządowym projekcie to okazja do uregulowania powszechnie stosowanego przed pandemią home office jako benefitu. Jako pracodawcy postulowaliśmy, by było to nawet 36 dni w roku, gdyż po doświadczeniach pandemii będzie to dobra formuła łączenia życia prywatnego i pracy. Dla pracodawcy ważne jest, aby taka praca nie była przeformalizowana, ani obwarowana tak licznymi obowiązkami i kosztami jak praca regularna czy całościowa - mówi Strefie Biznesu Katarzyna Lorenc, wiceprezes zarządu BCC.

Zasady pracy zdalnej

Po wprowadzonych zmianach pracownicy będą mogli pracować zdalnie, w trybie hybrydowym lub stacjonarnie. Praca zdalna będzie jednak musiała odbywać się w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Uzgodnień dotyczących pracy zdalnej będzie można dokonać na etapie zawierania umowy o pracę lub w trakcie jej obowiązywania.

W firmach, przy których działają związki zawodowe, zasady wykonywania pracy zdalnej ma regulować porozumienie zawarte między pracodawcą a zakładową organizacją związkową lub regulamin ustalony przez pracodawcę (w przypadku braku porozumienia). Jeżeli przy firmie nie ma związku zawodowego, zasady pracy zdalnej ma określać regulamin opracowany przez pracodawcę po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

Polecenie pracy zdalnej pracownikowi

Pracodawca będzie mógł również polecić pracę zdalną ze względu na:

  • stan nadzwyczajny,
  • stan zagrożenia epidemicznego,
  • stan epidemii
  • przez okres 3 miesięcy po odwołaniu stanu nadzwyczajnego, zagrożenia epidemicznego lub epidemii,
  • gdy będzie to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi warunków zgodnych z przepisami BHP (kiedy pracodawca nie będzie mógł zapewnić tych warunków z przyczyn niezależnych od siebie).

Aby polecić pracownikowi pracę zdalną, pracodawca będzie musiał odebrać od pracownika oświadczenie o posiadaniu przez niego warunków lokalowych i technicznych do wykonywania pracy zdalnej. Ocena tych warunków ma leżeć po stronie pracownika.

Praca zdalna rodziców

Część z propozycji, które wybrzmiały 19 maja, ma istotne znaczenie dla rodziców. Pracownik będzie mógł wnioskować o pracę zdalną, przy czym dla pracodawcy wiążące będą wnioski rodziców dzieci do 4. roku życia oraz określonych w przepisach rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Praca zdalna będzie mogła być świadczona przez pracownika na jego wniosek, również w przypadku braku porozumienia lub regulaminu.

Praca zdalna a dyskryminacja i zwolnienie

Pracodawca nie będzie mógł dyskryminować pracowników zdalnych, ani zwolnić osób, które przestaną wykonywać pracę zdalną lub odmówią home office.

Praca zdalna a ochrona danych

Pracodawca będzie musiał określić zasady ochrony danych udostępnianych pracownikom zdalnym. Może przygotować specjalne instruktaże i szkolenia. Pracownicy na home office będą musieli przestrzegać tych zasad.

Praca zdalna a wizyty w biurze

Pracownicy zdalni będą mogli na zasadach ogólnie przyjętych w firmie:

  • przebywać na terenie zakładu pracy,
  • kontaktować się z innymi pracownikami,
  • korzystać z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy,
  • korzystać z zakładowych obiektów socjalnych,
  • korzystać z prowadzonej działalności socjalnej.

Wnioski składane podczas pracy zdalnej

Obecnie w wielu firmach wnioski składane w biurze wymagają formy papierowej. Stanowi to dużą niedogodność dla osób, które przestały pracować w firmie. Po zmianach wszystkie wnioski, które zgodnie z przepisami kodeksowymi wymagają formy pisemnej, będą mogły być składane w druku lub elektronicznie, np. mailem.

Narzędzia i materiały do pracy zdalnej

Materiały i narzędzia pracy niezbędne do pracy z domu ma dostarczyć pracodawca. Będzie on także pokrywać koszty bezpośrednio związane z home office, a zwłaszcza koszty:

  • związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej,
  • energii elektrycznej,
  • dostępu do łączy telekomunikacyjnych.
  • Pracodawca powinien także zapewnić pomoc techniczną oraz przeszkolić pracownika z obsługi narzędzi do pracy zdalnej.

Pracodawca nadal będzie realizował przepisy wynikające z działu dziesiątego Kodeksu pracy, ale zostanie wyłączony z obowiązku:

  • organizowania stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp,
  • dbania o bezpieczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego,
  • dotyczących pomieszczeń pracy i obiektów budowlanych,
  • dotyczącego urządzeń sanitarnych i środków higieny osobistej.

Narzędzia pracy i materiały wykorzystywane podczas home office mają spełniać wymagania, o których jest mowa w Kodeksie pracy. Niezbędne do home office narzędzia i materiały ma dostarczyć pracodawca, chyba że strony zawrą porozumienie, w którym określą zasady korzystania przez pracownika z własnych narzędzi i materiałów. W takim przypadku pracownik będzie miał prawo do ekwiwalentu lub ryczałtu, którego wysokość uzgodni z pracodawcą.

Praca zdalna a wzory dokumentów

W projekcie ustawy przygotowanej przez resort rozwoju, pracy i technologii określona została minimalna treść:

  • porozumienia z zakładową organizacją związkową,
  • regulaminu pracy zdalnej,
  • porozumienia z pracownikiem dotyczącego zasad pracy zdalnej,
  • polecenia pracy zdalnej.

Resort przyznał, że praca zdalna pozostanie z nami na dłużej. W chwili obecnej regulują ją zasady określone w ustawie covidowej z marca 2020 roku. Umożliwiają one m.in. polecenie pracy zdalnej pracownikowi przez pracodawcę. Jednak stosowane obecnie przepisy obowiązują jedynie w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego (lub stanu epidemii), ogłoszonego ze względu COVID-19, a także przez 3 miesiące po odwołaniu takiego stanu. Wprowadzenie pracy zdalnej do Kodeksu pracy umożliwi pracownikom korzystanie z home office na stałe.

Podczas pandemii praca zdalna przyjęła się na szeroką skalę i przyniosła wiele korzyści, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Rodzicom ułatwia łączenie pracy z obowiązkami domowymi, np. opieką nad dziećmi. Co ważne dla pracodawcy, home office „wiąże się z ograniczeniem ryzyka nieobecności w pracy pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego, a także nieobecności w pracy z powodu kwarantanny, umożliwiając tym samym kontynuowanie prowadzonej działalności” - wskazuje resort rozwoju, pracy i technologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna dla każdego do 12 dni w roku. Jest projekt zmian w Kodeksie pracy - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki