PPK - czas na praktykę. Pracownicze Plany Kapitałowe wchodzą w życie 1 lipca 2019

Materiał partnera zewnętrznego Union Investment
Do PPK najszybciej dołączą największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Pracownicze Plany Kapitałowe to kolejne rozwiązanie emerytalne, które ma poprawić kondycję finansową osób przechodzących na emeryturę. W oszczędzaniu PPK uczestniczyć będą pracownik, pracodawca i państwo. Pracownicze Plany Kapitałowe to temat, który w mediach przewijał się bardzo często. Czas z teorii przejść do praktyki.

PPK teoria vs praktyka

Kampania informacyjna dotycząca PPK trwała od momentu przegłosowania ustawy w Sejmie i Senacie, a także podpisu prezydenta, aż do teraz. O PPK mówiono w mediach, serwisach internetowych, nawet tych, niezwiązanych z sektorem finansowym. Pracownicze Plany Kapitałowe to reforma, która dotknie każdego. Właściciele firm muszą się przygotować na zmiany. Nie ma już czasu na pisanie o szczegółach programu, czas dowiedzieć się, co oznacza PPK w praktyce.

W firmach powstały specjalne zespoły odpowiedzialne za wdrożenie PPK. Na początku każdy z nich musi zapoznać się z prezentacjami kilku, a nawet kilkunastu oferentów, którzy specjalizują się w obsłudze tego nowego systemu. Dla tych zespołów doświadczonych pracowników nie jest potrzebna powtórka definicji PPK z ustawy.

Wybór firmy prowadzącej PPK

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy obsługującej PPK? Jest mnóstwo czynników, niektóre z nich są oczywiste, jak wpisanie do specjalnego rejestru, niektóre mniej oczywiste, jak obniżone koszty, dostępna i pomocna infolinia. Ostatecznie zadaniem specjalistów jest wybór najlepszej firmy prowadzącej PPK. Ta decyzja to wybór najbardziej efektywnego zarządzającego funduszami, ale też wybór dostawcy na lata.

Fundusz zarządzający wdrożeniem PPK musi być przygotowany do sprawnej obsługi zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Firma prowadząca PPK musi spełniać podstawowe wymogi działów HR i finansów. System operacyjny do obsługi PPK musi być spójny z obecnie obowiązującym w firmie.

Rzeczą, której nie da się zmierzyć, a warto zwrócić na nią uwagę, jest zaufanie. Powinniśmy go nabrać zaraz po dokładnym zapoznaniu się z ofertą PPK danego funduszu. Pieniądze gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych muszą być bezpieczne, a sama obsługa programu nie powinna generować dodatkowych kosztów w firmie.
PPK łatwe w obsłudze i bez dodatkowych kosztów

Adam Lipka-Bebeniec, Dyrektor Regionalny ds. Klientów Instytucjonalnych z Union Investment TFI ma za sobą już wiele spotkań z firmami, które przygotowują się do wdrożenia PPK. Wszystkie prace technologiczne konsultowane były na bieżąco z osobami i przedsiębiorstwami, które będą z nich korzystać.

Istotnym argumentem dla klientów jest to, że nasz program do obsługi PPK współgra ze wszystkimi programami finansowo – kadrowymi. Podczas wspólnych spotkań z dostarczycielami programów ERP ustaliliśmy jednolity format pliku wymiany danych

Oprócz programu, który dopasuje się do już istniejących rozwiązań kadrowo finansowych ważna jest codzienna, prosta obsługa. Union Investment „proponuje przypisanego do każdej firmy opiekuna oraz dedykowaną infolinię do pomocy w sprawach technicznych”.

PPK i odprowadzenie pierwszych składek

Najważniejszy pierwszy krok – ta zasada sprawdza się także w takim rewolucyjnym programie jak PPK. „Po podpisaniu umów o zarządzanie i prowadzenie PPK istotny będzie moment odprowadzenia pierwszych składek. W tym momencie chcemy szczególnie być blisko klienta, by po przeszkoleniu z programu do obsługi PPK całość przebiegła sprawnie” – podsumowuje Adam Lipka-Bebeniec.

W pozytywnym wdrożeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych liczy się przede wszystkim to, czy po stronie instytucji finansowej prowadzącej PPK jest praktyczne doświadczenie, odpowiednio wykwalifikowany personel oraz wygodne sposoby obsługi i kontaktu. Ważne, wzbudzające zaufanie i dające bezpieczeństwo są też bardzo dobre i powtarzalne wyniki finansowe – takie, jakimi może pochwalić się Union Investment TFI, będące na polskim rynku od 24 lat.

Union Investment TFI S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95 i zostało wpisane do Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Niniejszy materiał jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji usług świadczonych przez Towarzystwo i nie stanowi porady prawnej, podatkowej, księgowej ani rekomendacji inwestycyjnej.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie