Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego. Przygotowania do wdrażania unijnej perspektywy 2021-2027 bez nieprawidłowości

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego
Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego Przemyslaw Swiderski
Gdańska delegatura Najwyższej Izby Kontroli przedstawiła raport dotyczący przygotowań naszego regionu do wdrażania unijnej perspektywy na lata 2021-2027. Nie stwierdzono w tym zakresie żadnych nieprawidłowości. Opracowany został projekt nowego programu Fundusze Europejskie dla Pomorza oraz harmonogram dalszych działań – informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego

Kontrola NIK w zakresie przygotowania do wdrażania środków unijnych w nowej perspektywie na lata 2021-2027 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przeprowadzana była w dniach od 1 stycznia 2019 roku do 14 września 2021 roku.

NIK pozytywnie ocenił działania Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące przygotowania programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP), jak i przygotowania do jego wdrażania – mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Z oceny NIK zadowolony jest marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który podkreśla, że projekt programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 to kluczowy dokument, który pozwoli zainwestować środki unijne w ramach polityki spójności. Wsparcie Unii Europejskiej w nowej perspektywie dotyczyć będzie:

  • gospodarki,
  • cyfryzacji,
  • energetyki,
  • środowiska,
  • transportu
  • oraz edukacji.

Jak wskazano w raporcie NIK, projekt programu został sporządzony zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów prawa. Określono zadania, jakie stoją przed Zarządem Województwa, powołano zespół wspierający prace nad opracowaniem zapisów programu, skierowano go do konsultacji społecznych oraz opracowano harmonogram dalszych działań.

– Przyjęcie dokumentu i jego formalne przekazanie do negocjacji z Komisją Europejską planowane jest na koniec 2021 roku – dodaje rzecznik urzędu.

– Zasadniczym problemem mającym wpływ na harmonogram realizowanych przez nas zadań jest brak odpowiednich regulacji na poziomie krajowym. Ustawa wdrożeniowa nie została dotychczas uchwalona, nie funkcjonuje nawet w formie oficjalnego projektu. Nie zostały wydane żadne wytyczne ministra funduszy i polityki regionalnej. Przedłużają się także prace nad umową partnerstwa oraz kontraktem programowym – wyjaśnia marszałek Mieczysław Struk.

Podobnego zdania, co marszałek, byli kontrolerzy NIK, którzy zaznaczyli, że wiele rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią rozpoczęcie wdrażania FEP w województwie pomorskim, znajduje się dopiero w początkowej fazie. Na poziomie unijnym odpowiednie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE uchwalone zostały 24 czerwca 2021 roku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki