Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego. Przygotowania do wdrażania unijnej perspektywy 2021-2027 bez nieprawidłowości

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego
Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Gdańska delegatura Najwyższej Izby Kontroli przedstawiła raport dotyczący przygotowań naszego regionu do wdrażania unijnej perspektywy na lata 2021-2027. Nie stwierdzono w tym zakresie żadnych nieprawidłowości. Opracowany został projekt nowego programu Fundusze Europejskie dla Pomorza oraz harmonogram dalszych działań – informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Pozytywna ocena NIK dla Zarządu Województwa Pomorskiego

Kontrola NIK w zakresie przygotowania do wdrażania środków unijnych w nowej perspektywie na lata 2021-2027 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przeprowadzana była w dniach od 1 stycznia 2019 roku do 14 września 2021 roku.

NIK pozytywnie ocenił działania Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące przygotowania programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP), jak i przygotowania do jego wdrażania – mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Z oceny NIK zadowolony jest marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który podkreśla, że projekt programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 to kluczowy dokument, który pozwoli zainwestować środki unijne w ramach polityki spójności. Wsparcie Unii Europejskiej w nowej perspektywie dotyczyć będzie:

  • gospodarki,
  • cyfryzacji,
  • energetyki,
  • środowiska,
  • transportu
  • oraz edukacji.

Jak wskazano w raporcie NIK, projekt programu został sporządzony zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów prawa. Określono zadania, jakie stoją przed Zarządem Województwa, powołano zespół wspierający prace nad opracowaniem zapisów programu, skierowano go do konsultacji społecznych oraz opracowano harmonogram dalszych działań.

– Przyjęcie dokumentu i jego formalne przekazanie do negocjacji z Komisją Europejską planowane jest na koniec 2021 roku – dodaje rzecznik urzędu.

– Zasadniczym problemem mającym wpływ na harmonogram realizowanych przez nas zadań jest brak odpowiednich regulacji na poziomie krajowym. Ustawa wdrożeniowa nie została dotychczas uchwalona, nie funkcjonuje nawet w formie oficjalnego projektu. Nie zostały wydane żadne wytyczne ministra funduszy i polityki regionalnej. Przedłużają się także prace nad umową partnerstwa oraz kontraktem programowym – wyjaśnia marszałek Mieczysław Struk.

Podobnego zdania, co marszałek, byli kontrolerzy NIK, którzy zaznaczyli, że wiele rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią rozpoczęcie wdrażania FEP w województwie pomorskim, znajduje się dopiero w początkowej fazie. Na poziomie unijnym odpowiednie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE uchwalone zostały 24 czerwca 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 września, 20:32, Andy:

Teraz pora na Urząd Wojewódzki. A tam już tak pięknie nie będzie.

jak tam liżesz [wulgaryzm] tuskowi twojemu guru ? czy dziś dał ci wolne? haha

A
Andy
Teraz pora na Urząd Wojewódzki. A tam już tak pięknie nie będzie.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie