Pożyczki, leasing i wsparcie eksportu. Lubelskie firmy znajdą pomoc w Centrum Obsługi Przedsiębiorców

Materiał informacyjny
Ponad 185 tysięcy przedsiębiorstw zarejestrowanych jest w województwie lubelskim. Duża część to małe i średnie podmioty, które chcą się rozwijać, ale często brak im na to funduszy. Właśnie dla nich powstało Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Lublinie, którego założycielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

Centrum Obsługi Przedsiębiorców działa w Lublinie od 5 marca. Można tu zapoznać się z ofertą pożyczkową, leasingową, faktoringową oraz możliwościami uzyskania wsparcia eksportu.

- Centrum powstało, żeby lokalnie móc wspierać przedsiębiorców w rozwoju firm. Jesteśmy tu, żeby na co dzień spotykać się, rozmawiać i udzielać najlepszej formy wsparcia - wyjaśnia Beata Janczak, dyrektor Centrum. - Biuro dedykowane jest dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale jesteśmy w stanie zaoferować propozycje rozwoju dla każdej firmy - zastrzega Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencja Rozwoju Przemysłu.

Oferta Agencji budzi zainteresowanie przedsiębiorców. Jeszcze przed oficjalną inauguracją do biura wpłynęły trzy wnioski o pożyczkę. Eksperci są w trakcie ich opiniowania i wstępnej analizy. Rozpatrywanie dokumentów zwykle trwa około jednego do dwóch tygodni.

- Liczymy, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli ogłosić, że dzięki działalności Centrum Obsługi Przedsiębiorców pierwsza firma uzyskała dofinansowanie - mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

To piąte centrum otwierane na terenie Polski przez Agencję. Wpisuje się w założenia programu, który w marcu 2019 r. został zainaugurowany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

- Tu chcemy doradzać przedsiębiorcom, jak dobrać najlepsze instrumenty finansowe, które są już w ofercie Agencji - wyjaśnia Paweł Kolczyński. W ofercie ARP są pożyczki inwestycyjne i obrotowe. Mogą służyć finansowaniu kontraktów, restrukturyzacji, a także poprawie płynności przy refinansowaniu instrumentu split payment.

- Takie centra mają sens, ponieważ instytucje, które wspierają małych i średnich przedsiębiorców są bliżej biznesu. Skuteczność oferty pożyczkowej, leasingu, factoringu, wspierania eksportu jest dużo większa. Gdybyśmy popatrzyli na liczby, to tam gdzie powstały już takie centra, liczba udzielanych pożyczek wzrosła czterokrotnie, a ich skala nawet sześciokrotnie. To pokazuje, że warto rozbudowywać sieć - przyznaje Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dodaje, że działalność Centrów Obsługi Przedsiębiorców wpisuje się w filozofię rządu.

- Cała filozofia naszego działania, utworzenie w ramach całego państwa jednej wielkiej strefy inwestycyjnej, skierowana jest nie na wsparcie inwestycji zagranicznych, jak to było do niedawna, ale na wsparcie małych i średnich przedsiębiorców. To są instrumenty, które mają służyć naszym lokalnym firmom. To do nich rząd kieruje największą ofertę - mówi sekretarz stanu.

Na koniec ubiegłego roku portfel pożyczkowy ARP wyniósł 1,162 mld zł. Wzrósł o 8,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a liczba obsługiwanych pożyczek wzrosła o 28,4 proc. Aktualnie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. prowadzi rozmowy w sprawie 71 pożyczek na łączną kwotę 429 mln zł. Jest to efekt pracy czterech otwartych w ubiegłym roku Centrów Obsługi Przedsiębiorców.

Drugi filar działania Centrów stanowi oferta leasingowa i faktoringu. ARP Leasing udostępnia przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i instytucje z nimi powiązane zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu. Od niedawna ARP oferuje także usługę faktoringu dla MSP, którym funkcjonowanie i rozwój utrudniają problemy płynnościowe i trudności z dostępem do zewnętrznego finansowania.

Trzeci obszar, to działalność proeksportowa, prowadzona przez International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów znajdą w COP informacje na temat instrumentów wspierających eksport, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Co druga złotówka polskiego PKB jest wypracowywana przez małe i średnie przedsiębiorstwa. A z drugiej strony nadal sygnalizują one, że jednym z dwóch najpoważniejszych wyzwań, z jakim się spotykają, jest kłopot z pozyskaniem kapitału - wyjaśnia Paweł Kolczyński.

Odpowiedź na kłopoty przedsiębiorców ma Agencja Rozwoju Przemysłu. Jest instytucją finansową, ale nie podlega prawu bankowemu i Komisji Nadzoru Finansowego. To umożliwia jej większą elastyczność i dopasowanie się do potrzeb przedsiębiorców.

- To powoduje, że w stosunku do tych przedsiębiorców, którzy nie mają dostępu do oferty banków, bo np. funkcjonują zbyt krótko lub zakończyli rok stratą, oferta ARP jest jedną z niewielu, która może służyć ich rozwojowi - zastrzega Paweł Kolczyński.

Centrum Obsługi Przedsiębiorców działa na parterze biurowca przy ul. Spokojnej 2 w Lublinie.

Wideo

Materiał oryginalny: Pożyczki, leasing i wsparcie eksportu. Lubelskie firmy znajdą pomoc w Centrum Obsługi Przedsiębiorców - Polska Times

Dodaj ogłoszenie