Poznaliśmy wykonawcę koncepcji Parku Centralnego w Gdyni....

  Poznaliśmy wykonawcę koncepcji Parku Centralnego w Gdyni. Jak będzie wyglądał? [wizualizacje, zdjęcia]

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jak będzie wyglądał Park Centralny w Gdyni?
  Jak będzie wyglądał Park Centralny w Gdyni?
  1/37

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Kallalas

  W środę o godz. 12 w gdyńskim Infoboxie odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Budowy parku centralnego z parkingiem podziemnym na 270 samochodów w Gdyni”.
  Zwyciężyła koncepcja biura architektonicznego Arch Deco, która jest kierowana przez Zbigniewa Reszkę i Michała Baryżewskiego. Wizję przygotowywał cały zespół architektów i to właśnie ten pomysł stanie się teraz podstawą projektu wykonawczego. Założyciele byli na konferencji i nie kryli wielkiego zadowolenia.

  Chciałbym podziękować za świetny pomysł realizacji Parku Centralnego. Oczywiście analogia sama się kojarzy z parkiem nowojorskim.
  Będzie to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Gdyni - zaznaczył Zbigniew Reszka i dodał - My jesteśmy biurem architektonicznym, ale stwierdziliśmy, że tu architektura schodzi na drugi plan. Tu jest park, miejsc odpoczynku, stref zielonych. Sądzę, że dzięki tej pracy, powietrze w Gdyni, które i tak jest czyste – będzie teraz najczyściejsze w Polsce.

  Zobacz galerię

  Sąd konkursowy nie przyznał drugiego miejsca, natomiast trzecią pozycję zajęło Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego. Zwycięska koncepcja firmy Arch Deco jest wielopłaszczyznowa i zakłada zarówno stworzenie spokojnej i zacienionej strefy seniora, jak i w dalszej części osi przestrzeni dla dzieci z bogatą infrastrukturą – w planach są między innymi bieżnie, tory i place. Łączny koszt stworzenia Parku Centralnego szacuje się na 35 mln zl. Kiedy rozpoczną się pierwsze prace budowlane?

  Czytaj też: Park Centralny w Gdyni. Tak, ale jaki?

  Harmonogram projektu zakłada, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwsze prace. Całość projektu chcemy zamknąć w 2020 roku – informował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

  Samorząd zaznaczał, że koncepcja była konsultowana z mieszkańcami i została stworzona właśnie w oparciu o głos społeczny. Całość obejmuje obszar al. Marsz. Piłsudskiego oraz ulice: Świętojańską, Partyzantów i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

  Ostateczny kształt tego parku jest wypadkową z jednej strony pewnej wizji zaproponowanej przez władze samorządowe, która była później zmieniona przez oczekiwania mieszkańców i ostateczny kształt nadała pracownia. Chciałbym jej serdecznie pogratulować i mam nadzieję, że dobra współpraca doprowadzi do tego, że wszyscy gdynianie będą zadowoleni z tego co powstanie – podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

  W imieniu miasta konkurs przeprowadziła Agencja Rozwoju Gdyni, której prezesem jest Markos Pagudis.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powietrze

  Architekt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Kto nie chciałby, żeby w jego mieście powietrze było "najczyściejsze". Ja wolałbym najczystsze.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  N

  N (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Panie sz. Dlaczego miasto z pieniędzy pochodzących z budżetu Gdyni przeprowadza inwestycje która ma służyć prywatnemu przedsiębiorcy budujacemu obok biurowiec. Oczywistym jest ze po wpompowaniu 35...rozwiń całość

  Panie sz. Dlaczego miasto z pieniędzy pochodzących z budżetu Gdyni przeprowadza inwestycje która ma służyć prywatnemu przedsiębiorcy budujacemu obok biurowiec. Oczywistym jest ze po wpompowaniu 35 mln w teren bezpośrednio sąsiadujący z prywatna inwestycja dewelopera atrakcyjność jego inwestycji znacznie wzroście choćby mierząc to w dużo wyższych stawkach za wynajem powierzchni. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  centralny park-ing

  donChichot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Dewel nie odpuszcza...
  Swego rodzaju wyczyn, jak na działce pod domek jednorodzinny zbudować biurowiec...
  W tym wypadku wprawa czyni mistrza...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Central park Gdynua

  Kristof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Trafiony pomysł, wreszcie powstanie jakaś oaza zieleni, gdyby to były tereny Gdańska na 1000 % powstałyby tam osiedla typu pięć jezior, czy osiem zagajników, szacun dla prezydenta Gdyni, tak...rozwiń całość

  Trafiony pomysł, wreszcie powstanie jakaś oaza zieleni, gdyby to były tereny Gdańska na 1000 % powstałyby tam osiedla typu pięć jezior, czy osiem zagajników, szacun dla prezydenta Gdyni, tak trzymać !!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!