Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy Raport o stanie miasta za rok 2019. Odnieś się do niego, zabierając głos na sesji Rady Miasta

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Nowym obowiązkiem gmin, zwiększającym dostęp obywateli do informacji o swoim mieście, jest przygotowany Raport o stanie miasta. Zaprezentowany na dzisiejszej konferencji prasowej Raport za rok 2018 zostanie przedstawiony na czerwcowej sesji absolutoryjnej. W tym roku udział wezmą w niej również wybrani mieszkańcy Gdańska.

31 maja podczas konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak i zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski zaprezentowali Raport o stanie miasta na rok 2018. Opowiedzieli również o tym jak mieszkańcy Gdańska mogą się z nim zapoznać i zabrać głos na jego temat.

- Co roku Prezydent Miasta Gdańska występuje do Rady Miasta o absolutorium, czyli rozliczenie budżetu i zadań za poprzedni rok - powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Musi się to odbyć do końca czerwca. W tym roku oprócz głosowania absolutorium odbędzie się także prezentacja Raportu o stanie miasta wraz z dyskusją publiczną. To jeden z elementów rozwoju demokracji lokalnej i podnoszenia świadomości mieszkańców Gdańska, o tym co wydarzyło się w mieście przez ostatni rok, w różnych dziedzinach życia.

Przygotowanie Raportu o stanie miasta jest nowym obowiązkiem gmin, zwiększającym dostęp obywateli do informacji o swoim mieście. Nowe przepisy dotyczące samorządów weszły w życie od kadencji, która rozpoczęła się w październiku zeszłego roku. Czas na złożenie Raportu mija 31 maja. W tym roku po raz pierwszy zostanie poddany debacie publicznej.

Jak poinformowała Agnieszka Owczarczak sesja Rady Miasta odbędzie się 27 czerwca.

Co zrobić, by wziąć udział w Radzie Miasta?
- Ustawa zakłada, że dopuszczonych do głosu podczas sesji może zostać 15 mieszkańców - powiedziała. - Trzeba będzie wypełnić formularz zgłoszeniowy i zebrać 50 podpisów, by potwierdzić swoje poparcie społeczne.

Od poniedziałku, w godzinach pracy urzędu, będzie można składać swoje wnioski. Jeżeli będziej więcej chętnych - w tym wypadku zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Poznaliśmy Raport o stanie miasta za rok 2019. Odnieś się do...

Co znajduje się w Raporcie?
- Raport składa się z czterech rozdziałów wprowadzających, w których jest ogólna charakterystyka miasta, informacja na temat mieszkańców, kilka wskaźników dotyczących budżetu oraz sama kwestia związana z organizacją i zarządzaniem miastem - poinformował Piotr Borawski. - Następnie przechodzimy do dziewięciu rozdziałów merytorycznych, kształtowanych według tego jak budujemy naszą strategię miasta i programów operacyjnych. Wieńcza je 3 załączniki - to sprawozdania z realizacji Budżetu Obywatelskiego, z realizacji Strategii Polityki Programow Miejskich oraz sprawozdanie z uchwal Rady Miasta Gdańska, podjętych w 2018 roku.

Raport zostanie opublikowany 31 maja 2019.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki