Poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2016

redZaktualizowano 
W Gdańsku rozdano Pomorskie Nagrody Artystyczne Piotr Hukało
Jacek Kornacki, Mikołaj Trzaska i Antoni Pawlak - to trzej laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2016 rok w kategorii Kreacje Artystyczne. Nagrodę dla najbardziej obiecującego młodego artysty otrzymał Szymon Morus, a nagrodę za całokształt osiągnięć - Paweł Huelle. W czwartek wieczorem w gdańskiej filharmonii odbyła się gala Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej, której patronuje Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, odbyła się dzisiaj wieczorem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Ceremonię zaszczyciło swą obecnością wielu znamienitych gości, w tym osoby nominowane do PNA za wybitne dokonania w dziedzinie kultury w roku 2016, przedstawiciele pomorskiego środowiska artystycznego, a także reprezentanci lokalnych władz.

W pierwszej części wieczoru zaprezentowano krótkie filmowe portrety nominowanych do nagrody, w których przedstawiono ich sylwetki i osiągnięcia. Jak zwykle nazwiska laureatów okryte były tajemnicą. Zalakowane koperty z nazwiskami zwycięzców przekazał marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi notariusz Bartosz Mędraś z kancelarii Notariusze Mędraś i Szulc Spółka Partnerska.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymała Elżbieta Bernacka-Hanus za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H w Smołdzinie oraz Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa, za organizację koncertu charytatywnego Muzyczne Mikołajki u Bernackich na rzecz dzieci z najuboższych rodzin oraz sponsorowanie nagród w konkursach plastycznych dla dzieci. Laureatka otrzymała statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Laureatem Pomorskiej Nadziei Artystycznej – nagrody przyznawanej młodym uzdolnionym artystom – a tym samym właścicielem statuetki Gryfa Pomorskiego i 10 tys. złotych, został Szymon Morus. Wyróżnienie przyznano za kierownictwo muzyczne opery Czarna Maska Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym przez zgromadzonych gości punktem programu był werdykt dotyczący trzech laureatów PNA w kategorii Kreacje Artystyczne. Zdobywcami Nagrody zostali:

  • Jacek Kornacki za kuratorstwo i organizację wystawy Fête Funèbre w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która łączy różne wizje i interpretacje upływu czasu oraz prowokuje do refleksji nad ludzką egzystencją;
  • Antoni Pawlak za nowy tom poetycki Walizka światła, nasycony sarkazmem, ironią oraz dystansem do świata i samego siebie;
  • Mikołaj Trzaska za skomponowanie monumentalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego.

Laureaci otrzymali statuetki Gryfa Pomorskiego oraz nagrody finansowe w wysokości 15 tys. złotych każda.

Ponadto Marszałek Województwa Pomorskiego rokrocznie przyznaje Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną w wysokości 20 tys. złotych za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku laureatem tego wyróżnienia został Paweł Huelle za wybitną twórczość literacką – powieści, opowiadania, sztuki teatralne, eseje – zawsze mocno związane z Gdańskiem i Pomorzem; za mistrzowskie konstruowanie wątków wiążących nasz region z kulturą europejską; za twórczość, która pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie.

Galę uświetnił koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz Agaty Kielar­-Długosz i Łukasza Długosza (flet) pod dyrekcją Maestro Vladimira Kiradijeva. Zgromadzeni melomani byli świadkami prawykonania Koncertu na dwa flety i orkiestrę kameralną. Wings Concerto jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. W programie także Divertimento z baletu Pocałunek wróżki Igora Strawińskiego oraz 5 Études-Tableaux Siergieja Rachmaninowa/ Ottorino Respighi.

Czytaj również: Dwa Fryderyki dla Pawła Łukaszewskiego

Patronat medialny nad galą objęła TVP Gdańsk, Radio Gdańsk S.A., Dziennik Bałtycki oraz portal trojmiasto.pl.


Zobacz również: Paweł Huelle otrzymał z medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"

[x-news]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie