Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy laureatów Medali Św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II. To: Paweł Adamowicz, Andrea Anastasi, prof. Grażyna Świątecka i ECS

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Poznaliśmy laureatów Medali Św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II.
Poznaliśmy laureatów Medali Św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II. Karolina Misztal
Trener siatkarski Andrea Anastasi, prof. kardiologii Grażyna Świątecka oraz Europejskie Centrum Solidarności otrzymali w poniedziałek Medale Świętego Wojciecha. Pośmiertnie Medal Księcia Mściwoja II otrzymał zmarły w styczniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To najważniejsze, obok Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska, miejskie odznaczenia.

Po raz ostatni Medale wręczono w 2015 roku. Powodem przerwy była śmierć członków Kapituły Medali: abp. Tadeusza Gocłowskiego, prof. Jerzego Sampa i prof. Jerzego Młynarczyka oraz zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta Gdańska - po wielu latach Bogdana Oleszka zastąpiła Agnieszka Owczarczak.

- Oba Medale Rada Miasta Gdańska ustanowiła w 1996 roku, a zostały po raz pierwszy wręczone rok później - mówiła Agnieszka Owczarczak. - Są przyznawane osobom lub instytucjom, z Polski lub zagranicy, którzy przyczyniają się do rozsławiania imienia Gdańska na całym świecie w różnych dziedzinach - dodała.

- Laureatem Medalu Św. Wojciecha był m.in. śp. Tadeusz Jabłoński, którego w tym tygodniu pochowaliśmy, był też Lech Bądkowski, który będzie w Gdańsku patronem 2020 roku - mówił prof. Edmund Wittbrodt. - W ciągu tych lat przyznano 133 Medale Księcia Mściwoja II, a Medalu Świętego Wojciecha 76. W tym roku Kapituła rozpatrzyła 15 wniosków. 6 o Medale Księcia Mściwoja II, 9 o Medale Św. Wojciecha. Przyznamy trzy Medale Św. Wojciecha oraz jeden szczególny Medal Księcia Mściwoja II - dodał.

Medal Św. Wojciecha trafił m.in. do Andrei Anastasiego, byłego już trenera siatkarzy Trefla Gdańsk, który przez pięć lat pracy w gdańskim klubie doprowadził go do największych w historii sukcesów. Zdobył z Treflem srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski, dwukrotnie Puchar Polski oraz Superpuchar Polski. Dzięki niemu gdańscy siatkarze grają obecnie w Lidze Mistrzów. Jego kandydaturę do nagrody zgłosiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Ma wielkie zasługi dla wybrzeżowej siatkówki - mówił prof. Edmund Wittbrodt.

Drugą osobą, do której trafił Medal Św. Wojciecha jest wybitna kardiolog prof. Grażyna Świątecka. To uznanie jej działalności społecznej na rzecz osób samotnych i zdesperowanych. W 1967 roku powołała do życia Gdański Telefon Zaufania "Anonimowy Przyjaciel". Była to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Współzałożyła oraz przewodniczy Polskiemu Towarzystwu Pomocy Telefonicznej.

- Zainicjowała coś, co wtedy jeszcze nie było tak określane, ale dziś mówimy na to telemedycyna. To był początek w pomaganiu na odległość. Ten telefon uratował życie wielu osobom. Jako wolontariuszka siedziała po drugiej stronie telefonu osoby potrzebującej pomocy. Reprezentowała Polskę w instytucjach, które w Europie z tego typu rozwiązań korzystały. Użyczała nawet swojego mieszkania na potrzeby towarzystw, które tym się zajmowały. Będąc przez całe życie samotną poświęciła się osobom potrzebującym. Określiła standardy związane z kardioterapią - mówił prof. Edmund Wittbrodt. O przyznanie jej nagrody wnioskowało Polskie Towarzystwo Pomocy Telefonicznej jeszcze z poparciem prezydenta Pawła Adamowicza.

Nagrodzona została także jedna instytucja. Jest to Europejskie Centrum Solidarności.
Powołane do życia w 2007 roku, a siedem lat później otwarte w obecnej siedzibie, jest jedną z najaktywniejszych instytucji kultury w Gdańsku. Oprócz ukazywania historii Solidarności stale proponuje nowe wydarzenia, wystawy i spotkania.
- Spełnia wszelkie nasze wyobrażenia o tym, kto powinien ten medal otrzymać. ECS pokazuje wszystkie wartości, które przyświecały zmianom politycznym w Polsce oraz budowaniu relacji między narodami - uzasadniał prof. Edmund Wittbrodt. To właśnie on wnioskował o przyznanie nagrody ECS-owi.

Jedynym laureatem Medalu Księcia Mściwoja II jest zmarły 14 stycznia tego roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- To osoba, o której wszyscy wiedzą co zrobił. Dla niego było ważne budowanie relacji, tolerancja, dialog, otwartość na różne kultury. Najważniejsze to jest to co budował pomiędzy ludźmi, relacje między mieszkańcami, to, że gdańszczanie są dumni ze swojego miasta - mówił prof. Edmund Wittbrodt. O nagrodę dla zmarłego prezydenta wnioskowała członkini Kapituły Barbara Szczepuła - Ponikowska, publicystka Dziennika Bałtyckiego.

Prof. Andrzej Januszajtis przypomniał, że to za czasów gdy Paweł Adamowicz był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska zaczęto wręczać Medale.

- Cieszę się bardzo z tego, że te osoby dostały Medale, niestety prezydent Adamowicz już pośmiertnie. On zainicjował te Medale, i ten Medal po śmierci do niego wraca, to smutna dziejowa poezja historyczna. Zasłużył na to ze wszech miar. Znałem go odkąd był najmłodszym radnym w Radzie, którą miałem zaszczyt kierować. Patrzyłem jak ten człowiek dojrzewa i stawał się prawdziwym ojcem nie tylko miasta, ale i mieszkańców. Wspominam go z największą czułością i z żalem, że już go nie ma wśród nas - powiedział Kanclerz Kapituły.

Prezydent Paweł Adamowicz jest już laureatem Medalu Św. Wojciecha. Otrzymał go w roku 2010.

O przyznanie nagrody może wnioskować przewodnicząca Rady Miasta Gdańsk, grupa dziesięciorga radnych, prezydent Gdańska, członek Kapituły oraz zarządy organizacji pozarządowych.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki