Poznaliśmy budżet dla Pomorza 2021. Najwięcej samorząd wyda na transport i zdrowie

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Przyszłoroczny budżet zamyka się kwotami 1 miliarda złotych po stronie dochodów i 1,1 mld po stronie wydatków, planowany deficyt wyniesie 123 miliony złotych. Zakłada, że region najwięcej wyda na transport, ochronę zdrowia oraz kulturę.

XXVIII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego rozpoczęła się we wtorek, 22 grudnia 2020 r. o godz. 11.00. Obrady zostały zorganizowane z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość i trwały 3,5 h.

Podczas sesji rozpatrywano uchwały dotyczące Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Pomorskiego oraz budżetu województwa pomorskiego na 2021 r. Zgodnie z przyjętymi założeniami w przyszłym roku dochody budżetu województwa wyniosą blisko miliard zł. W stosunku do tego roku będą jednak niższe o ok. 50 mln zł. Wydatki wyniosą zaś 1,1 mld zł, czyli o ok. 20 mln więcej niż w 2020 r. Oznacza to, że deficyt budżetowy został zaplanowany w wysokości 123,2 mln zł.

Najwięcej wydatków na transport i zdrowie

Największą pozycję w tabeli wydatków tradycyjnie zajął dział "Transport i Łączność", który zawiera dofinansowanie kolejowych przewozów pasażerskich czy dotacje dla przewoźników autobusowych. Łącznie wydatkowanych zostanie 434 mln zł.

Trudno się dziwić, że drugi pod względem liczby wydatkowanych środków jest dział związany z ochroną zdrowia, polityką społeczną i rodzinną. W tym przypadku wydatki wyniosą one ponad 226 mln zł. Budżet zostanie rozdysponowany nie tylko pomiędzy siecią szpitali, ale przeznaczy się go także na finansowanie ośrodka adopcyjnego czy współpracę z organizacjami pozarządowymi i realizacją niektórych projektów społecznych.

Na wydatki z działu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przeznaczonych będzie blisko 140 mln zł. Kwoty te przewidują dotacje dla jednostek kultury takich jak teatry, biblioteki czy muzea.

Budżet zatwierdzony

Procedura uchwalania budżetu wymaga nie tylko zaopiniowania go przez komisje sejmiku, ale również Regionalną Izbę Obrachunkową. Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Pomorskiego odniosła się pozytywnie do przedstawionego projektu. W głosowaniu sześciu członków komisji poparło budżet, natomiast trzech wstrzymało się od głosu. Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku także potwierdziła, że budżet został przygotowany zgodnie z obowiązującymi wymogami.

Projekt przyszłorocznego budżetu przedstawił skarbnik województwa pomorskiego Henryk Halmann. Dyskusja w sprawie uchwały budżetowej dotyczyła przede wszystkim sytuacji kolei na Pomorzu w związku z poruszaną wcześniej autopoprawką do Wieloletniej Prognozy Finansowej. W głosowaniu wzięło udział 32 radnych. Projekt budżetu został przyjęty 19 głosami za.

W porządku wtorkowych obrad znalazło się też m.in. podjęcie uchwał w sprawie: przyjęcia sprawozdania z realizacji w latach 2018-2019 Programu opieki nad zabytkami województwa pomorskiego, powierzenia samorządom województw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego części zadania województwa pomorskiego w zakresie organizowania publicznego transportu.

Zaciemnione molo w Sopocie i Gdyni, Bazylika Mariacka, fonta...

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

DAWNE ZAKŁADY PRODUKCYJNE

Dawne zakłady produkcyjne na Pomorzu. Archiwalne zdjęcia!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie