Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajcie historię wieży na "pachołku", która przejdzie kolejny remont. GZDiZ czeka na wykonawcę

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Charakterystyczna zielona platforma widziana z lotu ptaka
Charakterystyczna zielona platforma widziana z lotu ptaka Przemek Świderski
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił przetarg na wykonawcę robót - oferty można składać do 28 lutego. Na czas remontu konstrukcja zostanie wyłączona z użytkowania - planujący spacery i wspinaczkę muszą to mieć na uwadze.

Kolejny remont wieży widokowej "pachołek"

Oliwska wieża z platformą widokową wybudowana została w 1975 roku w miejsce poprzedniej - murowanej, pochodzącej z 1882 r. Pierwotna przetrwała do 23 marca 1945 roku - została wówczas wysadzona przez wycofujące się z Gdańska wojska hitlerowskie.
Miało to uniemożliwić nacierającym na miasto żołnierzom radzieckim wykorzystanie konstrukcji jako dogodnego punktu obserwacyjnego.

Odtworzona wieża ma niewiele wspólnego ze swoją poprzedniczką - ani pod względem architektonicznej formy, ani budulca. Jest jednak również jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Oliwie. Wysoka na 15 metrów, o kratowej konstrukcji, z tarasem widokowym na szczycie daje możliwość podziwiania panoramy miasta i Zatoki Gdańskiej.

- Prace, które poprawią stan techniczny i estetyczny konstrukcji rozpoczną się w kwietniu, taki mamy plan. Wykonamy nowe zabezpieczenie antykorozyjne całego obiektu -cała metalowa konstrukcja wieży zostanie oczyszczona, pozbawiona ognisk korozji, a następnie pokryta warstwami farb systemowych, co ochroni ją przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych - informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Historia „Pachołka” - symbolu Oliwy

„Pachołek” to wzniesienie, które znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Spacerowej i Opackiej w Oliwie. Źródła wskazują, że pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z I poł. XVIII w. Pacholkenberg, czyli miejsce, w którym dziś stoi wieża widokowa, jest nieodłącznym punktem na turystycznej mapie Gdańska. Do pierwszego rozbioru Polski „Pachołek” był własnością opactwa cystersów oliwskich, w 1794 roku rozpoczęto przekształcanie wzgórza w ogród. Pracami zajmował się niemiecki ogrodnik Hans Saltzman, wybudował tam m.in. ścieżki, podejścia oraz posadził m.in. miłorzęby japońskie.

Pod koniec XVIII w. opat oliwskiego klasztoru zlecił budowę pawilonu widokowego, który w 1882 roku zastąpiono wieżą. Tuż po powstaniu belwederu na szczycie odwiedziła go ciesząca się sympatią królowa Luiza, żona Fryderyka Wilhelma III, która miała 22 lata i już spodziewała się trzeciego dziecka. Na cześć jej wizyty sąsiednie wzniesienie nazwano jej imieniem - Luisenberg, dziś Wzgórze Kościuszki. W 1889 roku z inicjatywy oliwsko-sopockich kombatantów powstał nowy pomnik Luizy. Na monumencie wyryty został cytat Goethego „Miejsce, na które wstąpił człowiek dobry, jest uświęcone”.

Pachołek swoją popularnością cieszył się do 23 marca 1945 roku, kiedy Niemcy wysadzili wieżę widokową. Obecnie istniejąca została wzniesiona w 1975 roku. Metalowa konstrukcja ma wysokość 15 metrów oraz taras widokowy 8,4 x 8,4 m. Ze względu na stan techniczny w 2006 roku na rok została zamknięta. Z wieży można podziwiać piękną panoramę Gdańska.
Platforma widokowa na „Pachołku” będzie pokryta nową powłoką antykorozyjną. Zgodnie z planem remont ma się rozpocząć w kwietniu, potrwa nawet sześć miesięcy. W tym czasie wieża będzie wyłączona z użytkowania.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki