Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj zabytki Muzeum Ziemi Kościerskiej [GALERIA ZDJĘĆ]

Red.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie
Rajmund Knitter z Muzeum Ziemi Kościerskiej opowiada o ciekawych zabytkach, które warto zobaczyć w placówce.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie
Pamiątki i zabytki związane z Kurkowym Bractwem Strzeleckim, które swoją tradycję w Kościerzynie ma od połowy XIX wieku, od 1846 roku. Przede wszystkim widnieją tu odznaczenia, które członkowie bractwa strzeleckiego zdobywali na różnego typu zawodach. Po środku widnieje charakterystyczny ryngraf, wykonany ze srebra, który był atrybutem chorążego, osoby noszącej sztandar. Ponadto bardzo ciekawy egzemplarz sztucera tarczowego oraz reprezentacyjna szpada. Nie można zapomnieć o tym, że była to elitarna grupa mieszczan kościerskich, składająca się z kupców, lekarzy i urzędników, których pasją było strzelanie do celu. Dzisiejsze Bractwo w Kościerzynie nawiązuje również do tej tradycji.

Starodruk zawierający komentarze Marcina Lutra do Pisma Świętego, wydany w Altenburgu w 1662 roku
Księga zawierająca tłumaczone na język niemiecki Pismo Święte oraz komentarze do poszczególnych tekstów Biblii wykonane przez Marcina Lutra. Jest to najstarszy drukowany zabytek w Kościerskim Muzeum. Była nie gdybyś używana w 19 wieku przez pastora ewangelickiego dla społeczności niemieckiej, ewangelickiej Kościerzyny. Trafiła do zbiorów dzięki założycielowi Muzeum dr Jerzemu Knybie, który pozyskał ją od jednego ze swoich uczniów.

Fotel z kościerskiego magistratu

Fotel z kościerskiego magistratu z przełomu XIX/XX wieku. Fotel z wizerunkiem herbu kościerskiego – niedźwiedzia kroczącego pod dębem. Prawdopodobnie na tym fotelu zasiadał rajca miejski, albo nawet sam burmistrz.

Sztandar Cechu Kołodziejskiego z Kościerzyny z 1883 roku
Data znajdująca się powyżej daty fundacji, to rok w 1748 odnoszący się bezpośrednio do założenia Cechu Kołodziejów. Widoczne są oczywiście atrybuty Kołodziejów, a więc topór, ośnik oraz cyrkiel, trzymany przez dwa lwy w koronie. Obecnie możemy podziwiać napisy w języku polskim, które pierwotnie zostały wykonane w języku niemieckim. W okresie panowania pruskiego Cech, czyli związek rzemieślników danego zawodu, w tym wypadku kołodziejów, skupiał grupę zawodową, która ustalała wspólne ceny lub tworzyła fundusz wdowi. Napisy zostały zmienione po 1920 roku, kiedy Kościerzyna wróciła do II Rzeczpospolitej Polskiej. Sztandar 5 lat temu został poddany konserwacji.

Maszyna do pisania Franciszka Sędzickiego
Maszyna do pisania niemieckiej firmy „Mignon AEG” wyprodukowana około 1921 roku. Była własnością Franciszka Sędzickiego, kaszubskiego poety, bajkopisarza i publicysty. Publikował na łamach Gryfa – Pisma dla spraw kaszubskich. Maszyna do pisania nie posiada klasycznej klawiatury, natomiast pisanie na niej, odbywało się za pomocą ustawienia igły wskazującej odpowiednią literę, co uruchomiało przesuw wałka i znajdującej się na niej czcionki, a następnie za pomocą dźwigni spustowej odbijano na papierze odpowiednią literę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki