MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj i odwiedź zwierzęta w gdańskim zoo. Zobacz, jakie dzikie koty mieszkają obok Ciebie

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Żbik
Żbik Przemyslaw Świderski
W gdańskim zoo żyje ponad 1000 zwierząt reprezentujących blisko 200 gatunków pochodzących ze wszystkich kontynentów, ssaki, gady, płazy i ptaki. Wśród nich są najpiękniejsze drapieżne koty. Lwy angolskie, tygrysy, serwale, pantera, gepard. Co o nich wiesz?

Lwy angolskie

Gdańskie lwy mieszkają w lwiarni, która wraz z wybiegiem kosztowała około 6 milionów złotych. W naturze lew zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Podobnie jak inne podgatunki lwów, poluje głównie na duże zwierzęta, takie jak zebry, gnu, antylopy czy guźce. Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek. Choć lwy nie kąpią się chętnie, potrafią pływać. Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Lwy w gdańskim zoo zamieszkały w roku 2013. Samiec Arco przyjechał z zoo w Portugalii, samice pochodzą z Francji. Lwia rodzina doczekała się już licznego potomstwa.

Gepard

Gepard może osiągnąć prędkość ponad 100 km/h. Mistrzowski bieg jest możliwy dzięki długim kończynom, elastycznemu kręgosłupowi, dużym nozdrzom umożliwiającym pobranie większej ilości powietrza oraz - co jest rzadkie u kotów - niechowającym się pazurom, które dają lepszą przyczepność do podłoża. Gepard ma też bardzo długi w stosunku do długości ciała ogon. Pozwala mu on utrzymać równowagę podczas szybkiego biegu. Gepard nie potrafi ryczeć jak lew, jednak warczy, mruczy i wyje. Z reguły nie atakuje ludzi. Oko geparda posiada okrągłą źrenicę, czym różni się od pozostałych kotów mających źrenice o kształcie owalu pionowego.

Tygrys

Widzów od tygrysów, potężnych drapieżników, w gdańskim ZOO oddziela duża, mocna, przezroczysta tafla ze sztucznego tworzywa. Tygrys syberyjski, zwany obecnie amurskim, jest największy ze wszystkich podgatunków tych stworzeń. Dorównuje mu jedynie tygrys bengalski. Dorosły samiec osiąga długość do 3 metrów (razem z ogonem); jest większy od lwa. Osiąga ciężar 300 kg. Kot ten poluje bowiem na duże stworzenia, choć nie pogardzi też mniejszymi. Tygrysy występują w Azji - od Indii po południowo-wschodnie Chiny i od wschodnich rubieży Rosji po indonezyjską Sumatrę, w bardzo różnorodnych środowiskach - od lasów, przez tereny trawiaste, po bagna. Najlepiej czują się na terenach gęsto zarośniętych, z licznymi źródłami wody i dużymi populacjami kopytnych. Na świecie żyje wiele podgatunków tygrysów, np. bengalski, indochiński, sumatrzański, chiński, malajski.

Pantera perska

Pantera perska należy do jednego z najrzadszych podgatunków lamparta. Aktywna jest najczęściej nocą. Swoje ściśle określone terytorium znakuje poprzez drapanie drzew, ziemi, spryskiwanie moczem. Swoją zdobycz namierza z drzewa lub z występów skalnych. Jest samotnikiem (chociaż nieraz grupy rodzinne mogą wynosić od czterech do sześciu osobników). Poluje w nocy, a za dnia odpoczywa, często drzemiąc wyciągnięta na gałęzi drzewa. Wykazuje duże przystosowanie do zmiany diety, w zależności od dostępności pokarmu. Poluje na lisy, zające, mangusty, perliczki, węże, jaszczurki, ryby, młode antylopy, świnie rzeczne, szakale, gryzonie, czasem na wiewiórki. Rzadziej polują na większe zwierzęta takie jak bawoły i antylopy (nilgau indyjski). Koty te charakteryzują się niebywałą zwinnością i siłą. Pantery potrafią wykonywać nawet 6-8-metrowe skoki.

Serwal

W naturze serwale żyją w Afryce, na terenach sawannowych. Mają długie kończyny i świetnie rozwinięty słuch. Polują na ptactwo, gryzonie, jaszczurki, a nawet owady. Nie gardzą też owocami. Przysmakiem ich są jaja, które wykradają z gniazd ptasich. W ciągu dnia serwale lubią odpoczywać i spać. Aktywniejsze stają się wieczorami oraz nocami. Chwytają ptaki w locie, wyskakując na wysokość około dwóch metrów. Sierść tego kota jest jasnożółta, ozdobiona czarnymi cętkami. Ogon sięga pięt - nogi przypominają kończyny geparda. Nogi serwala są (w porównaniu z proporcjami tułowia) najdłuższe w stosunku do nóg u innych kotów.

Żbik

Nasze leśne koty - żbiki - należą w Polsce do zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem. Na zachodzie Europy już ich prawie nie ma w dzikim środowisku. Pozostały jedynie w Alpach. Częściej spotykane są w Azji. Gdzie indziej wymierają, bo się zmniejsza powierzchnia ich naturalnej przestrzeni życiowej, takiej jak np. Bieszczady czy Puszcza Białowieska. Poza tym - krzyżują się z kotami domowymi. Dlatego wiele dzikich żbików to mieszańce. Zwierzęta czystej rasy mogą przetrwać w ogrodach zoologicznych. Przyjście na świat młodych w ZOO jest wydarzeniem niezwykłym. W Gdańsku Oliwie to się udaje. Dorosły żbik jest nieco większy od domowego kota. Waży około 6 kg. Ma gruby, prążkowany ogon, tępo zakończony. To typowy mięsożerca. W dzikim środowisku żbik poluje na gryzonie. Atakuje także ssaki owadożerne, np. krety, ryjówki. Rzadziej się zaczaja na ptaki i zającowate.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki