Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w hospicjum w Chojnicach 6.01.2020. Nowe informacje na temat stanu poszkodowanych. Ogłoszono żałobę, odwołano Orszak Trzech Króli

Piotr Furtak
Piotr Furtak
Pożar w hospicjum w Chojnicach 6.01.2020. Konferencja na temat tragedii.
Pożar w hospicjum w Chojnicach 6.01.2020. Konferencja na temat tragedii. Piotr Furtak
Do pożaru w hospicjum w Chojnicach doszło w poniedziałek, 6 stycznia 2020 r. W wyniku pożaru zmarły cztery osoby. Przed południem w komendzie chojnickiej straży pożarnej zorganizowano konferencję, poświęconą tragedii. Uczestniczyli w niej m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Tomasz Komoszyński, komendant wojewódzki straży pożarnej w Gdańsku oraz Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic.

AKTUALIZACJA GODZ. 18

Piotr Müller, rzecznik rządu, na profilu społecznościowym złożył kondolencje rodzinom ofiar pożaru hospicjum w Chojnicach i zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia podjęło niezbędne działania w celu zapewnienia opieki nad podopiecznymi placówki.

AKTUALIZACJA GODZ. 15.30

W hospicjum prowadzonym przez Fundację Palium nie było czujek przeciwpożarowych. W rozmowie z Radiem Weekend Barbara Bonna, prezes fundacji mówiła o tym, że system dymowy jest drogi i nie było wymogu, aby znajdował się w hospicjum.

We wtorek 7.01.02020 r. mają być przeprowadzone sekcje zwłok osób, które poniosły śmierć w pożarze hospicjum w Chojnicach. Śledztwo w tej sprawie prowadzi chojnicka prokuratura.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.50

Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z tragedią w Chojnicach wydał komunikat, w którym zapewnia, że bezzwłocznie zapewni odpowiednie miejsce pobytu wraz z niezbędną opieką lekarską wszystkim pacjentom hospicjum, gdy opuszczą szpitale. Oto pełna treść komunikatu:

W związku z pożarem hospicjum w Chojnicach, w wyniku którego śmierć poniosły 4 osoby, a 22 zostały ranne, Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że podjął natychmiastowe kroki w celu zapewnienia jak najlepszej opieki medycznej poszkodowanym w pożarze.

Pomorski NFZ jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami zaangażowanymi w akcję ratowniczą, a przede wszystkim ze szpitalami w Chojnicach i Człuchowie, do których trafiły poszkodowane osoby, i deklaruje sfinansowanie każdej pomocy medycznej niezbędnej dla ratowania zdrowia pacjentów.

Pomorski NFZ zapewni też bezzwłocznie odpowiednie miejsce pobytu wraz z niezbędną opieką lekarską wszystkim pacjentom hospicjum po opuszczeniu przez nich szpitali. Pobyt w szpitalach, jak ustalono z kierownictwem lecznic, nie będzie podlegał żadnym ograniczeniom czasowym. Z zaistniałą sytuacją i rozmiarami niezbędnej pomocy zapozna się jutro na miejscu Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku.

Pomorski NFZ pragnie przekazać wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinom i Bliskim ofiar tragedii.

Mariusz Szymański
Rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku

AKTUALIZACJA GODZ. 11

W komendzie chojnickiej straży pożarnej zorganizowano konferencję prasową poświęconą tragicznym zdarzeniom w hospicjum. Uczestniczyli w niej m.in. Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Tomasz Komoszyński, komendant wojewódzki straży pożarnej w Gdańsku oraz Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic.

Po tym, co się stało w Chojnicach ogłoszono dwudniową żałobę z tego też powodu odwołano między innymi Orszak Trzech Króli, koncert noworoczny został przeniesiony na niedzielę.

Pożar w hospicjum w Chojnicach 6.01.2020. Konferencja na temat tragedii.

Pożar w hospicjum w Chojnicach 6.01.2020. Nowe informacje na...

Zgłoszenie o pożarze przekazała jedna z pracownic hospicjum. Na miejscu jako pierwsi dotarli policjanci, którzy byli w pobliżu. Próbowali oni sforsować drzwi, które były zamknięte z obu stron. Drzwi zostały wyważone. Strażacy dotarli na miejsce 4 minuty po zgłoszeniu.

Wszystkie osoby, które były hospitalizowane nie poruszały się o własnych siłach – mówił Tomasz Komoszyński, komendant Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Większość osób ewakuowana została z łóżkami. Przewożono je do szpitali w Chojnicach i w Człuchowie.

Teoretycznie sam pożar nie był bardzo groźny.
- Pożar sam w sobie nie był duży – dodaje komendant Komoszyński. - Spłonęło jedno pomieszczenie o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Osoba, która zauważyła wydobywający się dym otworzyła drzwi do pomieszczenia z którego się wydobywał. Nastąpił wybuch. Na zewnątrz zostało wyrzucone okno. Przed budynkiem stał samochód, który również zaczął się palić. Sam pożar nie był duży, bardzo groźne było zadymienie, które powstało.

Pożar hospicjum w Chojnicach 6.01.2020. Cztery osoby nie żyją.

Pożar w hospicjum w Chojnicach 6.01.2020. Cztery osoby nie ż...

Podczas akcji poszkodowanych zostało dwóch policjantów

- Jeden z policjantów został przewieziony do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla – mówił podczas konferencji prasowej w komendzie PSP w Chojnicach Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Drugi doznał obrażeń ręki i również trafił do szpitala. Z tego co wiem, w najbliższym czasie będą mgli wrócić do domów.

Z wstępnych informacji wynika, że przyczyną pożaru był papieros zapalony przez jednego z pacjentów.
- Takie przypuszczenia wynikają z rozmów ze świadkami – dodaje Michał Sienkiewicz. - W tej sprawie prowadzone jest jednak szczegółowe śledztwo.

Pewne jest to, że przez dwa najbliższe miesiące hospicjum nie będzie mogło normalnie funkcjonować. Arseniusz Finster i Dariusz Drelich podkreślali jednak, że zrobią wszystko, aby jak najprędzej mogło zacząć funkcjonować. Do tego czasu pacjenci z Chojnic mają przebywać w innych placówkach na terenie województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki