Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w Czarnobylu niebezpieczny dla Polski? Łańcuszek o chmurze radioaktywnej to sianie paniki

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
"W tych dniach ma przejść przez Polskę (nie wiadomo jeszcze przez które regiony) chmura radioaktywna z nad Czarnobyla (w związku z trwającymi tam pożarami wokół nieczynnego reaktora atomowego)" - to fragment wiadomości, która od kilku dni krąży w internecie. Wiele osób zastanawia się, czy to prawda i czy rzeczywiście pożar w Czarnobylu może być niebezpieczny dla Polski. Sprawdziliśmy. Przeczytajcie koniecznie.

Pożar w Czarnobylu niebezpieczny dla Polski?

"W Instytucie Badan Jadrowych przekazano pracownikom zalecenia by nie wychodzili na dwor, nie wietrzyli mieszkan, usuneli z balkonow rosliny i kwiaty jesli to mozliwe - w sobote i niedziele (18 i 19.04). W tych dniach ma przejsc przez Polske ( nie wiadomo jeszcze przez ktore regiony) chmura radioaktywna z nad Czarnobyla (w zwiazku z trwajacymi tam od 04 kwietnia pozarami wokol nieczynnego reaktora atomowego). Tak wiec nie wietrzcie poscieli, nie opalajcie sie i nie przybywajcie na powietrzu bez waznej przyczyny!!! To wiadomość od mojej przyjaciółki, która tam pracuje. Pozdrawiam"

Wiadomość o takiej treści krąży od kilku dni w internecie i zaniepokoiła wielu naszych Czytelników. Zgodnie z jej treścią, fizycy z Polskiej Akademii Nauk ostrzegają, że nad Polskę nadciąga chmura z Czarnobyla, wobec czego trzeba pozamykać okna i pod żadnym pozorem nie wychodzić na zewnątrz.

Sprawdź koniecznie

Radioaktywna chmura nad Polską?

Czy ta wiadomość to prawda? Czy rzeczywiście nad Polskę nadciąga radioaktywna chmura, która może nam zagrażać?

Uspokajamy. Państwowa Agencja Atomistyki zaprzeczyła w sobotę (17 kwietnia) informacjom na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski.

Sytuacja radiacyjna na terenie kraju pozostaje w normie - twierdzi Państwowa Agencja Atomistyki

- W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego - wskazała cytowana przez RMF FM Państwowa Agencja Atomistyki.

- Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju - napisano w komunikacie.

Komunikat opublikowało również Narodowe Centrum Badań Jądrowych w związku z rozpowszechnianymi "nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym na terenie Centrum". "W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój" - zapewnił cytowany w komunikacie Narodowego Centrum Badań Jądrowych dr Marek Pawłowski. Zaznaczył, że służby ochrony radiologicznej Centrum nie rejestrują "żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła".

Wyjaśnił też, że informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami udziela Państwowa Agencja Atomistyki, "która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju".

Większość niebezpiecznych substancji znajduje się w glebie, w popiele z płonących drzew nie będzie ich dużo. W rozmowie z Onetem Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego NCBJ w Świerku prof. Andrzej Strupczewski podkreśla, że chmura z Czarnobyla nie jest radioaktywna.

Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Od katastrofy minęły 34 lata, ale efekty Czarnobyla są odczuwalne do dzisiaj. Do teraz nie wiadomo, ile ofiar pochłonął Czarnobyl. Na działanie promieniowania najbardziej narażone były dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożar w Czarnobylu niebezpieczny dla Polski? Łańcuszek o chmurze radioaktywnej to sianie paniki - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki