Prokuratura wyjaśnia przyczyny pożaru i najprawdopodobniej samobójczej śmierci mężczyzny, do których doszło w nocy z czwartku na piątek (15/16 marca 2018) w fabryce International Paper Kwidzyn.

Przypomnijmy. W nocy z czwartku na piątek, w fabryce International Paper Kwidzyn, wybuchł pożar, znaleziono również zwłoki mężczyzny, który - jak wynika ze wstępnych ustaleń - powiesił się. W wystosowanym w poniedziałek komunikacie firma zapewniła, że współpracuje ze służbami w celu ustalenia szczegółów zdarzenia.

Czytaj także: Pożar w International Paper Kwidzyn. Znaleziono zwłoki pracownika. Prokuratura wszczęła śledztwo

Ogień pojawił się w rejonie papierni numer 2. W trakcie akcji ratunkowo-gaśniczej strażacy znaleźli zwłoki 58-letniego mężczyzny. Wcześniej, ze względu na pojawienie się ognia, pracownicy papierni zostali ewakuowani.

W wyniku podduszenia dymem, jeden z pracowników został zabrany do szpitala, jego stan zdrowia jest dobry. Pozostali pracownicy zostali bezpiecznie ewakuowani z budynku. Rodzinie i bliskim zmarłego pracownika składamy wyrazy współczucia - czytamy w komunikacie opublikowanym przez firmę.

W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie oraz sześć zastępów Zakładowej Służby Ratowniczej.

- Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu pomieszczeń w celu odnalezienia brakujących pracowników, odłączeniu energii elektrycznej, podaniu jednego prądu gaśniczego proszku oraz dwóch prądów gaśniczych wo-dy w celu ugaszenia pożaru, ewakuacji na zewnątrz budynku jednej osoby poszkodowanej i udzieleniu jej kwalifikowanej pierwszej pomocy. Konieczne było również przewietrzenie pomieszczeń hali oraz sprawdzenie obiektu przy pomocy kamer termowizyjnych oraz wykrywaczy wielogazowych - informuje st. sekc. Anna Jackowska, oficer prasowy kwidzyńskiej straży pożarnej.

Prócz szczegółowych okoliczności obu tych wydarzeń, śledczy będą też musieli odpowiedzieć na pytanie, czy mają one ze sobą związek. Wstępnie jednak wiadomo, że są ze sobą powiązane.

- Najprawdopodobniej doszło do zainicjowania pożaru przez tego mężczyznę w dwóch miejscach - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wszystko na temat firmy International Paper Kwidzyn

Na wtorek, 20 marca 2018 r., zaplanowana jest sekcja jego zwłok. Ma ona dać pewność, czy mężczyzna zmarł w wyniku czynu samobójczego, ale jak informuje prokuratura, już wstępne czynności wykluczyły, by do jego zgonu przyczyniły się osoby trzecie.

W wydanym w poniedziałek komunikacie, firma International Paper Kwidzyn zapewniła, że „zdarzenie to nie miało wpływu na produkcję na dwóch maszynach papierniczych produkujących papier niepowlekany i obie maszyny funkcjonują bez zakłóceń”.

W wyniku pożaru dwie pozostałe maszyny produkujące tekturę oraz papier gazetowy doznały uszkodzeń, co spowodowało wstrzymanie produkcji. Prace remontowe rozpoczęły się w weekend. Bazując na najnowszych ustaleniach, spodziewa się, że naprawa maszyny produkującej tekturę potrwa około tygodnia. Z uwagi na poważniejsze uszkodzenia maszyny produkującej papier gazetowy, dokładny czas jej naprawy jest nadal szacowany. Obecnie współpracujemy blisko z klientami, aby zminimalizować wpływ zdarzenia na dostawy naszych produktów. Dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie - informuje IP Kwidzyn.

arkadiusz.kosinski@polskapress.pl

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: