Pożar hali w Gdańsku Oruni przy Trakcie św. Wojciecha 26.06.2019. Zakończyło się dogaszanie pożaru na miejscu

Piotr Kallalas/ Pola Lewicka
Pożar hali na Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku [26.06.2019]
Pożar hali na Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku [26.06.2019] Pomorskie998/ Czytelnik Jarosław/ Anna Olejniczak/ mat. prasowe UM w Gdańsku
Ogromny pożar wybuchł w środę, 26.06 w godzinach porannych przy Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku. Paliła się hala z produktami stolarskimi i meblami. 70% budynku było objęte pożarem. Akcja służb trwała od godziny 4 rano!

Aktualizacja godz. 19.00

Jak informuje SKKW PSP w Gdańsku - akcja gaśnicza na Trakcie św. Wojciecha zakończyła się o godz. 18:30. W kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało 31 zastępów, czyli łącznie 135 strażaków.

Aktualizacja godzina 17.00

Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu: - Szczęściem w nieszczęściu w tej sytuacji, było to, że sprzyjały nam wiatry, dzięki którym wszystkie chmury dymów uniosły się szybko do góry i nie płynęły nad miasto. To sprawiło, że nie była potrzebna ewakuacja okolicznych domów. Nie było zagrożenia ze strony toksycznych dymów – mówił wiceprezydent Gdańska.

Z informacji uzyskanych w fundacji ARMAG wynika, że w trakcie pożaru, ani bezpośrednio po jego ugaszeniu nie było zagrożenia wynikającego z zanieczyszczenia powietrza toksycznym dymem.

Przez około dwie godziny na stacjach pomiarowych w Śródmieściu, W Nowym Porcie i na Stogach wystąpiły nieznaczne przekroczenia związane z poziomem pyłów PM 10. Nie ma jednak pewności, że przekroczenia te miały związek z pożarem. Pomiary przeprowadzone o godzinie 11.00 nie wykazały już żadnych przekroczeń.

Aktualizacja godzina 15.00

Około godziny 14.00, kiedy trwało jeszcze dogaszanie, miejsce pożaru wizytowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

Pożar hali na Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku [26.06.2019]
Pożar hali na Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku [26.06.2019] Pomorskie998/ Czytelnik Jarosław/ Anna Olejniczak/ mat. prasowe UM w Gdańsku

Przedstawiciele władz Gdańska zapewnili, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców okolicznej zabudowy.

- Jest to jeden z większych pożarów historii Gdańska. Szacuje się, że ta tragedia dotknęła 200 pracowników pracujących w tym miejscu. Oczywiście musimy poczekać na różne badania, jednak nie ma skażenia środowiska - zapewniła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Badania prowadził między innymi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, który przeanalizuje wpływ pożaru i akcji gaśniczej na środowisko.

Pożar hali na Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku [26.06.2019]
Pożar hali na Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku [26.06.2019] Pomorskie998/ Czytelnik Jarosław/ Anna Olejniczak/ mat. prasowe UM w Gdańsku

Aleksandra Dulkiewicz podziękowała służbom zaangażowanym w akcję gaśniczą.
- Dziękuję wszystkim służbom, przede wszystkim Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej ale też Gdańskim Wodom, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska oraz innym służbom, które błyskawicznie zadziałały - powiedziała.

Na miejscu pojawili się także właściciele firm, które funkcjonowały w tym miejscu. Nie ma jeszcze bilansu zniszczeń, jednak przedsiębiorcy wskazują na wielomilionowe straty.

- O pożarze dowiedziałam się przed godz. 6. Pożar spalił wszystko doszczętnie. Był to prawdopodobnie nieszczęśliwy wypadek - powiedziała kierownik przedsiębiorstwa, które zostało zniszczone w wyniku ognia.

Na razie za wcześnie jest również mówić co było przyczyną pożaru, strażacy bowiem do godzin popołudniowych cały czas dogaszali i zabezpieczali obiekt. Z ogniem w pewnym momencie walczyło 30 zastępów straży pożarnej.

Dla strażaków była to trudne zadanie, także ze względu na upały. W środę przez cały dzień utrzymywały się temperatury powyżej 30 stopni. Od rana ruch na fragmencie Traktu Św. Wojciecha został wstrzymany, ze względu na fakt, że strażacy podczas akcji gaśniczej korzystali z zasobów Kanału Raduni, co wymagało ustawienia węży ratowniczych w poprzek jezdni. Ruch był kierowany przez policję objazdami

Od godz. 13:15 przejezdny jest już Trakt Świętego Wojciecha w pobliżu miejsca pożaru.

Aktualizacja godzina 13.00

- Jesteśmy na etapie dogaszania pożaru, w dalszym ciągu znaczące siły pracują na miejscu. Cały czas jest wykorzystywane zasilanie wodne z kanału Raduni. Sytuacja potrwa jeszcze kilka godzin. Pożar jest już jednak opanowany. Pożar rozprzestrzenił się w obiekcie, w którym znajdowały się różne elementy, w tym hala magazynowo - produkcyjna z elementami stolarskimi, hurtownia farmaceutyczna, magazyn AGD. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. W kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało 31 zastępów, czyli łącznie 135 ratowników - powiedział st. bryg. Marian Hinca, rzecznik prasowy KW PSP w Gdańsku.

Aktualizacja godzina 12.45

Na miejscu wciąż pracują służby, trwa dogaszanie pożaru. Ulica wciąż pozostaje zamknięta.

Pożar hali w Gdańsku przy Trakcie świętego Wojciecha. AKTUALIZACJA 9.44

- Prosimy unikać wdychania dymu i przebywania w rejonie pożaru. Prosimy zamknąć okna. - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.- W celu ustalenia wpływu pożaru na środowisko, pracownicy grupy pomiarowej Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Gdańsku prowadzą pomiary poziomu LZO w powietrzu. Pobrane zostały też próby wód pogaśniczych do badań. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Gdańsku obserwuje wyniki jakości powietrza na stacjach pomiarowych.

Wyniki jakości powietrza na stacjach pomiarowych w Gdańsku

Aktualnie uzyskane wyniki pomiarów ze stacji pomiarowych z Nowego Portu i Śródmieścia Gdańska nie mogą być powiązane z pożarem. Pozytywnym aspektem w tej sytuacji jest kierunek wiatru, który przesuwa główny strumień dymu w kierunku Żuław.

Analiza wyników pomiarów parametrów powietrza uzyskanych ze stacji pomiarowych z Nowego Portu, Śródmieścia i Stogów w Gdańsku wykazała wzrost tylko poziomu PM10. - informuje WIOŚ - Poziomy stężenia tlenku węgla, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu były i na chwilę obecną utrzymują się w normie. Praktycznie pozostawały na tym samym poziomie – nie odnotowano wzrostów w tych parametrach.

Najwyższy średniodobowy poziom odnotowano około godziny 9-ej i wynosił około 130 µg/m3 i nie przekroczył poziomu informowania, który wynosi 200 µg/m3 (średniodobowy poziom alarmowy wynosi 300 µg/m3). Po godzinie 9-ej nastąpił spadek poziomu PM10 i aktualnie kształtuje się na poziomie około 70 µg/m3.

- Odnotowujemy wzrost pyłu zawieszonego, ale nie są to poziomy, które przekraczają normy. Monitorujemy sytuację - informuje Fundacja Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery.

W celu ustalenia wpływu pożaru na środowisko, pracownicy grupy pomiarowej Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Gdańsku prowadzą pomiary poziomu LZO w powietrzu.

- Pobrane zostały też próby wód pogaśniczych do badań - informują pracownicy WIOŚ. - Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Gdańsku obserwuje wyniki jakości powietrza na stacjach pomiarowych. Aktualnie uzyskane wyniki pomiarów ze stacji pomiarowych z Nowego Portu i Śródmieścia Gdańska nie mogą być powiązane z pożarem. Pozytywnym aspektem w tej sytuacji jest kierunek wiatru, który przesuwa główny strumień dymu w kierunku Żuław.

Pozytywnym aspektem w tej sytuacji jest kierunek wiatru, który przesuwa główny strumień dymu w kierunku Żuław.

Pożar hali na Trakcie św. Wojciecha w Gdańsku Oruni 26.06.2019

Pożar hali w Gdańsku Oruni przy Trakcie św. Wojciecha 26.06....

Pożar hali magazynowej w Gdańsku. Droga zablokowana! Aktualizacja godz. 7:18

Jak informują urzędnicy, w związku z pożarem hali na ul. Trakt św. Wojciecha 237 ul. Trakt św. Wojciecha jest nieprzejezdny w obu kierunkach. Utrudnienie to potrwa do zakończenia akcji ratowniczej.

Pożar w Gdańsku przy Trakcie Świętego Wojciecha 26.06.2019. Płonie hala magazynowa.

Pożar w Gdańsku Oruni 26.06. Płonie hala magazynowa przy Tra...

Prosimy wszystkich kierowców o korzystanie z tras alternatywnych, np. objazdu przez ul. Nowolipie. Zalecamy również korzystać z obwodnicy południowej i obwodnicy Trójmiasta.

W związku z powyższym występują również opóźnienia na liniach komunikacji miejskiej nr 132, 154, 189, 205, 207, 210, 232.

Pożar hali w Gdańsku. Aktualizacja, godzina 7.08

Na miejscu pracuje obecnie 30 jednostek straży pożarnej. Pożar wybuchł o godzinie 4.40. Ruch jest wstrzymany w obu kierunkach na Trakcie świętego Wojciecha. Z uwagi na zablokowanie drogi tworzą się korki.

Pożar hali w Gdańsku. Płonie budynek przy Trakcie Św. Wojciecha!

- Na Trakcie Świętego Wojciecha doszło do pożaru hali z produktami stolarskimi. Na miejscu pracuje 27 jednostek straży pożarnej - informuje dyżurny SKKW w Gdańsku - Na chwilę obecną brak poszkodowanych. Droga w miejscu pożaru została zablokowana z uwagi na działania służb.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
Przeglądanie tej galerii to jakiś koszmar. UX-owiec przewidział tylko na małą galerię...
G
Gość
...remont "na ciepło"?
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie