Pożar dachu kościoła św.Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdańsku ugaszony. Prezydent Dulkiewicz przekaże pomoc finansową

Natalia GrzybowskaZaktualizowano 
Pożar dachu kościoła św.Piotra i Pawła na Żabim Kruku Karol Makurat
Pożar dachu kościoła św. Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdańsku ugaszony. W akcji brało udział 28 zastępów straży pożarnej. Na miejscu trwają akcje rozbiórkowe i porządkowe. Wiadomo już, że gdy wybuchł pożar, w kościele nie prowadzono prac remontowych. Pomoc finansową na rzecz kościoła zadeklarowała Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Stropy budynku nie są zagrożone, a ołtarz pozostał w stanie nienaruszonym.

AKTUALIZACJA 03.06.2019 GODZ. 15:30

Stan ołtarza oceniali dzisiaj pracownicy Wojewódzkiego Urządu Ochrony Zabytków. Jak informuje rzecznik prasowy PWKZ Marcin Tymiński:

- Ołtarz pozostał w stanie nienaruszonym, nie wymaga żadnych prac. Po konsultacji z nadzorem budowlanym mamy również pewność, że stropy nie runą.
Zaleceniem jest wietrzenie i osuszanie budynku.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:35

- Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zadeklarowała, że miasto wesprze finansowo remont kościoła - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Gdańska.

Na razie nie jest znana kwota jaka ma zostać przekazana na pokrycie kosztów niezbędnych prac remontowych. Jej wysokość poznamy po oszacowaniu strat oraz podjęciu decyzji o zakresie prac remontowych. Od poniedziałku specjaliści będą szacować straty oraz rozpoczną pracę nad stwierdzeniem przyczyn pojawienia się ognia.

Pożar kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. AKTUALIZACJA GODZ. 11:20

- Pożar nie spowodował strat w wyposażeniu świątyni - czytamy na facebookowym profilu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Po. Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że nie ucierpiały żadne zabytki ruchome. Barokowy obraz Najświętszej Marii Panny doraźnie zabezpieczyli strażacy. Nie zaistniała potrzeba ewakuacji zabytków.

- Jutro stan ołtarza ocenią pracownicy naszego urzędu - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku. W momencie gdy wybuchł pożar w kościele, nie prowadzono prac remontowych. Wiemy, że w świątyni nie było instalacji przeciwpożarowej.

AKTUALIZACJA GODZ. 9.00

Strażakom udało się opanować ogień, który wybuchł nad zakrystią świątyni. Jak informuje rzecznik, jest jeszcze za wcześnie, by mówić o prawdopodobnej przyczynie pożaru.

Obecnie na miejscu trwają prace rozbiórkowe i porządkowe, które najprawdopodobniej zakończą się w ciągu 3 godzin.

Pożar dachu kościoła św.Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdań...

AKTUALIZACJA GODZ. 8.00

Płonie dach kościoła świętych Piotra i Pawła na Żabim Kruku w Gdańsku. Informację o wydarzeniu strażacy otrzymali w niedzielę po godzinie 6.00. Na miejscu trwa akcja gaśnicza.

- Mam nadzieję, że ta informacja za chwilę będzie nieaktualna - mówi st. bryg. Marian Hinca, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Pożar już się nie rozprzestrzenia. Trwają prace rozbiórkowe i dogaszanie ognia. Rozdysponowaliśmy praktycznie wszystkie siły, bo na miejscu jest 28 zastępów straży pożarnej. Uderzyliśmy z dużą siłą.

WCZEŚNIEJ PODAWALIŚMY...

Jak podawali mieszkańcy, kłęby dymu pojawiły po godz. 6.00.

Wstępne doniesienia od straży pożarnej mówiły o pożarze zakrystii i części dachu. Na miejscu pojawiły się jednostki ze wszystkich JRG z Gdańska oraz zastępy z OSP Gdańsk Sobieszewo, OSP Gdańsk Świbno i z Portowej Straży Pożarnej "FLORIAN". Spoza granic miasta przyjechały zastępy z Pruszcza Gdańskiego i Gdyni.

Na miejsce dojechał też wóz dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Przy kościele zjawił się również arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź

"Z kościelnych sklepień płynął gorący deszcz". Wspomnienie w...

Kościół św. Piotra i Pawła jest historyczną farą Starego Przedmieścia. Jak podają źródła, został zbudowany w 1397 roku jako filia Kościoła Mariackiego w Gdańsku.

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku – parafia rzymskokatolicka należy do archidiecezji gdańskiej. Jest w grupie największych kościołów gotyckich w Gdańsku. To ten kościół był latach 1622-1945 głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. Odbywały się tutaj nabożeństwa w kilku językach : po polsku, angielsku, francusku i niemiecku.

ZOBACZ TAKŻE: Francja: Pożar katedry Notre Dame w Paryżu NA ŻYWO [ZDJĘCIA Z WNĘTRZA] Spłonął dach katedry ZNISZCZENIA Katedra zostanie odbudowana

Tych bezcennych zabytków już nigdy nie zobaczysz - zniknęły ...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niech zboczency, nieroby, pasozyty i konfidenci SB w jednym

(katabasy) przyzwyczajaja sie do ognia piekielnego.

k
kml

Pornografia w internecie.Przyczyna wszelakiej degradacji.Od rożnorakich zboczeń ,przez prostytucje,

aborcję,depopulację,brudne pieniądze itd. I co ? I nic milczą ci wszyscy rycerze spod ciemnej gwiazdy

z Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej wyszukujący tylko grzechów w kościele.Śmierdzi od nich

fałszem na odległość.

G
Gość

W tym kosciele odbyla sie monachomachijska bitwa o ormianski obraz maryjny z Hanysami, ksiadz sodomita przebijalw lajdaczeniu sie Casanove, rzady na plebanii pelnila prawdziwa stara wiedzma,ktora petentow plebanii szczula ostrym psem.Ogien oczyszcza a kara boska byc musiala.

G
Gość

Bolszewicy z Gdanska podpalaja Koscioly ?

P
Polihistor

No, no, nie udało się spalić tym razem. Ciekawe tylko - KOMU?

G
Gość

Czerwony kur w miejscu w ktorym zamieszkal szatan.

Dodaj ogłoszenie