Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powszechny Spis Rolny 2020. Kiedy się rozpocznie? Jakie gospodarstwa rolne obejmie? Czy udział w PSR jest obowiązkowy?

Sandra Janikowska
Prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2019 roku podpisał ustawę dotyczącą powszechnego spisu rolnego. Jak wynika z dostępnych informacji, wyżej wspomniany spis rolny zostanie przeprowadzony w Polsce w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 roku. Zostaną nim objęte gospodarstwa indywidualne, gospodarstwa prowadzone przez osoby prawne czy jednostki organizacyjne. Warto mieć na uwadze, że udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Wniosek jest jeden: gospodarz jest zobowiązany do udzielenia dokładnych i prawdziwych odpowiedzi. W jakim celu przeprowadza się spis rolny? Jakie dane trzeba będzie udostępnić? W jaki sposób odbędzie się spis rolny? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziecie poniżej. Sprawdźcie!
Prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2019 roku podpisał ustawę dotyczącą powszechnego spisu rolnego. Jak wynika z dostępnych informacji, wyżej wspomniany spis rolny zostanie przeprowadzony w Polsce w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 roku. Zostaną nim objęte gospodarstwa indywidualne, gospodarstwa prowadzone przez osoby prawne czy jednostki organizacyjne. Warto mieć na uwadze, że udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Wniosek jest jeden: gospodarz jest zobowiązany do udzielenia dokładnych i prawdziwych odpowiedzi. W jakim celu przeprowadza się spis rolny? Jakie dane trzeba będzie udostępnić? W jaki sposób odbędzie się spis rolny? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziecie poniżej. Sprawdźcie! Pixabay
Prezydent Andrzej Duda w sierpniu 2019 roku podpisał ustawę dotyczącą powszechnego spisu rolnego. Spis rolny zostanie przeprowadzony w Polsce w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 roku. Zostaną nim objęte gospodarstwa indywidualne, gospodarstwa prowadzone przez osoby prawne czy jednostki organizacyjne. Warto mieć na uwadze, że udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Wniosek jest jeden: gospodarz jest zobowiązany do udzielenia dokładnych i prawdziwych odpowiedzi. W jakim celu przeprowadza się spis rolny? Jakie dane trzeba będzie udostępnić? W jaki sposób odbędzie się spis rolny? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziecie poniżej. Sprawdźcie!

Powszechny Spis Rolny 2020. Kiedy?

Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w Polsce w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r.
Informacje gromadzone w spisie będą odnosić się do stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Co ciekawe, Powszechny Spis Rolny odbędzie się w tym samym terminie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Poprzednie spisy rolne na terenie kraju odbyły się w latach 2002 i 2010.

Cel przeprowadzania spisu rolnego

Spisy rolne mają na celu zebranie danych oraz przedstawienie struktury poszczególnych gospodarstw rolnych. Jak wynika z uzasadnienia dołączonego do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. tegoroczne badanie zostanie przeprowadzone po to by:

  • zapewnić bazę informacyjną o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, konieczną dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi,
  • poddać analizie zmiany, które zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2010‒2020,
  • wykonać zobowiązania Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (FAO, OECD i inne),
  • zaktualizować statystyczny rejestr gospodarstw rolnych, a tym samym przygotować operaty do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa (w latach następnych)

Jakie dane trzeba udostępnić podczas spisu rolnego?

W trakcie spisu rolnego gospodarz będzie zobowiązany do przekazania informacji dotyczących:

  • danych osobowych użytkownika gospodarstwa,
  • sposobu użytkowania gruntów,
  • powierzchni zasiewów,
  • stosowanych form nawożenia,
  • wykorzystywania środków ochrony roślin,
  • pogłowia zwierząt gospodarskich,
  • liczby budynków gospodarskich,
  • liczby i mocy ciągników rolniczych i innych maszyn rolniczych.

Warto mieć na uwadze, że wśród wiadomości udostępnionych Głównemu Urzędowi Statystycznemu trzeba też podać informacje na temat: sprzedaży wytworzonych produktów rolnych, dochodu gospodarstwa domowego rolnika oraz o jego źródłach.

Które gospodarstwa obejmie PSR?

Badaniem tym zostaną objęte gospodarstwa rolne:

  • osób fizycznych,
  • osób prawnych,
  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej

Do gospodarstw indywidualnych użytkowanych przez osoby fizyczne przynależą gospodarstwa rolne o powierzchni:

  1. 1 ha użytków rolnych i więcej,
  2. poniżej 1 ha użytków rolnych, w tym nieposiadające użytków rolnych, prowadzące działy specjalnej produkcji rolnej lub produkcję rolną o skali określonej progami, których wielkość jest określona wzałączniku nr 1 do ustawy

Czy trzeba uczestniczyć w spisie rolnym?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 7 Ustawy z dnia 31 lipca 2019 roku o powszechnym spisie rolnym w 2020 roku. W wymienionym artykule czytamy:

1. Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy 2. Użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego są obowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi

Wniosek jest jeden - udział w tym przedsięwzięciu jest obowiązkowy.

Sposób przeprowadzenia spisu

W ramach spisu informacje będą pozyskiwane za pomocą trzech metod:

  • samopisu internetowego;
  • wywiadu telefonicznego;
  • wywiadu bezpośredniego

Pierwsza z ww. opcji odbędzie się za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która pojawi się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Według GUS-u aplikacja będzie wyświetlać podpowiedzi ułatwiające wypełnienie formularza.

Rolnik, który nie dokona w aplikacji spisu internetowego lub nie przekaże niezbędnych danych telefonicznie będzie zobowiązany do uczestnictwa w bezpośrednim wywiadzie przeprowadzanym przez rachmistrza badania spisowego.

Szczegółowe informacje na temat spisu rolnego w 2020 roku

Więcej informacji na temat spisu rolnego uzyskamy na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego lub w urzędach gminy. Co więcej, od 1 marca do 30 listopada 2020 r. przez TVP, Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej zostaną wyemitowane specjalne audycje poświęcone temu przedsięwzięciu.

W akcji promocyjnej udział bierze także Główny Urząd Statystyczny, który przygotowuje portal o Powszechnym Spisie Rolnym.

Ustawę z dnia 31 lipca 2019 roku o powszechnym spisie rolnym znajdziesz tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Wspólna Polityka Rolna po 2020. Czego oczekują izby rolnicze?

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki