Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 05godz.
  • 53min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Powstanie Pomorska Droga św. Jakuba

Kazimierz Netka
zdjęcie ilustracyjne. Katedra w Santiago de Compostela jest celem pielgrzymów szlakiem św. Jakuba
zdjęcie ilustracyjne. Katedra w Santiago de Compostela jest celem pielgrzymów szlakiem św. Jakuba sxc.hu
Na Pomorzu powstaje polski odcinek międzynarodowego pielgrzymkowego europejskiego szlaku kulturowego "Pomorska Droga św. Jakuba".

Ma on przyłączyć nasz region, a także rosyjski obwód kaliningradzki oraz Litwę do jednej z takich tras, istniejących od wieków w Europie Zachodniej. Pieniądze na realizację tego zamierzenia przekazuje m.in. Unia Europejska, koordynatorem działań jest miasto Lębork. Ma ono dziewięciu partnerów w kraju i za granicą.

- Szlak Świętego Jakuba Apostoła ma umożliwić dotarcie pielgrzymom i turystom aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii (gdzie według tradycyjnych przekazów, w 813 roku odnaleziono grób św. Jakuba), z odwiedzaniem po drodze różnych miejsc związanych z kultem tego świętego - poinformował wczoraj Ryszard Wenta, wicestarosta lęborski, przewodniczący Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba. -

Właściwie chodzi o rewitalizację, czyli odnowienie tego, co już istnieje. A są to m.in. świątynie, np. w Gdańsku kościół św. Jakuba. Podobnie w Lęborku, gdzie święty ten został także patronem miasta.

Szlak ma zostać nie tylko oznakowany. Powstaną na nim obiekty sprzyjające wędrówce. Będzie też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rewitalizacja ma kosztować 1,25 mln euro - poinformowała Alicja Zajączkowska, zastępca burmistrza Lęborka, koordynatorka przedsięwzięcia. 85 procent tej kwoty pochodzić będzie z budżetu Unii, z programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej "Południowy Bałtyk". Finał spodziewany jest na koniec 2013 roku.

Zdaniem Mieczysława Struka, marszałka województwa, zrewitalizowanie tej drogi może przyczynić się do ożywienia regionu, w wyniku zwiększenia ruchu turystycznego.

Nie jest to jedyna trasa tego rodzaju w Pomorskiem. Powstaje u nas również międzynarodowy szlak cysterski - przypomniała Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.

Rozwijane są też inne szlaki kulturowe, np. zamków gotyckich, bursztynowy czy latarni morskich.

Czytaj także:
- Szlak rowerowy śladami żelaznej kurtyny
- Pętla Żuławska - żeglarski szlak na miarę XXI wieku
- Porty morskie Gdańska i Gdyni będą poza ważnymi szlakami transportu

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie