Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowy kierunek studiów na GUMed

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
fot. Przemek Świderski
Wspólnie ze starogardzką Polpharmą GUMed będzie kształcić pracowników dla producentów leków i kosmetyków. To pierwsze takie studia w Polsce, unikatowe w skali Europy.

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny – taką nazwę nosi nowy kierunek studiów II stopnia o profilu praktycznym utworzonych przez Gdański Uniwersytet Medyczny we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA. Właśnie rozpoczął się na nie nabór, który potrwa 21 lipca. Na chętnych czeka 35 miejsc. Nauka będzie j bezpłatna.

Dziś partnerzy tego unikatowego przedsięwzięcia – władze uczelni reprezentowane przez rektora GUMed prof. Marcina Gruchałę i Kanclerza Marka Langowskiego oraz wiceprezesów zarządu Polpharma SA – Bożennę Kozakiewicz i Tomasza Moysa podpisali w sali Senatu list intencyjny i umowę z Polpharmą.

Nowe kierunki studiów powstają we współpracy z przyszłymi pracodawcami

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny to dwuletnie studia II stopnia o profilu praktycznym, które prowadzić będzie Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Celem kształcenia na tym kierunku jest jak najlepsze przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach wytwarzających produkty lecznicze, wyroby medyczne, kosmetyki oraz suplementy diety. Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Natomiast przedmioty praktyczne wykładane będą na Uczelni przez profesjonalistów zatrudnionych na co dzień w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym .Polpharma gotowa jest oddelegować 24 specjalistów zajmujących się na co dzień m.in. metodami analizy, rejestracją, kontrolą jakości itp. leków i suplementów diety na wszystkich etapach ich produkcji.

Planowane są też trzymiesięczne staże - głównie w zakładach produkcyjnych i laboratoriach Polpharmy oraz firmie Oceanic w Gdańsku. W trakcie stażu studenci będą mogli poznać najnowsze technologie i nauczyć się pracy ze sprzętem światowej klasy.
Przemysł farmaceutyczny od lat zgłaszał potrzebę przyjmowania do pracy lepiej przygotowanej kadry, ponieważ wszystkie kierunki studiów tylko „dotykają” zagadnień przemysłowych – tłumaczy prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska, kierownik Katedry Farmacji Stosowanej GUMed i krajowy konsultant ds. farmacji przemysłowej przy MZ. - Nasz wydział ma już spore doświadczenie w prowadzeniu edukacji dla osób zatrudnionych w przemyśle, bo w 1999 roku stworzyliśmy - wpierw studium Farmacja Przemysłowa przekształcone następnie w studia podyplomowe – zaoczne, trzysemestralne.

Studia, które teraz uruchamiamy to propozycja dla młodych ludzi, którzy kończąc licencjat z biologii, chemii czy biotechnologii stawiają sobie pytanie - co dalej? Oferujemy im praktyczne i kompleksowe przygotowanie do pracy w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym z uwzględnieniem szeregu zagadnień z zakresu nie tylko inżynierii, ale i prawa, m.in. metod wytwarzania przemysłowego leków i kosmetyków, a także kontroli ich jakości, dopuszczania do obrotu oraz dystrybucji i marketingu. Wśród wykładanych przedmiotów znajdą się m.in. technologia formulacji, analiza leków i kosmetyków, biotechnologia, farmakologia i toksykologia, prawodawstwo, badania przedrejestracyjne i transfer technologii oraz dobra praktyka wytwarzania
i dystrybucji.

Studia dualne, łączące teorię z praktyką, wpisują się w założenia reformy szkolnictwa wyższego, która zakłada między innymi rozszerzenie i pogłębienie współpracy nauki z biznesem. Podobną ścieżkę edukacyjną prowadzą od wielu lat uczelnie w krajach skandynawskich i zachodniej Europy, które osiągają wysokie wskaźniki innowacyjności gospodarki. Gdański Uniwersytet Medyczny wciąż rozszerza swoją ofertę edukacyjną ponieważ chce – oferowane przez uczelnię kierunki kształcenia jak najbardziej dostosować do potrzeb rynku pracy.

- Bardzo cieszymy się z podpisanych dziś umów i rozpoczęcia kolejnego etapu dobrej współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z Polpharmą, która trwa od wielu lat – twierdzi prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor GUMed. . - Stworzyliśmy razem nowoczesny i atrakcyjny dla studentów program studiów, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracodawców, jak i przyszłych pracowników. Jestem przekonany, że naukowcy i dydaktycy z naszej Uczelni, wraz
z ekspertami z Polpharmy, będą uczyć ciekawie i praktycznie.

– Studia o profilu praktycznym to szansa dla studentów GUMed na szybkie znalezienie dobrej pracy w szybko rozwijającej się branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Przez pryzmat dzisiejszej inicjatywy widzimy też rolę naszej Uczelni w rozwoju polskiego przemysłu. Zwiększenie udziału pracowników naukowych w sferze gospodarczej wzmacnia innowacyjność oraz konkurencyjność – dodaje Rektor GUMed.

- My również cieszymy się, że będziemy mogli dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem ze studentami – dodaje Tomasz Moys, wiceprezes Zarządu Polpharmy, odpowiedzialny za obszar operacji przemysłowych..- Dzisiejsza uroczystość pokazuje całościową filozofię i systemowe podejście Polpharmy do edukacji praktycznej na różnych poziomach kształcenia.
Wcześniej, wspólnie z Technikum nr 1 w Starogardzie Gdańskim Polpharma utworzyła już tzw. dualną klasę przygotowującą uczniów do zawodu technik analityk. W ramach tego modelu zajęcia teoretyczne w szkole łączone są z praktyczną nauką, która odbywa się w laboratoriach zakładu w Starogardzie Gdańskim.

To dla nas ważny dzień także dlatego, że dzięki studiom uruchomionym wraz z naszym wieloletnim partnerem – Gdańskim Uniwersytetem Medycznym – będziemy mogli pozyskać nowych pracowników, dobrze dopasowanych do naszych oczekiwań – tłumaczy Bożenna Kozakiewicz, wiceprezes Zarządu Polpharmy odpowiedzialna za badania i rozwój. - Już na początku swojej drogi zawodowej będą oni mieli wyższe umiejętności, będą lepiej przystosowani do zawodu oraz ukierunkowani na konkretne i praktyczne wyzwania w przemyśle farmaceutycznym

Studia rozpoczynają się 1 października br. i zaczną się od przedmiotów teoretycznych. Pierwsze zajęcia praktyczne przewidziano na luty 2018 roku. Studia mogą podjąć absolwenci studiów I stopnia oraz jednolitych magisterskich na kierunkach związanych z biologią, chemią, fizyką lub medycyną. Szczegółowe warunki rekrutacji oraz więcej informacji o programie nauczania można znaleźć na stronie Uczelni pod adresem https://rekrutacja.gumed.edu.pl/39003.html

Gdański Uniwersytet Medyczny i Polpharma podpisały dziś także umowę o partnerskiej współpracy w zakresie prac usługowych o charakterze analityczno-technologicznym. To kolejny dowód zacieśnienia relacji na linii biznes – nauka.

(TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki