MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstaną wrota przeciwsztormowe. Nowy Dwór Gdański będzie zabezpieczony przed powodzią

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
W tym miejscu powstaną wrota przeciwsztormowe - ujście rzeki Tugi do rzeki Szkarpawa
W tym miejscu powstaną wrota przeciwsztormowe - ujście rzeki Tugi do rzeki Szkarpawa RZGW Gdańsk
Po siedmiu latach przygotowań rozpocznie się budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze na Żuławach. Konstrukcja ta będzie zabezpieczać Nowy Dwór Gdański i okoliczne wsie przed powodzią, powstającą na skutek tzw. cofki.

Umowa na budowę wrót przeciwsztormowych została podpisana. Konstrukcja ma kosztować 33 mln zł i powstać w ciągu najbliższych dwóch lat.

Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz okolicznych terenów, przed powodzią, pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego. Budowla stanie tuż przy ujściu rzeki Tugi do rzeki Szkarpawa. To właśnie tędy fala powodziowa wywołana tzw. cofką docierała do Nowego Dworu Gdańskiego i zalewała ulice żuławskiego miasta.

Brak osłony przeciwpowodziowej Nowego Dworu Gdańskiego objawił się wyraźnie jesienią 2009 roku. W ciągu trzech dni silnych podmuchów północno-wschodniego wiatru, spiętrzona woda z Zalewu Wiślanego została wtłoczona do żuławskich rzek. To właśnie tzw. "cofka". Poziom wody w Tudze podniósł się bardzo szybko i zalał część nadrzecznych ulic, budynki mieszkalne, szkołę, starostwo powiatowe, niektóre sklepy. Straty szacowano wówczas na blisko milion zł. W kolejnych latach zagrożenie "cofką" również się pojawiało, m.in. w roku 2012.

Dlaczego akurat Nowy Dwór Gdański został najmocniej dotknięty zagrożeniem tego typu? To wynik wieloletnich zaszłości - przez lata zabezpieczano przed zalaniem pola wokół miasta (systematycznie podwyższano wały), gdy tymczasem ulice Nowego Dworu Gdańskiego pozostawały bez żadnego zabezpieczenia. Skutek był taki, że w czasie cofki woda wylewała właśnie na terenach zurbanizowanych.


Po interwencjach m.in. lokalnych samorządowców, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przygotował w 2013 r. analizę ryzyka powodziowego dla miasta, na podstawie cyfrowo-hydrologicznego symulatora zawierającego dokładnie odwzorowany model terenowy regionu. Eksperci holenderskiej firmy Arcadis w 2014 roku, po stosownych badaniach uznali, że najkorzystniejszym rozwiązaniem zabezpieczającym miasto będą wrota przeciwsztormowe.

Zaznaczmy, będzie to budowla trójprzęsłowa, z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3,0 m, co ma umożliwić żeglugę.  W normalnych warunkach wrota sztormowe będą otwarte, a przepływ wód rzeki Tugi nie będzie blokowany. W warunkach cofki wrota zostaną zamknięte (mechanizmy wrót będą umożliwiały sterowanie zamknięciami zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym), a nadmiar wód rzeki zostanie odprowadzony specjalnym kanałem na zalewowy polder (ów kanał również zostanie objęty pracami w ramach inwestycji).

Zaznaczmy, inwestycję realizuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które dwa lata temu powstało z połączenia wszystkich instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie wodami w kraju.

- Cieszę się, że finalizujemy kolejny etap starań podjętych przez Wody Polskie aby Nowy Dwór Gd. był bezpieczny od powodzi. Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jedną z ważniejszych inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej i realizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku – powiedziała po podpisaniu umowy dyrektor Aleksandra Bodnar dyrektor gdańskiego RZGW.

Dodajmy, budowa wrót sztormowych na Tudze jest jednym w elementów projektu pn. „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II”. Projekt jest współfinansowany (85 proc.)  przez Unię Europejską, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki