Powstaną wrota przeciwsztormowe. Nowy Dwór Gdański będzie zabezpieczony przed powodzią

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
W tym miejscu powstaną wrota przeciwsztormowe - ujście rzeki Tugi do rzeki Szkarpawa
W tym miejscu powstaną wrota przeciwsztormowe - ujście rzeki Tugi do rzeki Szkarpawa RZGW Gdańsk
Po siedmiu latach przygotowań rozpocznie się budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze na Żuławach. Konstrukcja ta będzie zabezpieczać Nowy Dwór Gdański i okoliczne wsie przed powodzią, powstającą na skutek tzw. cofki.

Umowa na budowę wrót przeciwsztormowych została podpisana. Konstrukcja ma kosztować 33 mln zł i powstać w ciągu najbliższych dwóch lat.

Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz okolicznych terenów, przed powodzią, pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego. Budowla stanie tuż przy ujściu rzeki Tugi do rzeki Szkarpawa. To właśnie tędy fala powodziowa wywołana tzw. cofką docierała do Nowego Dworu Gdańskiego i zalewała ulice żuławskiego miasta.

Brak osłony przeciwpowodziowej Nowego Dworu Gdańskiego objawił się wyraźnie jesienią 2009 roku. W ciągu trzech dni silnych podmuchów północno-wschodniego wiatru, spiętrzona woda z Zalewu Wiślanego została wtłoczona do żuławskich rzek. To właśnie tzw. "cofka". Poziom wody w Tudze podniósł się bardzo szybko i zalał część nadrzecznych ulic, budynki mieszkalne, szkołę, starostwo powiatowe, niektóre sklepy. Straty szacowano wówczas na blisko milion zł. W kolejnych latach zagrożenie "cofką" również się pojawiało, m.in. w roku 2012.

Dlaczego akurat Nowy Dwór Gdański został najmocniej dotknięty zagrożeniem tego typu? To wynik wieloletnich zaszłości - przez lata zabezpieczano przed zalaniem pola wokół miasta (systematycznie podwyższano wały), gdy tymczasem ulice Nowego Dworu Gdańskiego pozostawały bez żadnego zabezpieczenia. Skutek był taki, że w czasie cofki woda wylewała właśnie na terenach zurbanizowanych.


Po interwencjach m.in. lokalnych samorządowców, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przygotował w 2013 r. analizę ryzyka powodziowego dla miasta, na podstawie cyfrowo-hydrologicznego symulatora zawierającego dokładnie odwzorowany model terenowy regionu. Eksperci holenderskiej firmy Arcadis w 2014 roku, po stosownych badaniach uznali, że najkorzystniejszym rozwiązaniem zabezpieczającym miasto będą wrota przeciwsztormowe.

Zaznaczmy, będzie to budowla trójprzęsłowa, z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3,0 m, co ma umożliwić żeglugę.  W normalnych warunkach wrota sztormowe będą otwarte, a przepływ wód rzeki Tugi nie będzie blokowany. W warunkach cofki wrota zostaną zamknięte (mechanizmy wrót będą umożliwiały sterowanie zamknięciami zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym), a nadmiar wód rzeki zostanie odprowadzony specjalnym kanałem na zalewowy polder (ów kanał również zostanie objęty pracami w ramach inwestycji).

Zaznaczmy, inwestycję realizuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które dwa lata temu powstało z połączenia wszystkich instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie wodami w kraju.

- Cieszę się, że finalizujemy kolejny etap starań podjętych przez Wody Polskie aby Nowy Dwór Gd. był bezpieczny od powodzi. Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jedną z ważniejszych inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej i realizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku – powiedziała po podpisaniu umowy dyrektor Aleksandra Bodnar dyrektor gdańskiego RZGW.

Dodajmy, budowa wrót sztormowych na Tudze jest jednym w elementów projektu pn. „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II”. Projekt jest współfinansowany (85 proc.)  przez Unię Europejską, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie