Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Pierwszy taki podmiot na Pomorzu z rządową pomocą zbuduje 1000 mieszkań w 19 miejscowościach

Anna Szade
Anna Szade
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa zbuduje na Pomorzu nawet 1 000 mieszkań
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa zbuduje na Pomorzu nawet 1 000 mieszkań Karolina Misztal
W Letnim Refektarzu na Zamku Średnim w Malborku we wtorek, 28.09.2021 r. włodarze 19 pomorskich samorządów oraz szef Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisali akt notarialny Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze Sp. z o.o. Nowy podmiot ma zbudować nawet 1000 mieszkań w 19 miejscowościach, dostępnych dla osób mniej zamożnych. Będą to lokale na wynajem.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa zbuduje na Pomorzu nawet 1000 mieszkań

Udziałowcami Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze Sp. z o.o. zostali: Malbork, Kępice, Człuchów, Pelplin, Kobylnica, Dzierzgoń, Czersk, Kościerzyna, Cedry Wielkie, Prabuty, Stary Dzierzgoń, Miłoradz, Kolbudy, Suchy Dąb, Gniew, Nowy Staw, Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański, Pszczółki oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Uroczyste podpisanie aktu założycielskiego spółki miało miejsce we wtorek, 28 września w Letnim Refektarzu na Zamku Średnim w Malborku.

Podpisanie aktu założycielskiego spółki
Podpisanie aktu założycielskiego spółki Radosław Konczyński
Podpisanie aktu założycielskiego spółki
Podpisanie aktu założycielskiego spółki Radosław Konczyński

W spotkaniu uczestniczył m.in. Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

– Jestem niezmiernie szczęśliwy, że pierwszy SIM powstaje w Malborku. Bardzo się cieszę, że widzę Was, samorządowców, którzy jako pierwsi weszliście w tę inicjatywę – mówił wiceminister Karol Rabenda.

Jak podkreślił wiceszef resortu aktywów państwowych, to nadzieja na mieszkania, zwłaszcza w małych ośrodkach, które do tej pory nie miały szans, na przykład, na własne „M” w ramach towarzystwa budownictwa społecznego. To wykluczenie mógł potęgować brak możliwości zaciągania kredytu hipotecznego.

– Chcemy, by w każdym miejscu w Polsce można było mieszkać w nowym budownictwie, by mniejsze miejscowości mogły się rozwijać, bo brak mieszkań był dla wielu przeszkodą w pozyskiwaniu specjalistów wysokiej klasy. Chcemy nadrabiać te zaległości – deklarował Karol Rabenda.

SIM to pierwszy podmiot na Pomorzu, zawiązany w celu budowy mieszkań według rządowego scenariusza.

– Mam nadzieję, że będzie pozytywnym przykładem dla wszystkich gmin, które się jeszcze nie zdecydowały wejść do projektu. I zachętą do tworzenia nowych SIM – stwierdził Arkadiusz Urban, p.o. prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości w Warszawie.

Ale włodarzy nie trzeba zachęcać do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, z którymi zgłaszają się mieszkańcy.

– Mieszkanie to jeden z ważniejszych elementów w życiu każdego człowieka. Spełnia potrzeby zarówno biologiczne, zawodowe, jak i społeczne. Niestety, wszyscy mieszkańcy nie mogą sobie obecnie na te mieszkania pozwolić – przyznał Marek Charzewski, burmistrz Malborka, który pełnił rolę jednego ze współgospodarz wydarzenia.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Jakie mieszkania powstaną?

SIM to specyficzna oferta, bo będą to typowe mieszkania na wynajem.

– Wprowadza nową możliwość dla mieszkańców, którzy mają kłopoty z uzyskaniem kredytu, ale mają tzw. zdolność czynszową, czyli mogą wynajmować mieszkania i płacić rachunki. A z czasem, być może, staną się właścicielami tych mieszkań, bo idea przewiduje też stopniowe dojście do własności – mówił burmistrz Charzewski.

Prognozowana wysokość czynszu to 12-15 zł za metr kwadratowy. Ale, zgodnie z założeniami, aby móc w przyszłości odebrać klucze do nowiutkiego lokalu, trzeba będzie wpłacić 10-15 proc. partycypacji.

– Będzie możliwość skorzystania z rozwiązań proponowanych w Polskim Ładzie. Bon mieszkaniowy będzie mógł stanowić pokrycie tych partycypacji przez mieszkańców, więc nie będą musieli wydatkować tych środków – podpowiadał Jakub Pyżanowski, doradca SIM z Krajowego Zasobu Nieruchomości.

SIM KZN-Pomorze chce zbudować nawet 1000 mieszkań. Kiedy wprowadzą się do nich pierwsi lokatorzy?

– Mamy za sobą formalny akt, jakim jest powołanie spółki razem z 19 samorządami. To spółka prawa handlowego, która będzie realizować inwestycje na terenie tych miejscowości, które do niej przystąpiły. Proces inwestycyjny jest długotrwały. Musimy przygotować grunty w poszczególnych lokalizacjach. Część to grunty Skarbu Państwa, które będzie wnosił KZN, a część – grunty będące w zasobach samorządów – mówił nam Jakub Pyżanowski.

Trzeba też będzie zaprojektować te przyszłe osiedla, dopasowując się do lokalnych warunków. Równolegle ważne jest zapewnienie finansowania tych przedsięwzięć, w tym bezzwrotne rządowe granty i dotacje, które sięgają 40-45 proc. całości kosztów inwestycyjnych.

Patrząc na to wszystko chłodnym okiem, można zacząć zastanawiać się, po co w tym całym projekcie udział gmin. Domy mogłoby budować państwo na państwowych gruntach, a później zarządzać tymi nieruchomościami.

– Teoretycznie, można to sobie wyobrazić. Ale spora część lokalizacji to są grunty samorządowe, które gminy wnoszą do SIM. A po drugie, autorzy tego programu uznali, że bez samorządów tego nie da się zrobić. One znają potrzeby mieszkańców, wiedzą, gdzie i ile mieszkań chcą wybudować – podkreślał Pyżanowski.

Dlatego, jak tłumaczył doradca SIM, cały system zakłada znaczący udział samorządów. By je zachęcić, na objęcie udziałów w spółce otrzymały po 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jednocześnie gminy nie ponoszą żadnego ryzyka, chyba że wnoszą swoje grunty do spółki.

– To wyciągnięcie ręki do samorządów. Całość ryzyka bierze na siebie spółka, która już na starcie jest silnym podmiotem, wyposażona w 57-milionowy kapitał zakładowy. To jest ważne z punktu widzenia pozyskiwania środków kredytowych. Dla Banku Gospodarstwa Krajowego SIM jest jak startup, spółka bez historii kredytowej. To, że środki będą na koncie, ułatwi pozyskanie finansowania – mówi Jakub Pyżanowski.

Nowy podmiot nie ma jeszcze prezesa. Wskaże go KZN. Jak zapewniali jego przedstawiciele, musi przede wszystkim mieć doświadczenie w realizacji inwestycji. I właśnie taka osoba w niedalekiej przyszłości zostanie przedstawiona udziałowcom SIM KZN-Pomorze Sp. z o.o.

Kościół Sagrada Familia w Barcelonie (Hiszpania) to słynna, wciąż nieukończona świątynia – dzieło życia architekta Antoniego Gaudiego – powstaje od 1882 r., jednak do niedawna powstawała... nielegalnie. Formalnie bowiem nigdy nie wydano zgody na jej budowę.

Najciekawsze samowole budowlane w Polsce i na świecie. Pozna...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki