Powstał kompleksowy program rehabilitacji dla osób, które przeszły Covid-19. NFZ czeka na oferty od placówek gotowych przyjąć ozdrowieńców

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat, informujący o kompleksowym programie rehabilitacji dla tzw. pacjentów postcovidowych. Ich leczenie w specjalistycznych placówkach ma potrwać od 2 do 6 tygodni, a chorzy będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. - Dzień leczenia jednego pacjenta wyceniono na 188 zł - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ. - Pieniądze na pokrycie kosztów pochodzą ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz budżetu państwa. Czekamy teraz na oferty od placówek, gotowych przyjąć ozdrowieńców.

Z ponad 2,5 miliona Polaków, którzy według oficjalnych danych przeszli zakażenie koronawirusem, wielu nadal cierpi na tzw. postcovid, czyli objawy choroby utrzymujące się nawet kilka miesięcy. U jednej trzeciej pacjentów ze zdiagnozowanym Covid-19 występują objawy ze strony układu nerwowego lub zaburzenia psychiczne. Pojawia się u nich także "mgła mózgowa", czyli problemy z koncentracją. Większość ozdrowieńców skarży się na zmęczenie, duszność, skrócony oddech, ból w klatce piersiowej, ból głowy i mięśni.

Do tej pory nie można było praktycznie mówić o skoordynowanym systemie opieki nad tego typu pacjentami. Większość z nich szukała pomocy u lekarzy poz, część trafiała do nielicznych placówek publicznych, a ci, których było na to stać, korzystali z oferty prywatnej służby zdrowia.

Sytuacja ma zmienić się w najbliższych dniach. Według planów resortu zdrowia w całej Polsce kilkaset placówek zajmie się kompleksową rehabilitacją ozdrowieńców, którzy podczas trwających od 2 do 6 tygodni turnusów poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową, wracając do pełnej sprawności. Rehabilitacja obejmie również pomoc psychologiczną.

W programie - jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia - będą uczestniczyć placówki, które:

 • mają podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym i są wpisane na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych. Każdy z realizatorów programu musi posiadać odpowiednią kadrę i wyposażenie, zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę podczas leczenia.

Jak widać, oferta skierowana jest głównie do sanatoriów i placówek działających w uzdrowiskach.

Jak zakwalifikować się do programu rehabilitacji po Covid-19?

- Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania - czytamy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.- Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Do programu będzie można dołączyć do roku od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Lekarz przed wypisaniem skierowania przeanalizuje wyniki kilku badań:

 • RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby
 • aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy)
 • EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Na jakie świadczenia mogą liczyć pacjenci w trakcie rehabilitacji po przejściu Covid-19?

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:

 • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
 • opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
 • inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
 • terenoterapię, treningi marszowe;
 • balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym:
 • wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe
 • i/lub gazowe kąpiele CO2
 • i/lub okłady z pasty borowinowej;
 • masaż – według indywidualnych wskazań;
 • hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
 • treningi relaksacyjne;
 • edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
 • leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
 • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Kiedy będzie wiadomo, że rehabilitacja przynosi efekty?

Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie.

O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia. Mowa o:

 • teście wysiłkowym na początku i na końcu leczenia (test na ergometrze rowerowym lub test na bieżni ruchomej lub test 6-minutowego marszu) z oceną tolerancji wysiłkowej
 • ocenie nasilenia duszności na początku i na końcu leczenia (w skali nMRC)
 • spirometrycznej ocenie czynnościowej układu oddechowego na początku i na końcu leczenia
 • ocenie stanu odżywienia (BMI oraz w skali NRS 2002 lub SGA) na początku i na końcu leczenia
 • ocenie funkcjonalnej (w skali Barthel) na początku i na końcu leczenia.

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie