Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał kompleksowy program rehabilitacji dla osób, które przeszły Covid-19. NFZ czeka na oferty od placówek gotowych przyjąć ozdrowieńców

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat, informujący o kompleksowym programie rehabilitacji dla tzw. pacjentów postcovidowych. Ich leczenie w specjalistycznych placówkach ma potrwać od 2 do 6 tygodni, a chorzy będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. - Dzień leczenia jednego pacjenta wyceniono na 188 zł - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ. - Pieniądze na pokrycie kosztów pochodzą ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz budżetu państwa. Czekamy teraz na oferty od placówek, gotowych przyjąć ozdrowieńców.

Z ponad 2,5 miliona Polaków, którzy według oficjalnych danych przeszli zakażenie koronawirusem, wielu nadal cierpi na tzw. postcovid, czyli objawy choroby utrzymujące się nawet kilka miesięcy. U jednej trzeciej pacjentów ze zdiagnozowanym Covid-19 występują objawy ze strony układu nerwowego lub zaburzenia psychiczne. Pojawia się u nich także "mgła mózgowa", czyli problemy z koncentracją. Większość ozdrowieńców skarży się na zmęczenie, duszność, skrócony oddech, ból w klatce piersiowej, ból głowy i mięśni.

Do tej pory nie można było praktycznie mówić o skoordynowanym systemie opieki nad tego typu pacjentami. Większość z nich szukała pomocy u lekarzy poz, część trafiała do nielicznych placówek publicznych, a ci, których było na to stać, korzystali z oferty prywatnej służby zdrowia.

Sytuacja ma zmienić się w najbliższych dniach. Według planów resortu zdrowia w całej Polsce kilkaset placówek zajmie się kompleksową rehabilitacją ozdrowieńców, którzy podczas trwających od 2 do 6 tygodni turnusów poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową, wracając do pełnej sprawności. Rehabilitacja obejmie również pomoc psychologiczną.

W programie - jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia - będą uczestniczyć placówki, które:

  • mają podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym i są wpisane na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych. Każdy z realizatorów programu musi posiadać odpowiednią kadrę i wyposażenie, zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę podczas leczenia.

Jak widać, oferta skierowana jest głównie do sanatoriów i placówek działających w uzdrowiskach.

Jak zakwalifikować się do programu rehabilitacji po Covid-19?

- Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania - czytamy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.- Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Do programu będzie można dołączyć do roku od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Lekarz przed wypisaniem skierowania przeanalizuje wyniki kilku badań:

  • RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby
  • aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy)
  • EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Na jakie świadczenia mogą liczyć pacjenci w trakcie rehabilitacji po przejściu Covid-19?

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:

  • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
  • opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
  • inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
  • terenoterapię, treningi marszowe;
  • balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym:
  • wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe
  • i/lub gazowe kąpiele CO2
  • i/lub okłady z pasty borowinowej;
  • masaż – według indywidualnych wskazań;
  • hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
  • treningi relaksacyjne;
  • edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
  • leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
  • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Kiedy będzie wiadomo, że rehabilitacja przynosi efekty?

Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie.

O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia. Mowa o:

  • teście wysiłkowym na początku i na końcu leczenia (test na ergometrze rowerowym lub test na bieżni ruchomej lub test 6-minutowego marszu) z oceną tolerancji wysiłkowej
  • ocenie nasilenia duszności na początku i na końcu leczenia (w skali nMRC)
  • spirometrycznej ocenie czynnościowej układu oddechowego na początku i na końcu leczenia
  • ocenie stanu odżywienia (BMI oraz w skali NRS 2002 lub SGA) na początku i na końcu leczenia
  • ocenie funkcjonalnej (w skali Barthel) na początku i na końcu leczenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki