Powstał kompleksowy program rehabilitacji dla osób, które przeszły Covid-19. NFZ czeka na oferty od placówek gotowych przyjąć ozdrowieńców

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Udostępnij:
Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat, informujący o kompleksowym programie rehabilitacji dla tzw. pacjentów postcovidowych. Ich leczenie w specjalistycznych placówkach ma potrwać od 2 do 6 tygodni, a chorzy będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. - Dzień leczenia jednego pacjenta wyceniono na 188 zł - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ. - Pieniądze na pokrycie kosztów pochodzą ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 oraz budżetu państwa. Czekamy teraz na oferty od placówek, gotowych przyjąć ozdrowieńców.

Z ponad 2,5 miliona Polaków, którzy według oficjalnych danych przeszli zakażenie koronawirusem, wielu nadal cierpi na tzw. postcovid, czyli objawy choroby utrzymujące się nawet kilka miesięcy. U jednej trzeciej pacjentów ze zdiagnozowanym Covid-19 występują objawy ze strony układu nerwowego lub zaburzenia psychiczne. Pojawia się u nich także "mgła mózgowa", czyli problemy z koncentracją. Większość ozdrowieńców skarży się na zmęczenie, duszność, skrócony oddech, ból w klatce piersiowej, ból głowy i mięśni.

Do tej pory nie można było praktycznie mówić o skoordynowanym systemie opieki nad tego typu pacjentami. Większość z nich szukała pomocy u lekarzy poz, część trafiała do nielicznych placówek publicznych, a ci, których było na to stać, korzystali z oferty prywatnej służby zdrowia.

Sytuacja ma zmienić się w najbliższych dniach. Według planów resortu zdrowia w całej Polsce kilkaset placówek zajmie się kompleksową rehabilitacją ozdrowieńców, którzy podczas trwających od 2 do 6 tygodni turnusów poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową, wracając do pełnej sprawności. Rehabilitacja obejmie również pomoc psychologiczną.

W programie - jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia - będą uczestniczyć placówki, które:

 • mają podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej w trybie stacjonarnym lub w leczeniu uzdrowiskowym i są wpisane na wykaz podmiotów udzielających świadczeń covidowych. Każdy z realizatorów programu musi posiadać odpowiednią kadrę i wyposażenie, zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę podczas leczenia.

Jak widać, oferta skierowana jest głównie do sanatoriów i placówek działających w uzdrowiskach.

Jak zakwalifikować się do programu rehabilitacji po Covid-19?

- Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania - czytamy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.- Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Do programu będzie można dołączyć do roku od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Lekarz przed wypisaniem skierowania przeanalizuje wyniki kilku badań:

 • RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby
 • aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy)
 • EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Na jakie świadczenia mogą liczyć pacjenci w trakcie rehabilitacji po przejściu Covid-19?

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:

 • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
 • opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
 • inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
 • terenoterapię, treningi marszowe;
 • balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym:
 • wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe
 • i/lub gazowe kąpiele CO2
 • i/lub okłady z pasty borowinowej;
 • masaż – według indywidualnych wskazań;
 • hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
 • treningi relaksacyjne;
 • edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
 • leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
 • wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Kiedy będzie wiadomo, że rehabilitacja przynosi efekty?

Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie.

O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia. Mowa o:

 • teście wysiłkowym na początku i na końcu leczenia (test na ergometrze rowerowym lub test na bieżni ruchomej lub test 6-minutowego marszu) z oceną tolerancji wysiłkowej
 • ocenie nasilenia duszności na początku i na końcu leczenia (w skali nMRC)
 • spirometrycznej ocenie czynnościowej układu oddechowego na początku i na końcu leczenia
 • ocenie stanu odżywienia (BMI oraz w skali NRS 2002 lub SGA) na początku i na końcu leczenia
 • ocenie funkcjonalnej (w skali Barthel) na początku i na końcu leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie